У минулому році студенти Національного медичного університету (НМУ) ім. О. Богомольця власними зусиллями змінили ректора. Спільнота організувалося знизу і діяла скоординовано: взяли під контроль ректорат, обрали лідера (професор Віктор Досенко), вийшли на мітинг протесту, оточили міністерство, висунули вимоги.
У минулому році студенти Національного медичного університету (НМУ) ім. О. Богомольця власними зусиллями змінили ректора. Спільнота організувалося знизу і діяла скоординовано: взяли під контроль ректорат, обрали лідера (професор Віктор Досенко), вийшли на мітинг протесту, оточили міністерство, висунули вимоги.
Основною метою зусиль було реформування університету, як шанс на гідне майбутнє.
Після революційних подій минуло більше року, але, зі сторінок газет і телеекранів весь цей час не зникають матеріали про корупцію в НМУ. З вуст студентів і викладачів, які непідконтрольні адміністрації, чуємо, що ситуація або не змінилася, або навіть погіршилася. Багато студентів просто розчарувалися в результатах революції, зневірилися і проявляють байдужість до справ університету, соціальну апатію.
Міністерство охорони здоров'я бомбардирується запитами та скаргами людей, що зіткнулися проявами корупції в НМУ. Міністр Олександр Квіташвілі під тиском громадськості 7 жовтня 2015 року видав наказ №52-адм, яким відсторонив від виконання обов'язків ректора Катерину Амосову і призначив міжвідомчу комісію для комплексної перевірки НМУ ім. О. Богомольця.
Процеси, які призвели до такого вибуху, зародилися ще на початку Революції гідності в НМУ - і розвивалися по висхідній протягом усього цього часу.
Під кінець мітингу 24 лютого 2014 року, коли на протест вийшло близько 3 тис. студентів, під стінами МОЗ з'явилася Катерина Амосова з благородною місією допомогти студентському революційному лідеру професору Віктору Досенко стати в. о. ректора, оскільки виникли складнощі з документами.
Амосова дала публічну обіцянку стати в. о. на кілька днів, щоб вирішити формальності і передати посаду в. о. ректора Віктору Досенку - для проведення чесних виборів, які повинні стати відправною точкою для реформ.
Чи могли тоді революційно налаштовані студенти повинні знати, що пускають троянського коня до себе в будинок? Що саме прізвище Амосова стане точкою опори для контрреволюції, для зростання соціального напруження та несправедливість, для розквіту кумівства і корупції, для ще більшого придушення демократії та інакомислення?
Грім грянув досить швидко, коли Катерина Амосова з надуманих причин відмовилася передати повноваження Віктору Досенко, всупереч попереднім домовленостям. Катерина Миколаївна, відразу почала використовувати адмінресурс для зміцнення своєї вертикалі влади з метою перемоги на виборах.
За її наказом був розширений склад конференції трудового колективу (КТК), яка голосувала за старим законом про вищу освіту за кандидатуру ректора. Таким чином, до складу КТК були введені лобісти, які і забезпечили перемогу на виборах. Також для заохочення членів КТК використовувалися премії, продовження (або непродовження) контрактів, ремонти на кафедрах.
Головне, був даний чіткий сигнал до всієї вертикалі влади, що нічого істотного змінюватися не буде, що Амосова тільки кризовий менеджер.
Результат - не дуже впевнена, але перемога на виборах (35,77% Амосова проти 24,39% у найближчого кандидата Цимбалюка) і дуже впевнена фіксація результату через кулуарні домовленості з міністром Олегом Мусієм - контракт з МОЗ на рекордні 7 років.
Перші управлінські кроки Катерини Амосової також вражають:
І ось команда з такими моральними та управлінськими якостями взялася реформувати університет і боротися з корупцією.
Почалося з ремонту гуртожитку №3 за адресою Шутова, 14. Вартість робіт понад 10 млн грн.
По-перше, згідно з наказом МОЗ №523 від 30.06.10, такі роботи можуть бути профінансовані тільки після погодження з МОЗ, чого зроблено не було.
