ua en ru

Кредит авансом: що думають економісти про виділений транш МВФ

Кредит авансом: що думають економісти про виділений транш МВФ Президент Петро Порошенко вважає, що отримання 1 млрд доларів від МВФ забезпечить розвиток економіки України

Рада директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) заявив про те, що Україна отримає третій транш в 1 млрд доларів в рамках програми розширеного кредитування. Президент Петро Порошенко вже заявив, що це - показник ефективності реформ і можливість залучити в Україну іншу макрофінансову допомогу від США і ЄС. Проте Україні не варто розслаблятися. Якщо уряд, парламент і Національний банк не будуть виконувати свої зобов'язання щодо реформ, то цей транш може стати для держави останнім, впевнені експерти.

14 вересня рада директорів Міжнародного валютного фонду ухвалила позитивне рішення щодо надання Україні чергового кредитного траншу. Після того, як країна отримає 1 млрд доларів (а це повинно відбутися 16 вересня), на думку президента Петра Порошенка, для України не тільки "відкриється вікно для залучення іноземних інвестицій", але і "шлях для надання додаткової фінансової допомоги від США та ЄС". Мова йде про макрофінансової підтримки ще 1 млрд доларів і 600 млн євро, отримання яких глава держави анонсував у травні.

"Рідкісним явищем" назвав надання третього траншу в рамках однієї програми МВФ міністр фінансів Олександр Данилюк. На своїй сторінці у Facebook він повідомив, що кошти фонду будуть спрямовані на зміцнення золотовалютних резервів Нацбанку, а це в свою чергу, посприяє зміцненню курсу гривні.

"Хочу також підкреслити, що кредити МВФ надаються під самі низькі відсотки, які тільки можливі. Більш того, кредити МВФ націлені на допомогу Україні відновити економіку, і в підсумку знизити боргове навантаження", - заявив Данилюк. Нагадаємо, чинна програма кредитування для України була затверджена МВФ в лютому 2015 року. Вона розрахована на чотири роки і передбачає розширене фінансування в 17,5 млрд доларів.

#Зрада3.0 #прокляття_третього_траншу Сьогодні Рада Директорів МВФ схвалила рішення щодо надання Україні нового траншу...

Опубліковано Олександром Данилюком / Oleksandr Danyliuk 14 вересня 2016 р.

Тепер українському уряду доведеться серйозно попрацювати над зміцненням економіки країни, щоб виправдати довіру МВФ. Незважаючи на позитивні зрушення в реалізації реформ, про які напередодні заявила глава фонду Крістін Лагард, чиновникам, народним депутатам і Нацбанку розслаблятися не варто.

"Влади повинні уникати зміни податкової політики, які призводять до зростання дефіциту. Акцент повинен бути зроблений на поліпшення податкового та митного адміністрування. Крім того, пенсійна реформа має вирішальне значення для зниження структурного дефіциту Пенсійного фонду", - цитуються рекомендації Лагард прес-релізі МВФ.

Крім того, директор Фонду підкреслила, що у пріоритетах уряду повинно залишитися скорочення інфляції, зміцнення і рекапіталізація банківської системи, боротьба з корупцією, дерегуляція економіки.

РБК-Украина запитало експертів питання: "Що дасть транш МВФ українській економіці?".

Олександр Пасхавер, президент Центру економічного розвитку:

- Транш – один з інструментів, який дозволить зміцнити українську гривню і вплинути на її волатильність. Крім того, ми повинні розуміти, що надання траншу – певний запорука того, що країна буде реформуватися й надалі. І зараз в Україні достатній соціальний потенціал для того, щоб рухати реформи зсередини, чого не було до Майдану.

Олексій Кущ, радник Асоціації українських банків:

- Важливо розуміти, що МВФ надає кредит, а не фінансову допомогу, і ці гроші згодом потрібно буде повертати. Крім того, коли країну кредитує МВФ – це як серйозний індикатор наявності у цієї країни проблем, і того, що державі потрібні гроші на відновлення економіки. Це як раз буде відлякувати приватного інвестора. Для міжнародних фінансових організацій надання траншу – це не скільки гарантія того, що Україна здатна повертати кредити, а скільки просто небажання залишатися з Україною один на один у боргових відносинах.

Кредит МВФ - це реанімаційна швидка допомога для країни, яка знаходиться в кризі, і їй потрібні ресурси на відновлення. В Україні склалася парадоксальна ситуація – ми побили всі рекорди по співпраці з МВФ. Фонд, умовно кажучи, весь час робить штучне дихання хворому, який знаходиться в комі. Тому Україні доведеться виконувати зобов'язання щодо реформ, взяті на себе перед МВФ, інакше це буде останній транш, який нам надав фонд.

Абсолютно практичне застосування траншу в тому, що НАК «Нафтогаз Україна», якій потрібен серйозний обсяг валюти на закачування газу перед опалювальним сезоном, не доведеться виходити з інтервенціями на міжбанк і розбалансувати його. Але девальваційні ризики залишаються і при кредитуванні МВФ. Відкат курсу тому якщо і буде, то невелике.

Крім того, країна має виконати ряд ключових вимог фонду – беззбитковість енергетики і перехід до ринку газу, а також провести децентралізацію роботи митних служб у регіонах.

