Конфлікт, який розгорівся у "Батьківщині" після з'їзду 15 червня і злиття "Батьківщини", "Фронту Змін", ПРП та частини НРУ став приводом нагадати про конфлікти в партії, яких з початку роботи парламенту VII скликання було вже немало.
Конфлікт, який розгорівся у "Батьківщині" після з'їзду 15 червня і злиття "Батьківщини", "Фронту Змін", ПРП та частини НРУ став приводом нагадати про конфлікти в партії, яких з початку роботи парламенту VII скликання було вже немало.
Проблеми у фракції "Батьківщина" почалися ще до присяги нового парламенту. Олександр та Андрій Табалова, обрані народними депутатами від "Батьківщина", не увійшли до складу фракції "Батьківщина" і партія вимагала позбавити їх депутатських мандатів. Формальним приводом для таких вимог було порушення присяги кандидата в народні депутати, підписаної ними 5 серпня 2012 р.
Читайте також: Фракція "Батьківщина" вимагає від Анатолія Гриценка скласти мандат
Нагадаємо, що Олександр Табалов пройшов до парламенту як № 49 у списку "Батьківщини", а його син Андрій Табалов виграв округ № 99 (Кіровоград).
Ситуація з перебіжчиками одразу ж викликала конфлікт всередині об'єднаної опозиції. Через протести проти раптового виникнення фактора "тушок", Анатолій Гриценко не голосував за обрання Яценюка головою фракції "Батьківщини" у Раді VII скликання. За словами Гриценка, якщо всередині політсили раптом з'являються "тушки", то це є результатом низькоякісної підготовчої роботи з формування персонального складу команди.
Те, що "Батьківщину" роздирають внутрішні негаразди, було відомо давно. Багато нардепів, які залишилися в партії ще з часів Тимошенко, не згодні з політикою Арсенія Яценюка, який прийняв кермо влади партією після того, як Тимошенко опинилася у в'язниці. Яценюка звинувачують в авторитарному керівництві партією, усуненні старих партійних діячів з перших ролей у "Батьківщині", продаж місць у партійному списку, а також у нездатності що-небудь протиставити парламентській більшості. Особливо активну позицію тут займають Анатолій Гриценко, Микола Катеринчук, а також київські мажоритарники.
Читайте також: Тимошенко на з’їзді "Батькіщини" переобрана головою партії і висунута в Президенти, Яценюк очолив політраду (фото, відео)
Раніше Яценюка звинувачували в "зливі" захисника Тимошенко Сергія Власенка, у якого суд відібрав мандат. Потім у добавку до Табалова у "Батьківщині" з'явилися чотири нові "тушки". Після цього Арсеній Яценюк заявив про те, що влада розробила сценарій, за яким хочуть зняти його з посади керівника фракції.
Також під час конфлікту навколо Табалових багато говорилося про продаж місць у партійному списку "Батьківщини" і що ці депутати потрапили в нього саме таким чином. Арсеній Яценюк, відкидав ці чутки і говорив, що Табалова не платили за місця в списку "Батьківщини". "Я особисто несу відповідальність за формування списків" Батьківщини ". Я особисто відповідаю за присутність у них людей на прізвище Табалова, за те, що вони клялися на Біблії своїми дітьми перед Богом, перед народом України увійти у фракцію" Батьківщини "... Вони не платили за місце у списку "Батьківщини", - сказав Яценюк.
Читайте також: Опозицію залишають ображені нардепи
Зовсім недавно, на початку червня фракцію "Батьківщина" залишили нардепи В'ячеслав Кутовий і Володимир Купчак. Після виходу з фракції Купчак заявив, що "Батьківщина" зрадила екс-прем'єра Юлію Тимошенко, яка просила припинити акцію "Вставай, Україно!". Цим він мотивував своє рішення. Крім того, він заявив, що після голосування за закон про санаційний банк, проти якого голосувала фракція "Батьківщина", він отримав погрози на свою адресу з боку лідера фракції Арсенія Яценюка, в тому числі погрози фізичної розправи.
Нагадаємо, на початку квітня народні депутати Олег Канівець, Віталій Немилостивий, Роман Стаднійчук та Ігор Скосар вийшли зі складу фракції "Батьківщина".
Раніше Арсеній Яценюк неодноразово заявляв, що на нардепів від "Батьківщини" йде постійний тиск, щоб ті виходили з фракції. Цікаво, що всі скандали з "тушками" в новому парламенті пов'язані виключно з "Батьківщиною". Усі вісім так званих "тушок" пройшли до Ради за списками партії Яценюка.
Хоча новому скликанню парламенту ще далеко до попереднього. У 2010 р., після виборів Президента і переформатування політичних розкладів у парламенті з БЮТ і НУНС у більшість регіоналів перейшли близько 20 нардепів.