По-друге, на тендері, де всупереч закону про держзакупівлі головою був депутат житомирської облради, проректор Никитюк О. О., перемогла ПАТ "Київська будівельна компанія "Київбудком" з пропозицією 11 млн грн. Єдиним конкурентом стало ТОВ "Траст Білдінг", який заснували в квітні минулого року, власність записана на Белізький офшор "Катлер Холдинг Лімітед". Інші фірми, які виходили з більш вигідними пропозиціями на конкурс допущені не були.
По-третє, заселення відремонтованих гуртожитків сталося ще до введення їх в експлуатацію. Пікантними подробицями цього благоустрою стали обнесення території дорогим парканом в стилі сім'ї Януковича, і скарги власників металевих гаражів, які були фактично вкрадені з усім їхнім змістом.
Свої люди перемагають і на тендерах з ремонтів в інших приміщеннях. Так, згідно з "Вісником державних закупівель" від 03.09.15, бюлетень 328, номер оголошення 190542, з рахунків університету було перераховано 5 млн 749 тис. 404 грн на рахунки ТОВ "Будівельно-проектна фірма "Україна"" з метою аварійного капітального ремонту навчальних приміщень 3-го і 4-го поверхів морфологічного корпусу. Як і зазвичай, три інших учасника торгів були дискваліфіковані.
Новинка тут в іншому. З'ясувалося, що проректор Никитюк добре знайомий з цією фірмою. Більш того, за свідченнями головного лікаря Коростишівської районної лікарні Сергія Бондарчука, в листопаді 2010 року Никитюк вимагав у нього під загрозою звільнення укласти договір з цією ж фірмою на ремонт приміщень лікарні на суму 700 тис . грн.
Також ТОВ "Будівельно-проектна фірма "Україна"" проводила ремонти в приміщеннях Коростишівський РДА, яку очолював у той час Никитюк. Про цей епізод діяльності проректора-агронома навіть був знятий сюжет в програмі "Дістало!" каналу ICTV: "Вся правда про скандал в Національному медичному університеті ім. Богомольця".
Іноді Никитюк обходиться взагалі без тендерів. Наприклад, так вийшло при купівлі турнікетів на загальну суму 696 846 грн. У Никитюка була вже заготовлена схема, він обійшов закон, придбавши турнікети нібито по запчастинах за договорами №1502-9 від 14.03.2015, №1502-2 від 06.03.2015 і 1502-8 від 13.03.2015.
При цьому, вартість кожного з 16 турнікетів була завищена більш, ніж у два рази. Ці турнікети стали символом закритості університету, встановлені вони на виконання наказу Міносвіти № 2 від 06.01.2015 року "Про заходи безпеки в навчальних закладах", але ніякої функції підвищення безпеки реально не несуть, оскільки будь-яка людина, який виглядає по-студентськи може безперешкодно подолати цей бар'єр (перевірено!).
Єдина функція, яку турнікети виконують ефективно - запобігання проникнення на територію активістів і журналістів, які можуть висвітлити тіньові схеми ректорату. Про це неодноразово заявляли і учасники антикорупційного моніторингу та журналісти 112 каналу, 17 каналу, ICTV.
Чужі і свої з'явилися і серед орендарів. Кричущою є ситуація з їдальнею на пр. Перемоги, 34. Там близько 700 кв. м використовувалось приблизно протягом року фізичною особою підприємцем Шкільним В. П. - без договорів оренди Фондом держмайна, без оплати за електро-, водо - та газопостачання. Звичайно, підприємець потрапив на ці площі поза конкурсом і почував себе непогано - ціни в їдальні і буфетах завищені 1,5-2 рази, шоколадка коштує 43 грн.
У березні 2015 року журналісти та активісти робили кілька спроб розібратися в ситуації, турнікети, охорона та невідомі люди кримінальної зовнішності працювали злагоджено, результат - журналістська камера розбита, на одного із студентів напали з ножем прямо в корпусі університету і відібрали телефон, на який вівся запис, багато активістів просто не змогли потрапити в корпус.
