ua en ru

Як "Кремлівська доповідь" вплине на політичну позицію Росії

Як "Кремлівська доповідь" вплине на політичну позицію Росії США продовжують чинити політичний тиск на Володимира Путіна (фото kremlin.ru)

Як американський "Кремлівський доповідь" вплине на політичну позицію Росії і підуть нові санкції - у матеріалі РБК-Україна.

Міністерство фінансів США 30 січня опублікувало так званий "Кремлівський доповідь" - список осіб, наближених до президента РФ, до яких можуть бути застосовані санкції. У список увійшли 210 осіб, але, як виявилося, існує ще втаємничена частина доповіді. Як вплине оприлюднений документ на позиції Кремля – в матеріалі РБК-Україна.

Ще в серпні 2017-го президент США Дональд Трамп підписав закон "Про протидію супротивникам Америки допомогою санкцій", раніше прийнятий Конгресом. Мова йшла про можливе введення обмежень проти Росії, Ірану і Північної Кореї. Згідно з цим законом, Трамп не зможе скасовувати або послаблювати санкції без згоди парламентарів. Однією з умов вищезазначеного документа було складання списку наближених до керівництва РФ осіб, проти яких можуть бути введені санкції.

30 січня Міністерством фінансів США був представлений перший такий список, який назвали "Кремлівським доповіддю". До нього увійшли 210 осіб, серед яких олігархи, чий фінансовий стан оцінюють у розмірах понад 1 млрд доларів, а також високопоставлені чиновники і керівники великих підприємств. З 114 державних діячів у список увійшли, зокрема, прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв, міністр закордонних справ Сергій Лавров, міністр оборони Сергій Шойгу, спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко, голова Держдуми В'ячеслав Володін, мер Москви Сергій Собянін та інші. Також у доповіді фігурують 96 олігархів, серед яких Роман Абрамович, Алішер Усманов, Ігор Сєчін, Олег Дерипаска, Володимир Потанін, Олексій Міллер, Сулейман Керімов.

Експерт з міжнародних питань Юлія Осмоловська пояснює, що доповідь, згідно з так званим "законом про санкції", прийнятим влітку 2017-го Конгресом США, календарно повинен був з'явитися як раз в кінці січня-початку лютого 2018 року. І додає, що, із практичної сторони, публікація даного переліку саме 29 січня цього року прив'язана до переговорів між американською і російською стороною з багатьох питань, в тому числі, і між спецпредставником Держдепартаменту США Куртом Волкером і помічником президента РФ Владиславом Сурковим щодо ситуації в Україні.

Незадовго після публікації доповіді з'явилася інформація, що перелік був замінений в останній момент на прізвища зі списку Forbes. Професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця вважає, що це припущення не є коректним, оскільки призначення списку санкцій - вплинути на політику Росії, а політику створюють не тільки олігархи, перераховані в Forbes.

Очікувати новх санкцій

Останній раз Вашингтон розширював санкції проти Росії 26 січня цього року у зв'язку з ситуацією в Україні. Тоді під обмеження потрапили 21 організація та 21 фізична особа.

Закон "Про протидію супротивникам Америки" передбачає можливе введення обмежень, зокрема, проти осіб та організацій, причетних до кібератак проти США, військової агресії РФ. Автори "Кремлівського досьє" аналізували ступінь наближеності осіб до Путіна і їх вплив на економіку Росії. Очікувалося, що з його публікацією будуть введені нові санкції проти фігурантів списку. Але поки що таких рішень з американської сторони не було.

Сам оприлюднений документ не є санкційних. Правда, американські та європейські організації можуть застосовувати до фігурантам обмеження, або не вести з ними бізнес. Таким чином, список є попереджувальним.

Сенатори США вважають, що відмова від введення санкцій проти осіб "Кремлівського доповіді" є неприйнятним. 20 сенаторів-демократів надіслали відповідний лист Держсекретаря Сполучених Штатів Рексу Тиллерсону, в якому зажадали вказати причини невведення санкцій. Вони відзначили, що введення обмежень передбачено законом, прийнятим у серпні, і це повинно стримувати агресивну політику Росії. Сенатори стурбовані можливістю Росії вплинути на вибори Конгресу в листопаді.

У той же час, американські журналісти повідомили, що міністр фінансів США Стівен Мнучин анонсував санкції по відношенню до російським діячам. Однак, це стосується фігурантів засекреченого списку.

"Потрібно розуміти, що в дипломатії, в політиці всі козирі на стіл не кладуть. Завжди залишається можливість подальшого кроку", - пояснює нардеп, віце-президент ПАРІ Володимир Ар'єв (БПП) чому санкції не ввели відразу.

