Комісія Абромавичуса по ДФС: Білоус тримається з останніх сил, Макаренко і Хоменко йдуть

П'ятниця 20 березня 2015 09:02
Комісія Абромавичуса по ДФС: Білоус тримається з останніх сил, Макаренко і Хоменко йдуть
Голова ДФС Ігор Білоус
Звільнити керівника податкової міліції Володимира Хоменка та начальника Держмитниці Анатолія Макаренка, а також дати голові Державної фіскальної служби (ДФС) Ігорю Билоусу три місяці випробувального терміну.

Звільнити керівника податкової міліції Володимира Хоменка та начальника Держмитниці Анатолія Макаренка, а також дати голові Державної фіскальної служби (ДФС) Ігорю Билоусу три місяці випробувального терміну.

Такі рекомендації слідчої комісії під головуванням міністра економіки Айвараса Абромавічуса були в цю середу, 18 березня, надіслані прем'єр-міністру Арсенію Яценюку. Однак пізно ввечері того ж дня ситуація кардинально змінилася і робота комісії була продовжена до 24 березня. За наявною інформацією, тепер мова йде про відставку всієї верхівки ДФС.

ДФС обезголовлена вже майже місяць. Весь цей місяць комісія на чолі з міністром економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавічуса за дорученням прем'єра Арсенія Яценюка розбиралася у можливих зловживаннях з боку голови ДФС Ігоря Білоуса, його заступника (податкова) Володимира Хоменка та заступника (митниця) Анатолія Макаренка. На збір інформації, аналіз і надання висновків членів комісії відводилося два тижні, пізніше робота була продовжена ще на 5 днів - до 17 березня.

За інформацією РБК-Україна, всі результати розслідування були готові ще напередодні проведення засідання Кабміну в середу. Члени комісії і фігуранти розслідування підписали акти і вже з ранку документи були на столі у прем'єр-міністра. Глава МЕРТ Айварас Абромавічус, який очолив процес розслідування, у другій половині дня в своєму Twitter також підтвердив чутки про завершення роботи комісії.

Очікувалося публічне представлення результатів роботи комісії, оскільки її робота була таємною, а право коментувати хід розслідування надано навіть не Абромавічусу, а Яценюку. Однак, в той же день стало зрозуміло, ніякої інформації не буде. Білоуса, Хоменка і Макаренка в Кабмін не викликали. Прем'єр-міністр терміново зібрався в Брюссель і йому, схоже, було не до фіскальної служби.

Кілька членів комісії на правах анонімності розповіли РБК-Україна, що рекомендації, які лягли на стіл прем'єра, містили наступні пункти:

1. Звільнити керівника податкової міліції Володимира Хоменка та головного митника України Анатолія Макаренка.

2. Дати голові ДФС Ігорю Білоусу випробувальний термін на три місяці. За цей час Білоус повинен завершити реформу ДФС, хоча раніше на цю ж задачу йому відводили півроку.

За словами членів комісії, до Ігоря Білоуся найменше претензій і з боку чиновників, і з боку бізнесу. "За його відставку було близько третини комісії", - сказав співрозмовник РБК-Україна.

Серед претензій до Білоуса, крім загальних фраз, на кшталт "робота недостатньо ефективна", розглядались питання відшкодування ПДВ - "ручний" процес повернення податку пояснювався обмеженим бюджетним ресурсом. Мовляв, ПДВ фіскали обіцяли відшкодовувати, але тільки за умови сплати авансом податку на прибуток після отримання ПДВ на рахунки підприємств. Президент Петро Порошенко знає про "ручний" режим повернення ПДВ, сказав РБК-Україна один з учасників зустрічі з главою держави.

За Макаренко і Хоменко претензій більше. Крім історії з горіхами, яка вилилася в публічну площину завдяки листуванню нардепа Віталія Хомутинника з головою Одеської облдержадміністрації Ігорем Палицею, члени комісії розповідають про факти контрабанди брендових товарів і контрафакту, який проходили через митницю як ширпотреб.

За словами членів комісії, ця контрабанда завозилася в Україну літаками. "Це наскільки ж має бути вигідно, щоб везти літаком. Це не автомобільний транспорт, це літак! Без відома керівництва, просто так літак з товаром не оформиш", - поділився з РБК-Україна один з членів комісії.

Аналізувала комісія і статистику офіційно ввезених Iphone і їх кількість на внутрішньому ринку України. "Сірі" показники більше офіційних в 30 разів.