Одночасно, адміністрація вимикає світло і заварює входи на територію тим орендарям, які відмовляються платити хабарі за право продовжити роботу. За свідченнями орендарів, зокрема власниці піцерії "Гранд", гроші в розмірі 10 тис. дол. вимагають О. Никитюк і В. Мішалов в тому ж кабінеті, який Амосова надала своєму чоловікові, як голові громадської ради.
Схожі свідчення дають і орендарі з корпусу, за адресою вул. Мечникова, 9. У керівника агентства ритуальних послуг Никитюк, нібито, особисто вимагав 100 тис. грн за продовження договору оренди. Все відбувалося в тому ж горезвісному кабінеті.
Може здатися, що Катерина Амосова, дочка видатного кардіохірурга, перебуває в невіданні щодо того, що роблять за її плечима агроном Никитюк і чоловік Мішалов. Але це не так.
Вона сама неодноразово на мітингах і в пресі захищала призначеного без погодження з МОЗ проректора Никитюка, говорила який він хороший господарник і як правильно він розібрався з орендарями. Бачила вона і як на одному з мітингів її чоловік побив активіста М. Орловського, а на іншому антикорупційному і продемократическом мітингу штрейкбрехери В. Гилюк і Ф. Алієв розбили гучномовець і знищили плакати.
Не може вона не знати, що ці "активісти" 3 вересня 2015 року відпочивали в Анталії з її дочкою, прогулюючи заняття в університеті. Сама Амосова також надає перевагу дорогому відпочинку за кордоном, дорогим костюмам, годинникам, сумкам та автомобілям.
Не гребує відсторонена ректор і відвертим персональним тиском на активістів. Так 01.10.15 вона особисто написала лист №120/2-1758 ректору університету ім. Карпенка-Карого О. Безгину щодо активіста студента Андрія Ходоновича, який є учасником і організатором багатьох мітингів, спрямованих на підвищення якості вищої освіти та подолання корупції у вузах. У цьому листі Амосова очорнила діяльність активних громадян, звинувачує активістів у продажності, стверджує, що Андрій виступає проти всієї системи вищої освіти, не має кінематографічних здібностей і натякає на необхідність "вжити заходів" не лише щодо студентів, а й викладачів, які не втратили совість і не перешкоджали походу студентів на мітинг.
Зараз, коли під тиском фактів і скарг громадян, міністерство призначило перевірку, відсторонена ректор з екранів багатьох телеканалів і зі сторінок видань, на які вона не шкодує ні своїх грошей, ні грошей університету, разом з самими дорогими адвокатами країни, мовить, що відбувається цькування, помста і "рейдерське захоплення" університету. У своєму Facebook повідомляє, що створено координаційний центр атаки, мало не під керівництвом Азарова з Януковичем.
Називає активістів "титушками", "продажними шкурами" і звинувачує у "відвертій брехні". Не розуміє Амосова одного, що люди, які пройшли Майдан, легко можуть організуватися горизонтально, коли їх дістала брехня і кумівство.
Вона просто не може повірити, що немає підступного ляльковода зверху, який, нібито, вже продав таку дорогоцінну для неї посаду. Що спільнота об'єдналася самостійно і потребує змін, люди діють від усього серця, витрачають власні гроші і час, так як бачать несправедливість і безперспективність ретроградного шляху, ямкового ремонту, обраного ректоратом Амосової.
І найважливіше, Катерина Амосова не розуміє, що активісти борються не проти неї самої і не проти її сім'ї, а проти системи, яку вона очолила і зміцнює. Ніхто з активістів не б'ється ні посади, ні за гроші, ні за владу, кожен з учасників боротьби віддає всі свої сили для боротьби за ідею нового суспільства, в якому пріоритетами є висока якість освіти, відкритість і прозорість університету, нульова толерантність до корупції.