ua en ru

Конкурс з вибору глави ДФС - видимість прозорості

Конкурс з вибору глави ДФС - видимість прозорості Новий глава ДФС повинен сподобатися Яценюку та Порошенку
Сьогодні повинен був завершитися конкурс з відбору кандидатів на посаду глави Державної фіскальної служби (ДФС). Але Мінфін, як основний організатор відбору, за два тижні не тільки не визначився з потенційними претендентами, але і продовжив конкурс до 23 квітня.

Сьогодні повинен був завершитися конкурс з відбору кандидатів на посаду глави Державної фіскальної служби (ДФС). Але Мінфін, як основний організатор відбору, за два тижні не тільки не визначився з потенційними претендентами, але і продовжив конкурс до 23 квітня. Втім, самі члени комісії зазначають, що їхнє рішення може носити виключно рекомендаційний характер. Керівник ДФС - фігура політична, тому крісло головного фіскала країни займе людина, що задовольняє і Президента, і прем'єра, і міністра фінансів.

Два тижні тому прем'єр-міністр Арсеній Яценюк доручив Наталії Яресько за два тижні визначитися з новою кандидатурою голови ДФС. Це відбулося після звільнення трьох голів служби - Ігоря Білоуса, Володимира Хоменка та Анатолія Макаренка.

Але міністрові фінансів - не до ДФС. У неї йдуть складні переговори щодо реструктуризації боргів України, на ній - податкова реформа, яка повинна бути готова вже до літа, а до осені прийнята. Крім того, новій міністерській команді до кінця квітня необхідно підготувати структурне переформатування ДФС.

Комісія Мінфіну кілька разів подовжувала термін прийому заявок від кандидатів. Сьогодні має розпочатися розгляд потенційних претендентів. Однак, замість цього члени комісії зібралися, щоб визначитися з регламентом роботи.

Прийом документів продовжено до 17 квітня, а Мінфін своє рішення пояснив "побажаннями громадськості". Комісія повинна завершити роботу до 23 квітня.

Незважаючи на доручення Яценюка проводити відбір в публічному форматі, діяльність комісії поки засекречена. Відомий тільки її склад, але інформація про кількість поданих заявок і, тим більше, прізвища потенційних претендентів, як відзначають представники Мінфіну, - це конфіденційна інформація.

"Якщо ми назвемо прізвища, то яке виття підніметься, і буде влаштована інформаційна кампанія, що у Яценюка просто рука не підніметься підписати подання на посаду", - пояснив РБК-Україна ще наприкінці минулого тижня представник міністерства.

За словами члена комісії, координатора громадської платформи "Нова країна" Валерія Пекаря, занадто рано оприлюднювати інформацію про претендентів, поки триває прийом заявок. "Оприлюднення інформації може нашкодити кандидатам, тому що ті, хто подавав заявки пізніше, опиняться в нерівних умовах з тими, хто раніше. Особисто я зроблю все, щоб процес був публічним, щоб були громадські слухання і оцінити кандидатів змогли не тільки члени комісії, а й громадськість. Ми не повинні дати представникам старої плеяди корупціонерів блокувати процес призначень", - сказав РБК-Україна Валерій Пекар.

Після 10 квітня, коли закінчиться прийом "скороченого переліку документів", Мінфін планує оприлюднити повний список потенційних кандидатів, уточнює Пекар.

Досі невідомо і як проходитиме відбір кандидатів. Певна кількість претендентів відсівається ще на етапі розгляду документів.

"Близько 70% не пройдуть перший етап відбору, так як не відповідають вимогам: не мають досвіду роботи на керівних посадах, не мають відповідної освіти або є іноземцями", - сказав голова Ради підприємців при Кабміні, народний депутат Леонід Козаченко ("Блок Петра Порошенко").

За даними на вечір п'ятниці, 3 квітня, було подано 46 заявок. За інформацією РБК-Україна, серед потенційних керівників ДФС члени парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна і Оксана Продан (обидві - БПП).

Оксана Продан публічно зізналась про подачу заявки на керівну посаду в податкову службу. "Моє рішення продиктоване бажанням докорінно змінити роботу ДФС. На жаль, останній рік став роком втрачених можливостей. Ми побачили напівзаходи - як і раніше, до фіскалів дуже багато питань", - сказала Продан.

Також заявки подали:

- нинішній в.о.. глави ДФС Максим Мокляк;

- радник голови фіскальної служби, а раніше заступник голови Державної податкової адміністрації Олексій Любченко;

- начальник головного управління ДФС в Запорізькій області Олексій Кавилін;

- один з кандидатів на посаду регіонального підрозділу служби у Львівській області Михайло Коропецький;

- ще один претендент на голову Львівського регіонального підрозділу ДФС Маркіян Мальський;

- заступник начальника управління - начальник відділу інформаційної політики ДФС в Києві Микола Ковтуненко;

- колишній нардеп Микола Катеринчук, який вже працював в ДПАУ, де курирував податкову міліцію;

- заступник командира батальйону "Донбас" Олександр Гавришук;

- член громадської ради при ДФС, голова комісії з питань економічної політики Українського союзу промисловців і підприємців Юлія Дроговоз;

- екс-голова ДУ Міндоходів в Сумській області Олександр Семченко, звільнений зі служби в рамках люстрації.

Раніше серед найбільш вірогідних кандидатур РБК-Україна називали Ігоря Уманського (він всіляко заперечує таку можливість), Андрія Пишного (відмовився від пропозиції) і Олександра Шлапака.

Останній - кандидатура, яка б влаштувала і прем'єра, і Президента. Однак досі інформації про те, що Шлапак подавав заявку на участь у конкурсі, немає. "І навряд чи він це буде робити. Не солідно екс-міністру фінансів брати участь у конкурсах", - сказав співрозмовник РБК-Украина, знайомий з ходом роботи комісії.

Скільки б людей не брало участь у конкурсі і які б вони не були за професійними якостями, рішення все одно буде політичним. Майбутній головний фіскал повинен влаштовувати всі сторони політичного процесу - і Президента, і главу уряду.

В Адміністрації Президента також визнають, що рішення буде далеко не за комісією. Ігри в конкурси, публічність і відкритість - лише блеф.

Крім того, крім узгодженості кандидатури з Порошенком і Яценюком, це має бути людина, що влаштовує ще й Наталію Яресько. "Якщо б я брав участь у конкурсах, то я б тут не працював", - відзначив один з високопоставлених чиновників АП.

Про політичні ігри говорять і самі члени комісії з відбору кандидатів. "Можна було легко обійтися і без усіх комісій, починаючи ще з комісії Айвараса, і закінчуючи цією. Адже в результаті суспільство буде оцінювати не роботу комісії, а діяльність Президента і прем'єра", - зазначив співрозмовник РБК-Україна.

Крім того, нинішній конкурс не має юридичного статусу. Його рішення - це лише порада, а не рекомендація на відміну від конкурсів на заміщення вакантних посад на голів держпідприємств. "Ми даємо gjраду, а далі як скаже прем'єр. Відкинути повністю політичний момент не можна", - резюмував ще один з членів комісії.