Останні 12 місяців пройшли в умовах різкого уповільнення інфляції в Україні. Після розгону девальвацією гривні і підвищенням цін на газ до пікових 61% у квітні 2015 року динаміка індексу споживчих цін (ІСЦ) сповільнилася в травні 2016 року до 7,5%. Результат вражаючий, але що буде далі?
Останні 12 місяців пройшли в умовах різкого уповільнення інфляції в Україні. Після розгону девальвацією гривні і підвищенням цін на газ до пікових 61% у квітні 2015 року динаміка індексу споживчих цін (ІСЦ) сповільнилася в травні 2016 року до 7,5%. Результат вражаючий, але що буде далі?
Інфляція в травні по відношенню до попереднього місяця склала всього 0,1%. Цікаво, що ключову роль в цьому відігравало зниження ціни на газ. Так, саме зниження! Адже з 1 травня була встановлена єдина ціна на газ для побутових споживачів в 6 879 гривень за 1 куб. м, тоді як місяцем раніше повна ціна газу для населення (без обліку пільгової ціни в опалювальний сезон) дорівнювала 7 188 гривень. Таким чином, статистикою було зафіксовано зниження ціни на газ на 4,3%.
За іншим компонентам інфляції ситуація також залишалася спокійною. Девальвація гривні не спостерігалася (швидше навпаки). Традиційне для травня сезонне подорожчання овочів у цьому році було помірним. Нещодавнє подорожчання нафтопродуктів ще не встигло повністю позначитися на показнику інфляції через подорожчання автоперевезень.
Загалом, це вже не перший місяць поточного року, коли інфляція йде на ще більш сильну траєкторію уповільнення порівняно з початковими очікуваннями ринку. Цікаво, що на даний момент інфляція вписується вже не тільки в центральний орієнтир Національного банку України на кінець поточного року (12%), але і в цільовий показник на кінець 2017 року (8%). У будь-якому випадку, різке уповільнення інфляції до кінця весни до менш ніж 10% було цілком передбачуваним.
Однак поспішати з святкуванням дострокової перемоги над інфляцією не варто. Згідно з нашими оцінками, інфляція на даний момент досягла мінімуму, і вже влітку почне нарощувати темпи.
Адже підвищення тарифів на енергоносії ще не завершилося. По-перше, у вересні нас чекає підвищення тарифів на електроенергію на 30% (за базовим обсягом споживання). По-друге, подальше підвищення тарифів на послуги централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання майже вдвічі у зв'язку з недавнім підвищенням ціни природного газу для ТЕЦ. По-третє, зростання цін на енергоносії спричинить за собою підвищення цін на відповідні послуги. Приміром, вже заявлено про перспективи збільшення тарифів на послуги холодного водопостачання та водовідведення.
Ми очікуємо, що з липня-серпня інфляція почне потроху прискорюватися, а в жовтні-листопаді впевнено перевалить через кордон 10% у зв'язку з початком нового опалювального сезону з новими тарифами на теплопостачання. Інфляційний орієнтир на кінець 2016 року – 13-14%, що цілком відповідає таргету НБУ (12% плюс-мінус 3 п. п.).
Що це означає для державної політики? Саме зараз настав "зоряний" час політики інфляційного таргетування. Основна стадія відпустки цін на енергоресурси для населення позаду, і тепер роль Національного банку в контролі над інфляцією істотно зростає.
Якщо досі інфляція падала з запрограмованої зовнішніми обставинами траєкторії (тобто центральний банк був радше спостерігачем, ніж "борцем" з нею), то тепер для управління інфляцією знадобиться активна роль НБУ (політика відсоткових ставок, операції на відкритому ринку, взаємодія з державними фінансами).