Роман Шпек, голова ради Незалежної асоціації банків України:

- Я б сформулював питання так: «що можуть дати Україні реформи, забезпечені кредитом?». І я кажу про боротьбу за реформи, а не за отримання траншу, владу або вплив. Отримання траншу – констатація того, що країна виконала деякі зобов'язання з реформування економіки. Тепер важливо продовжити цю тенденцію. Тому що не існує вимог МВФ – існують зобов'язання України. І серед них боротьба з корупцією, збалансованість бюджетної політики, зміцнення банківської системи, і щоб отримати наприкінці року черговий транш в 1,3 млрд доларів країні потрібні не популізм і декларації, а якісний і збалансований бюджет, реформа управління держсектором, зменшення дефіциту Пенсійного фонду. І Україна буде змушена це робити, якщо вона хоче і далі співпрацювати з МВФ.

Валерій П'ятницький, екс-міністр економічного розвитку і торгівлі:

- Це дасть Україні впевненість. Перш за все, в тому, що тепер можна планувати розвиток і закладати в бюджет зростання економіки. Крім того, виділення траншу підвищило імідж країни в очах стратегічних інвесторів і міжнародних партнерів, таких як США і ЄС. Транш – це якийсь проміжний знак того, що ми рухаємося в правильному напрямку, важливо тільки, не зупинятися в реформах.

Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна:

- Надання траншу впливає на стабілізацію української валюти, і впевненість в тому, що завтра, умовно, не буде обвальної девальвації. Це дуже важливий сигнал для міжнародних фінансових організацій, який буде сприяти подальшому кредитування та інвестування в різні українські проекти, а також для приватних інвесторів.

Крім того, Україна змогла подолати той негативний імідж, який у нас склався за роки співпраці з МВФ, коли починаючи з президента Леоніда Кучми, ми отримували кредити фонду, а вимоги програми не виконувалися. Зараз, навіть незважаючи на урядову кризу, зміну прем'єра, країні вдалося зберегти спадкоємність і виконати умови кредитування.

Важливо також уточнити, що нам скоротили транш з 1,7 млрд доларів до 1 млрд доларів не скільки із-за якихось проблем, а тому що країні вже не потрібен такий великий транш зараз, для цього немає екстреної необхідності.

Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера:

- Вважаю, що ефект від траншу буде позитивний і привнесе певний спокій для населення та інших економічних агентів, оскільки гривня стабілізується. Я очікую досить швидкої корекції курсу до 25,7 гривень за долар. Також надання траншу – певний заспокоювач для МФО та інших кредиторів України. Крім того, ми зможемо закачати газ у сховища, що забезпечить проведення опалювального сезону - ще один фактор спокою для українців. Для приватного сектору - це прекрасний сигнал, який говорить про те, що можна пролонгувати кредити і вкладати в економіку.

Але є коло тих, для яких спокій закінчилося. Для них транш – це як постріл, і розпочався забіг на стометрівку. Довжина дистанції – два місяці, коли в листопаді МВФ знову буде розглядати українське питання. Без зупинки повинні "бігти" Кабмін, парламент і Нацбанк. Метою їх забігу повинні стати низкодефицитный бюджет, боротьба не тільки зі старими корупціонерами, але і ліквідація нинішніх можливостей доступу до корупційного корита, ініціація проведення реальної судової реформи, продовження чищення банківського сектора. Якщо добежим – отримаємо транш на 1,3 млрд доларів.

Олександр Паращій, старший аналітик ІК Concorde Capital:

- Позитивне рішення "борда" МВФ – це новий шанс для країни. Насамперед у тому, що реформи будуть тривати, шанс на стабілізацію економічної ситуації. Скористаємося ми ним – залежить від уряду. Потрібно пам'ятати, що транш – це певний аванс Україні з боку Фонду, і вчора Крістін Лагард дуже детально розписала завдання, які країні ще належить вирішити для подальшого співробітництва.

Олена Бєлан, головний економіст DragonCapital:

- Після того, як МВФ минулого тижня додав Україну в календар зборів Ради директорів позитивне рішення про виділення траншу було цілком очікувано. «Зелене світло» від МВФ відкриє доступ до отримання фінансування від інших офіційних кредиторів, включаючи 1 млрд доларів кредитних гарантій від США, очікуваних до кінця вересня, кредит на купівлю газу у розмірі 600 млн. доларів від Світового банку і 600 млн євро бюджетного фінансування від ЄС.

Хоча для отримання останнього Україна повинна виконати ряд додаткових вимог, зокрема прийняти закон про незалежного регулятора енергоринку. Таким чином, у найближчі тижні стрічка українських новин, ймовірно, буде залишатися позитивною, що посприяє звуження спредів суверенних паперів.

Рішення МВФ позитивно вплине на валютний ринок, оскільки отримання коштів від МВФ "заякорить" очікування населення та бізнесу і допоможе вгамувати спекулятивний попит на валюту. Рішення МВФ також дозволило НБУ вкотре пом'якшити обмеження на валютному ринку.

У більш тривалій перспективі ключовим питанням буде здатність влади дотримуватися подальших домовленостей з МВФ і отримувати фінансування без затримок. Судити про перспективи подальшого співробітництва України з МВФ можна буде по ходу обговорення проекту бюджету на 2017 р., здібності парламенту приймати непопулярні реформаторські закони і прогресу (або його відсутності) у боротьбі з корупцією.