Також піднімалося питання контрабанди спирту, зокрема, з Молдови. "Там навіть працює цілий завод спеціально на Україну", - уточнив співрозмовник РБК-Україна.

Факти нелегального обігу спирту розглядалися і відносно податкової міліції. За словами членів комісії, податкові пости на спиртзаводах закривають очі на вивезення сировини з підприємств.

Не все так просто виявилося і з реалізацією норми про податковий компроміс. Щоб потрапити в список претендентів на "прощення гріхів" минулих років, бізнес повинен заплатити співробітникам податкової міліції 5% від суми заявленого компромісу, а вже потім - 5% в бюджет країни.

Також за винагороду в розмірі 0,5-2% від суми заявленого до відшкодування ПДВ фіктивні підприємства і фіктивний податковий кредит ставали цілком легальними.

Ще одна з причин можливого звільнення Володимира Хоменка - отримання його дружиною російського громадянства в Криму.

Всі керівники фіскальної служби вчора від коментарів відмовилися. Анатолій Макаренко лише зазначив, що поганими речами можуть бути тільки "смерть і в'язниця, а все інше пил". Раніше глава податкової міліції в інтерв'ю РБК-Україна зазначав, що має намір оскаржувати рішення комісії.

Всі отримані в результаті розслідування факти будуть відправлені до прокуратури. Рішення комісії щодо подальшої долі керівництва ДФС є лише рекомендацією, відзначив член комісії. Останнє слово буде за прем'єр-міністром.

Але Арсеній Яценюк не поспішає приймати рішення. Вже у середу ввечері стало відомо, що роботу комісії продовжено до 24 березня. Офіційно цей документ зайшов на ДФС в четвер вранці. Про продовження роботи комісії в прес-службі МЕРТ нічого не знали і здивувалися питанню РБК-Україна про причини такого рішення. Хоча один з членів комісії запевнив, що "міністр нам підтвердив".

А через добу після підписання актів розслідування всіма сторонами під загрозою звільнення опинилося й Ігор Білоус.

За інформацією РБК-Україна, прем'єр-міністр на засіданні парламентської фракції обурився, мовляв, чому він повинен залишити Білоуса і звільняти друзів, маючи на увазі Хоменко, якого Яценюк знає мало не з молодих років. Але, за інформацією джерел в уряді, Ігор Білоус знайшов спільну мову в главою Адміністрації Президента Борисом Ложкіним.

"Очевидно, що йде боротьба. Хоча прем'єр спокійно міг сам всіх звільнити без усього цього і неприємно, що у всьому цьому замішана комісія - депутати, представники бізнесу. Адже мова вже йде про репутацію", - зазначив один з учасників розслідування.

Всім трьом зараз активно шукають заміну. Джерела кажуть, що місце голови податкової міліції замість Володимира Хоменка може зайняти Валерій Кондратюк, начальник контррозвідки СБУ.

На місце глави ДФС розглядалися кілька людей. Крім глави "Ощадбанка" Андрія Пишного, пропозиція очолити фіскальну службу надійшла також до першого заступника міністра фінансів Ігоря Уманського. Джерела в Кабміні стверджують, що Пишний від пропозиції відмовився, а Уманський принципово не проти.

"Він (Уманський), ніби як, знайшов спільну мову з Яценюком. І це та людинак, яка влаштовує і Адміністрацію Президента", - уточнив співрозмовник РБК-Україна.

"Якщо комусь щось і пропонували, мені про це не відомо", - заявив у свою чергу РБК-Україна перший заступник міністра фінансів.

Один з претендентів на митний напрямок - нинішній народний депутат Віктор Развадовський (група "Воля народу"). До митних органів він відношення ніколи не мав, але в різні роки працював на керівних посадах в МВС, а в 2007-2008 роках був радником глави Державної податкової адміністрації.

"Якщо робити все по розуму, то потрібно якомога швидше закінчувати з цим, вирішити питання з керівником, а він потім сам визначиться зі своїми заступниками, щоб не вийшло як зараз - впливати на призначення голова не може, а його перший заступник, керівник податкової міліції ще й має повноваження по кадрах", - сказав член комісії.

У той же час, джерело РБК-Україна в уряді впевнене, що Ігор Білоус, як керівник, знав про всі порушення, факти корупції і міг спокійно блокувати певні рішення. Тому, впевнений чиновник, своїх крісел повинні втратити всі три керівника - і тут навіть нема чого обговорювати.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся