Зусиллями НАБУ Одеса має всі шанси обрати нового мера вже навесні наступного року. Геннадій Труханов хоч і випущений з-під варти на поруки, але список кримінальних справ, пов'язаних з ним занадто великий.
14 лютого чинний мер Геннадій Труханов та його заступник Павло Вугельман були затримані по прибуттю в Україну. Через два тижні суд відпустив обох на поруки. Зараз щодо них та ще цілого ряду осіб розслідується справа про заволодіння коштами у розмірі 185 млн грн.
У жовтні 2016 року Одеська міськрада викупила адміністративний корпус колишнього заводу "Краян" за 185 млн. грн. В будинок після ремонту планувалося перемістити всі структурні підрозділи мерії.
Місту будівлю продала компанія "Еліт Девелопмент". Ця щаслива компанія придбала цей будинок у литовської UAB Naster. Остання купила будинок на конкурсі всього за 11,5 млн. грн.
За даними слідства, у першій половині 2016 Одеський міський голова домовився з особами, які фактично контролюють ЗАТ "UAB Naster", ТОВ "VALTON GROUP LP" та ТОВ "Еліт Девелопмент" про заволодіння коштами міського бюджету у сумі 185 млн. грн.
Слідством встановлено, що для реалізації злочинного задуму в період з липня по грудень 2016 Геннадій Труханов разом з іншими посадовими особами міської ради, використовуючи службове становище та всупереч інтересам територіальної громади Одеси здійснили ряд злочинних дій.
Як вважають детективи НАБУ, фігурантами розслідування був притягнутий оцінювач, який визначив заздалегідь встановлену і свідомо завищену вартість об'єкта оцінки в сумі 185 млн. грн.
Геннадій Труханов разом з іншими посадовими особами переконали депутатів міської ради в тому, що витрати на купівлю будинку є економічно обґрунтованими, хоча насправді це було не так. Також одеський міський голова повідомив депутатам недостовірну інформацію про співфінансування проекту з державного бюджету.
Після початку розслідування Труханов та посадові особи Одеської міської ради тривалий час не передавали НАБУ документи, підготовлені суб'єктом оціночної діяльності. Ці документи не передавалися навіть після одержання ухвали суду про тимчасовий доступ до цієї документації. Вона була вилучена тільки після обшуку в приміщенні Одеської міської ради.
Як вважає слідство, Геннадій Труханов і співучасники забезпечили прийняття депутатським корпусом Одеської міської ради рішення про надання згоди на придбання в комунальну власність територіальної громади будівлі ВАТ "ХК" Краян" за явно завищеною ціною - у розмірі 185 млн. грн.
На думку детективів НАБУ, саме голосування стало просто прикриттям для реалізації злочинного умислу під виглядом прийняття обов'язкового до виконання рішення колегіального органу.
Як вдалося з'ясувати детективам НАБУ, фірма-продавець будівлі спробувала перерахувати кошти, отримані з бюджету Одеси, компанії з ознаками фіктивності. Керівник цієї юридичної особи в даний момент знаходиться в зоні АТО. Однак антикорупційне бюро попередили цю транзакцію і добилися накладення арешту на рахунки компанії продавця будівлі.
Поки основні фігуранти справи вийшли на поруки. Павло Вугельман на піклуванні Олександра Пресмана з партії "Відродження" та Юрія Мірошниченка з фракції партії "Опозиційний блок". А Геннадій Труханов - у депутата БПП Дмитра Голубова, який виявився біткойн-мільярдером.
В цю п'ятницю, 16 березня Геннадій Труханов має намір відзвітувати перед виборцями про виконану роботу. Однак презентація звіту відбудеться не в залі засідань мерії, а в Центрі інтегрованих послуг на території заводу "Краян".
Треба сказати, що в Одесі можуть крутити номіналами не гірше, ніж у структурах Курченка. Так як після того, як стало зрозуміло, що НАБУ знаходиться на фінальній прямій в компаніях, пов'язаних з операцією почали змінюватися засновники та бенефіціари.
Керівником компанія "Еліт Девелопмент" до недавнього часу був Петро Загодиренко. Цей молодий та успішний підприємець за сумісництвом є 26-річним аспірантом кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права Одеської юридичної академії.
Проте 31 жовтня минулого року підприємницька удача відвернулася від молодого аспіранта-криміналіста. Він перестав бути власником компанії.
Разом з ним пішли і кінцеві бенефіціари Андрас Поповикс і Тігір Хенагиж. Вони були контролерами від двох інших засновників компаній Monter Impex Ltd і Solter Management Ltd. Обидві зареєстровані в Будапешті і мають всі ознаки фіктивності.
Їх місце зайняла якась Людмила Сороко з Вільнюса. Прописана в панельній багатоповерхівці жінка без по батькові, стала не тільки керівником компанії з Одеси, але і її єдиним бенефіціаром. Таким чином, одного українського номіналу, що проживає в Україні, замінили на іншого – литовського.
У свою чергу, литовська UAB Naster, яка придбала будівлю на заводі "Краян" за 11,5 млн. і продала його "Еліт Девелопмент", стала виходити із складу засновників українських юросіб.
UAB Naster значилася власником трьох компаній: "Голден Рент", "Ві-тал" та КУА "Перша інвестиційно-промислова група". У перших двох компаніях зміна власника сталася синхронно 24 жовтня. Якраз за тиждень до заміни аспіранта на Людмилу Сороко у власниках "Еліт Девелопмент".
Так, компанію "Голден Рент" продав 29-річний Чумаченко Михайло. Судячи з усього, у 2011 році йому не вдалося закінчити навчання на історичному факультеті Одеського національного університету і він шукав роботу мерчандайзера за 1 500 грн. Ймовірно, справи у нього йшли непогано, тому як в червні минулого року він разом з литовськими акціонерами зареєстрував компанію, яка повинна була займатися здачею в оренду приміщень. За дивним збігом UAB Naster якраз повинна була продати будівлю на заводі "Краян".
Разом зі зміною власників, змінилися і кінцеві бенефіціари. В обох компаніях їм перестав бути Едгарс Малаховскіс, 1989 року народження, прописаний у застарілому будинку у Вільнюсі.
Замість литовської компанії-прокладки власником і керівником "Голден Рент" та "Ві-тал" став В'ячеслав Вишневський. В КУА "Перша інвестиційно-промислова група" новим власником став Андрій Арабов. Згідно з відкритим даними, він є дільничним в Приморському районі Одеси. Тепер старшина міліції володіє компанією в Печерському районі Києва.
Схоже, що угода з будівлею на заводі "Краян" була далеко не такою чистою, як хотілося б Геннадію Труханову та його співучасникам. Інакше навіщо тоді стільки рухів по заміні українських аспірантів і мерчандайзерів на литовських.
НАБУ ще в 2016 році отримало доступ до документів ряду компаній, які пов'язані з Геннадієм Трухановим. Згідно з даними детективів бюро, через тендери підконтрольні меру компанії отримують значні кошти, які потім витрачаються.
Так, у 2014-2016 рр.. Управлінням капітального будівництва та Управлінням дорожнього господарства укладені договори з "Ростдорстрой", "СК Автострой", "Київдорбуд", "ПІК-БУД" і "ДРСУ-КОМ" на суму 800 млн. грн.
Як йдеться в ухвалі суду, бюджетні кошти міста виділялися на проведення робіт за замовленням Управління капітального будівництва та Управління дорожнього господарства для їх подальшого розкрадання шляхом неповного виконання робіт і завищення їх обсягів і вартості.
При цьому конкурсні процедури відбувалися формально, договори укладалися лише з підконтрольними вищевказаним особам підприємствами. На їх рахунку перераховувалися бюджетні кошти, з подальшим виведенням їх, у тому числі через мережу підконтрольних підприємств за межі України (офшори).
Як вважають детективи НАБУ, посадові особи одеської мерії здійснили розтрату коштів місцевого бюджету, отриманих за результатами процедур державних закупівель на суму понад 800 млн. грн.
Так само восени 2016 року НАБУ отримало доступ до документів по тендеру на 112 млн. грн., який виграла компанія "Ростдорстрой". Таким чином, сумарно компанії, пов'язані з нинішнім мером Одеси отримали з бюджету міста близько 1 млрд. грн. на виконання ремонту доріг.
Причому ця сфера діяльності Геннадія Труханова ще не отримала належної оцінки НАБУ. Хоча рахунку UAB Naster вперше були арештовані ще в грудні 2016 року, а справа дійшла до суду тільки зараз.
Поки ж детективи бюро 6 березня провели обшуки в Одеській міській раді в рамках справи мера Одеси Геннадія Труханова. А голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури України Назар Холодницький заявив, що справа Труханова може бути передана в суд наприкінці травня.