Читайте також: З "Батьківщини" вийшли ще два нардепи
Проблема з місцями у списках "Батьківщини" обрисувалася ще до виборів. Непрохідне місце стало причиною виходу з партії також Сергія Міщенка. "Я вийшов зі складу" Батьківщини "з морально-етичних міркувань. Якщо я бачу, що у генералів майбутньої фракції наступного скликання ... така дивна совість, я вважаю що взагалі її немає, цієї совісті. Я вважаю, поважаючи голови фракції і всіх членів фракції, але на жаль керівники партії вважають, що я не потрібен партії ... вони сказали, що ти нам не потрібен, ми тебе для проформи ставимо 141, але ти ж розумієш, що ти не проходиш до наступного парламенту ", - сказав Міщенко.
За словами Міщенка, партійний список "Батьківщини" для участі у виборах затверджувався без узгодження і голосування, "верхівка склала вночі" даний список. Також "кинутими" керівництвом партії "Батьківщина" Міщенко назвав народних депутатів Андрія Шкіля, Білоруса, Костенка, Тарана, Терьохіна, Кирильчука, Шишкіну. За словами Міщенка, ці народні депутати також потрапили в "непрохідну частину списку". "У цих людей просто шок, а я від нього відійшов раніше ..., адже у мене досить багато друзів. Які мене попередили".
Проблеми в "Батьківщині" були і з питанням недовіри Кабінету міністрів, за що не голосували народні депутати Віталій Данилов, Денис Дзензерський, Микола Мартиненко, Андрій Павелко, Леонід Сергієнко та Сергій Фаермарк. Київська "Батьківщина" зажадала виключити цих депутатів з фракції, а фракція винесла попередження. Питання про виключення з фракції тих народних депутатів, які не проголосували за відставку уряду Миколи Азарова 19 квітня, був поставлений на голосування і набрав тільки 11 голосів.
Читайте також: "Батьківщина" не виключила, а лише попередила 7 депутатів, які не голосували за відставку Кабміну
Один з лідерів опозиції Юрій Луценко вважає, що перебування у складі "Батьківщини" зокрема Миколи Мартиненка ставить під сумнів всю діяльність цієї політичної сили. "Не може бути довіри, коли є подвійні стандарти всередині фракції, коли є реальний зрадник, який з'являється знову і знову і всі знають, що (поява" тушок ") це проблема не тільки підкупу депутатів, а й проблема якості їх підбору, закладеного на майбутнє механізму зради. Все це пов'язується з прізвищем Мартиненко. Я добре його знаю, я не з'явлюся його ворогом, але в такій ситуації я вважаю, що подальше перебування його в цій силі ставить під сумнів всю опозицію ", - сказав Луценко.
І ось сьогодні, фракція "Батьківщина" звернулася лідеру "Громадянської позиції". Анатолія Гриценка з вимогою скласти депутатський мандат. Таке рішення було прийнято на засіданні фракції у понеділок після внутріфракційной дискусії навколо дій Анатолія Гриценка, які суперечать угоді про непоборювання опозиційних політичних сил і які свідчать про його активну участь в інформаційній війні влади проти опозиції.
Читайте також: Облорганізації "Батьківщини" вимагають від порушників партійної дисципліни складання мандатів
Анатолій Гриценко у свою чергу заявив, що здасть мандат тільки разом з головою фракції "Батьківщина" Арсенієм Яценюком. "Персональна справа обговорювали майже півтори години. Чого тільки не почув: дискредитує опозицію, зрадник, ворог, воює проти" Батьківщини "та особисто проти Юлії Тимошенко, союзник Януковича, Льовочкіна ... Звучали пропозиції вигнати з фракції, вигнати з парламенту, приймати рішення відразу і негайно. Нарешті, проголосували, щоб я сам покинув фракцію і поклав депутатський мандат. Перед голосуванням я чітко заявив: по-перше, з фракції не вийду, по-друге, мандат покласти можу, не проблема - але тільки разом з Яценюком. Чому з Яценюком? Бо саме він, своїми "фронтовими тушками", своїми діями і бездіяльністю - дискредитує опозицію більше. Яценюк покласти мандат відмовився ", - зазначив Гриценко.
Гриценко неодноразово виступав з критикою опозиції, зокрема діяльності "Батьківщини". Зокрема, у п'ятницю, Гриценко заявив, що його партія "Громадянська позиція» не об'єдналася з "Батьківщиною". За словами Гриценка, це питання обговорювалося на засіданні ради "Громадянської позиції", і "жодна людина не висловив такого бажання, це перше, і друге - відверто скажу: нас ніхто туди не запрошував". При цьому він підкреслив, що вважає "Батьківщину" у даний час найбільшою опозиційною партією, здатною впливати на владу.
Нагадаємо, що 15 червня в Києві відбувся урочистий об'єднавчий з'їзд "Батьківщини". З'їзд одноголосно проголосував за об'єднання "Батьківщини", "Фронту Змін", ПРП та частини НРУ. Юлія Тимошенко була обрана головою партії "Батьківщина", а Арсеній Яценюк - головою політради партії.
Крім того, з'їзд підтримав висунення екс-прем'єра Юлії Тимошенко кандидатом у Президенти в 2015 р. При цьому заступник глави партії Сергій Соболєв зазначив, що Тимошенко має бути єдиним кандидатом від опозиції. Він додав, що другий об'єднавчий етап "Батьківщини" може закінчитися до кінця літа.