Інформація про конфлікт і взаємних звинуваченнях у корупції між головою Державної фіскальної служби Романом Насировым і екс-керівником митного спрямування ДФС Костянтином Лікарчуком нарешті дійшла до прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Уряд ухвалив рішення про проведення чергового розслідування за оприлюдненими фактами, "обнулення" штатної структури ДФС та організації конкурсів на заміщення звільнилися в результаті посад у форматі національної поліції. Якщо вже зараз буде оголошено старт реструктуризації служби, впроваджена максимальна автоматизація всіх процесів, то через півроку буде видно результат, вважають експерти. Поки ж, на їхню думку, протягом чотирьох місяців роботи керівництво ДФС себе тільки компрометировало.
Інформація про конфлікт і взаємні звинувачення у корупції між главою Державної фіскальної служби Романом Насіровим і екс-керівником митного напрямки ДФС Костянтином Лікарчуком нарешті дійшла до прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Уряд ухвалив рішення про проведення чергового розслідування за оприлюдненими фактами, "обнулення" штатної структури ДФС та організацію конкурсів на заміщення посад, що звільняться у результаті у форматі національної поліції.
Якщо вже зараз буде оголошено старт реструктуризації служби, впроваджена максимальна автоматизація всіх процесів, то через півроку буде видно результат, вважають експерти. Поки ж, на їхню думку, протягом чотирьох місяців роботи керівництво ДФС себе тільки компрометувало.
За півтора року зміна керівників і вивісок в системі податкової служби не принесла результату. Спроби реформувати фіскальні органи не дають ефекту. Відношення бізнесу і громадян до податкових структур залишається вкрай негативним. Про це заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк на засіданні Кабміну в середу, 16 вересня, відреагувавши нарешті на публічні звинувачення в корупції між головою Державної фіскальної служби Романом Насіровим і екс-керівником митного спрямування відомства Костянтином Лікарчуком.
Конфлікт між ними став надбанням громадськості кілька місяців тому і з кожним днем набирав обертів. І тепер Яценюк заявив, що уряд прийняв рішення про проведення розслідування по всім фактам, які були оприлюднені у ЗМІ стосовно діяльності як керівництва ДФС, так і посадових осіб служби в регіонах.
Нагадаємо, що звільнений з посади 7 вересня Костянтин Лікарчук неодноразово звинувачував Романа Насірова в узурпації влади, сприянні корупції на митниці, намірі повністю ліквідувати митне підрозділ і злитти всі фінансові потоки, результатом чого стало те, що акумульовані ДФС кошти йдуть повз держбюджет.
Новим витком конфлікту виявилося призначення Геннадія Романенко радником голови ДФС. Екс-керівник Київської регіональної митниці при Ігоря Калетника, який до того ж є його кумом, за словами Лікарчука, повністю взяв на себе повноваження стосовно кадрових призначень в митне відомство.
Не підтримав Костянтин Лікарчук і інституційну реформу ДФС, яка передбачала скорочення повноважень ввіреного йому відомства, а пізніше критикував ідею Арсенія Яценюка про передачу в аутсорсинг декількох митниць іноземним компаніям. Також він оприлюднив інформацію про те, що Роман Насиров володіє незадекларованої квартирою в Лондоні вартістю майже 100 тис. фунтів.
Сам глава ДФС в суперечки зі своїм підлеглим практично не вступав. Проте раніше він заявляв РБК-Україна, що і на Лікарчука у нього є матеріали про його корупційну діяльність, які будуть передані у відповідні правоохоронні органи. Однак що це за факти корупції Роман Насиров не уточнював. Але називав призначення Лікарчука політичною помилкою, яку необхідно якомога швидше виправляти.
Хто буде займатися розслідуванням за дорученням прем'єр-міністра і коли, ДФС не знають. Неофіційно лише зазначають, що це компетенція Кабміну. У свою чергу міністр фінансів Наталія Яресько заявила РБК-Україна, що також поки не може сказати, коли почнуться перевірки.
Відзначимо, що остання масштабна перевірка була в ДФС ще при попередньому голові відомства Ігореві Билоусі (зараз очолює Фонд держмайна, - ред.). Тоді все керівництво служби було тимчасово відсторонено від виконання обов'язків, а комісію з розслідування фактів корупції в центральному апараті відомства очолив міністр економрозвитку і торгівлі Айварас Абромавічус.
Але перевірка так нічим і не закінчилася, а звільнений за власним бажанням Білоус через кілька місяців був призначений головою Фонду держмайна. Тому і зараз експерти сумніваються, що чергова перевірка призведе до якого-небудь результату.
"Насіров виявився всього лише черговим керівником, який себе скомпрометував, - заявив президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко. - І я, і представники бізнесу, з якими я спілкуюся, розчаровані вибором кадрової комісії. Якщо він збереже посаду після конфлікту та розслідувань, то це буде насмішкою".
Цікаво, що напередодні засідання Кабміну, де глава уряду доручив провести розслідування ДФС, з'явилася неофіційна інформація про те, що Роман Насиров написав заяву про відставку за власним бажанням. Проте сам він цю інформацію в коментарі РБК-Україна спростував.