Юлія Осмоловська підкреслює, що доповідь і не передбачав юридичного оформлення наслідків, як введення санкцій проти осіб зі списку. І нагадує, що при презентації "Кремлівського досьє" представниками Держдепу США було зазначено, що воно не є санкційних, так як велика кількість компаній і персон зі списку вже перебувають під санкціями. "В принципі, цей список може розглядатися тільки як фактор психологічного тиску і створення психологічного дискомфорту, принаймні, для тих осіб, хто там перерахований", - говорить Осмоловська. Це, на її думку, натяк Сполучених Штатів, що може бути в разі, якщо США і Росія не будуть домовлятися з питань, які стоять на порядку денному.

"Кремлівському доповіді" перераховано значну кількість політичної еліти та членів уряду Російської Федерації. І, якщо до високопоставленим чиновникам будуть застосовані санкції, то, за словами Осмоловської, можна буде говорити про повної ізоляції Росії та заморожування діалогу з Америкою, що нелогічно в той час, коли самі Штати визнають важливість продовження такого діалогу.

Григорій Перепелиця вважає, що Штати Росії показали "жовту картку" і готовність діяти більш жорсткими методами. "Безумовно, це крок на стримування, який спрямований, передусім, на керівництво Російської Федерації і те оточення, яке формує російську зовнішню політику перш за все", - каже Перепелиця.

Експерт вважає, що санкції будуть введені в разі, якщо Росія продовжить агресію на Донбасі і підривати цивилизацилнные цінності Заходу. Перепелиця нагадує, що існує близько 12 ступенів санкцій. Найжорсткіші з них практично створюють економічну блокаду для російської влади.

Чого чекати від Росії

Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, який також увійшов до "Кремлівський доповідь" заявив, що робити якісь висновки з приводу публікації списку потрібно після його аналізу, так як в ньому "багато незрозумілого", а також закликав "не піддаватися емоціям". Сам Володимир Путін назвав публікацію досьє "недружнім актом" з боку Вашингтона і повідомив, що Москва утримається від відповідних кроків.

Григорій Перепелиця згоден, що без дій Конгресу і Міністерства фінансів США Трамп б не пішов на кроки по введенню санкцій проти Росії і публікації списків наближених до влади Кремля. "Питання в тому, що Адміністрація Трампа не готова до жорсткої конфронтації з Росією. Якщо ми подивимося на період, коли формувалася команда Трампа, то у них була розроблена досить чітка концепція повернення Росії в ранг союзників Сполучених Штатів Америки. І навіть були великі економічні проекти", - говорить експерт. Перепелиця наголошує, що Трамп хоче залишити вікно для діалогу з Путіним, тому що напряму США поки його не чіпають". Але досьє всі ж стосується російського президента опосередковано – там окреслено його інтереси, на які можна натиснути.

Володимир Ар'єв вважає, що Америка досить серйозно сприймає загрозу з боку Росії і тому все більше використовує можливі інструменти, щоб зменшити цю загрозу. "СШАпонимают, що якщо Росію не зупинити, то Україна – це не остання країна, проти якої Москва веде себе подібним чином", - говорить Ар'єв.

Вплив на Україну

Міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що опублікована доповідь може вплинути на Росію в питанні введення миротворців на Донбас. Народний депутат від фракції "Народний фронт" Леонід Ємець згоден з Климкиным. "Все, що працює проти Росії і послаблює нашого ворога – воно має спонукати його до зупинки агресії, оскільки агресія - це, як мінімум, дуже витратний процес. Тому кожна копійка, яку Росія втрачає в своїй економіці – це та копійка, яку вони не вкладуть у свою агресію проти України", - вважає Ємець. Він додає, що санкції працюють на те, щоб позбавити Росію можливостей мати гроші на свою агресивну діяльність.

Втім, експерт Григорій Перепелиця, навпаки, упевнений, що введення миротворців

"Кремлівський доповідь" не прискорить. Адже мова йде про конфронтації між США і Росією, "грі глобальних акторів" за контроль над світовими процесами. "Україна, на жаль, опинилася в епіцентрі цієї боротьби в силу своєї геостратегічної значущості", - наголосив експерт.

"Ми бачимо, що, в принципі, російська сторона готова до діалогу, оскільки вона сказала, що запропонований новий варіант від американської сторони щодо миротворчої місії вже є більш реалістичним. "Ми готові його вивчати і потім запросити пана Волкера на наступну зустріч", - сказав Сурков. Це є ознакою того, що Росія готова продовжувати діалог, а не закриватися", - впевнена Юлія Осмоловська.

Володимир Ар'єв передбачає, що якщо керівництво РФ, нарешті зрозуміє, "що все серйозно", то тоді можуть бути поступки з приводу Донбасу та інших питань. "А якщо ні, то може бути загострення пристрастей, і подальше ослаблення позицій за сценарієм Радянського Союзу, який у всьому зараз копіює Росія", - підкреслив він.