У той же час Костянтин Лікарчук заявив РБК-Україна, що для нього очевидно - уряд обрав курс на збереження Романа Насирова на посаді.
"При цьому, швидше за все, буде проведено якесь формальне розслідування, яке нічим не закінчиться, - додав він. - Це ставить під сумнів всі плани з реформування системи ДФС. Очевидно, що Кабмін влаштовує поточна ситуація в ДФС і "реформа", яка там проводиться".
Крім призначення перевірки, Арсеній Яценюк доручив затвердити нову структуру ДФС, "обнулити" штат відомства, а набір керівників податкових та митних підрозділів в областях і районах проводити в такому ж форматі, в якому набираються працівники в національну поліцію.
"Тести, прозорий конкурс. У податковій службі повинні впровадити той же підхід, який застосовується при створенні національної поліції", - резюмував прем'єр-міністр.
Ще вдень про таку заяву Яценюка в ДФС не знали і щиро дивувалися, як можна вивести зі штату 50 тис. співробітників структури.
"Поки не розуміємо, але ми держслужбовці. Як вирішить прем'єр, так і зробимо, - зазначив у розмові з РБК-Україна один з керівників в центральному апараті відомства. - Скажу чесно. Як показує практика, всі фахівці знайдуть собі роботу. Психологічно, напевно, будуть переживати, але до того моменту, поки їх не "накриє" нова робота".
Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський зазначає, що це не перша заява Яценюка про реструктуризацію ДФС, але зараз у цьому зв'язку виникає більше питань, ніж відповідей.
"Вивести за штат всіх співробітників в принципі неможливо. А хто буде працювати? Буде параліч системи, - вважає він. - Ніхто таку відповідальність на себе не візьме".
"Вже зараз повинні бути проведені конкурси, і кілька керівників відібрані і призначені, щоб контролювати процес, поки буде йти подальше переформатування, - додав Леонід Рубаненко. - І тоді можна все починати з чистого аркуша, як було з поліцією. Але всі ж чіпляються за свої місця, всі намагаються залишитися. Ось, наприклад, до цих пір існують дві комісії - з ліквідації ще Державної податкової адміністрації і Міндоходів. Ні одна не закінчила роботу".
У той же час Андрій Забловський впевнений, що перш ніж запускати масштабне переформатування і "обнулення" ДФС, необхідно провести пілотні проекти на базі декількох підрозділів служби в регіонах, щоб у перспективі зробити роботу над помилками.
При цьому Костянтин Лікарчук переконаний, що реформувати, принаймні, митницю за прикладом поліції буде складно, так як поліцейського готують кілька місяців, а митника - кілька років. І на виході можна отримати або непрофесійну митницю, або чергову PR-акцію без змін по суті.
"В митницю слід брати випускників Дніпропетровської академії, зробити її знову відомчих внз. Дати їм хороші зарплати - більше 20 тис. грн в місяць, житло, соцгарантії. Звільнити начальників митниць - протеже Романенко, замінити їх нормальними людьми, які є в системі, поставити правильні завдання і контролювати їх виконання. А те, що пропонується зараз - непрофесійно і популізм", - заявив Лікарчук РБК-Україна.
Зазначимо, що частково і депутати - члени парламентського Комітету з питань податкової та митної політики не знали про заяву Арсенія Яценюка. Хоча керівництво комітету сприймає оприлюднені ініціативи позитивно.
Як розповів один з депутатів, у комітету є ідея кардинально переформатувати структуру ДФС. Один з варіантів - ліквідація відомства і створення кількох департаментів: митного, аудиту, аналізу ризиків - у складі Мінфіну. Але цього не сильно хочуть у самому Мінфіні.
У той же час в ДФС запевняють, що працюють над реструктуризацією служби чітко в рамках інституційної реформи, поданої громадськості в червні.
"Вона припускає скорочення, але поступове, не відразу", - пояснило джерело РБК-Україна в ДФС.
При цьому, за словами Романа Насірова, вже наступного тижня варто очікувати скорочення 20% штату служби.
"Новий штатний розпис у новій структурі повинен затвердити Мінфін. І воно вже в міністерстві", - додав він РБК-Україна.
Нагадаємо, реформування ДФС передбачає оптимізацію функцій, структури центрального апарату, що укрупнення департаментів і введення додатково ще чотирьох заступників голови служби. Крім профільного заступника, який буде курирувати правоохоронний блок, передбачаються ще куратори сервісних функцій, а також забезпечують виконання податкового і митного законодавства, митної діяльності та функціонування ДФС.
Щоб перевестися в нову структуру, усі співробітники повинні будуть пройти конкурсний відбір і тести.
"Не ми їх будемо відбирати, не ми готуємо тестування, яке розпочнеться найближчим часом", - зазначив співрозмовник РБК-Україна в центральному апараті служби. Однак хто буде проводити конкурсний відбір і в чому суть тестів в ДФС говорити відмовляються. Поки що. Щоб назвати учасників конкурсної комісії, податківці повинні запитати у них дозволу.