ua en ru

Таємна комісія Абромавичуса. Як просувається розслідування щодо керівництва ДФС

Таємна комісія Абромавичуса. Як просувається розслідування щодо керівництва ДФС А. Абромавичус
Якщо відсторонення керівництва Державної фіскальної служби від виконання своїх обов'язків було публічним, а бізнес і експерти розцінили вчинок прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, швидше, як політичний PR, то робота комісії з проведення службового розслідування - таємниця. Вже протягом тижня члени комісії на чолі з міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавичусом збирають факти порушень у відомстві. І до 12 березня вони будуть готові надати свій звіт. Однак, ні розслідування, ні зміна керівників ДФС, якщо вона взагалі відбудеться, не вирішить проблем - система фіскального управління залишиться колишньою.

Якщо відсторонення керівництва Державної фіскальної служби від виконання своїх обов'язків було публічним, а бізнес і експерти розцінили вчинок прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, швидше, як політичний PR, то робота комісії з проведення службового розслідування - таємниця. Вже протягом тижня члени комісії на чолі з міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавичусом збирають факти порушень у відомстві. І до 12 березня вони будуть готові надати свій звіт. Однак, ні розслідування, ні зміна керівників ДФС, якщо вона взагалі відбудеться, не вирішить проблем - система фіскального управління залишиться колишньою.


Поки повним ходом йде робота комісії з проведення службового розслідування щодо неналежного виконання службових обов'язків головою Державної фіскальної служби (ДФС) Ігорем Билоусом та його заступниками Володимиром Хоменко (курирує податкову міліцію) та Анатолієм Макаренко (митне напрям), в Києві співробітниками облпрокуратури та ГУБОЗ МВС було затримано одну з посадових осіб ДФС - майор податкової міліції Віталій Хмеленко. Він є заступником начальника першого відділу управління по розкриттю економічних злочинів головного оперативного управління фіскальної служби.

Крім нього затриманий один з прокурорів прокуратури Києва. Обидва вимагали та отримали неправомірну вигоду в розмірі 50 тис. дол. За інформацією РБК-Україна, хабар було отримано від представника міжнародного автомобільного холдингу "Атлант-М" (офіційний імпортер і дилер автомобілів).

У компанії "Атлант-М" не знали про такий факт. "Вперше чуємо. Інформація для нас дивна. Якщо коментарі і будуть, то тільки в понеділок. Хотілося б перевірити цю інформацію", - сказав бренд-менеджер компанії Ілля Прохоров (Мінськ).

У податковій міліції вважають, що історія із затриманням майора податкової міліції в нинішній ситуації виглядає як провокація і, звичайно ж, не залишиться непоміченою членами комісії на чолі з міністром економіки Айварасом Абромавичусом. Але на час проведення службового розслідування відразу ж було прийнято рішення відсторонити від займаної посади безпосереднього начальника Хмеленко - Андрія Щербака.

"Хмеленко ніхто не давав оперативних завдань, і чому він опинився в тому місці, будемо з'ясовувати", - пояснив кореспондентові РБК-Україна співрозмовник в ДФС.

У той же час, Ігор Білоус на своїй сторінці в Facebook звернувся до бізнесу, мовляв, якщо будуть факти вимагання хабара, то повідомляти йому про це особисто. Але додзвонитися вчора Білоусу РБК-Україна не вдалося, він не відповідав на дзвінки.

Таємна комісія Абромавичуса. Як просувається розслідування щодо керівництва ДФС

"Зрозуміло, що є факти корупції, але вирішити всі проблеми створенням комісії ми не зможемо", - зазначили в податковій міліції.

Секрети комісії

Комісія з розслідування фактів зловживань у ДФС працює вже тиждень в щоденному форматі. Завершити розслідування обіцяють до 12 березня. Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус очолив комісію за дорученням прем'єра Арсенія Яценюка.

В комісію увійшли 27 осіб - депутати, чиновники, представник Президента в Кабміні, а також виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Ганна Дерев'янко і в. о. президента Американської торгової палати Тарас Качка.

Поки що робота комісії - таємниця за сімома печатками. "Все коментує лише голова комісії, звертайтеся до нього", - практично стандартна офіційна відповідь членів комісії.

Але і в МЕРТ офіційно хід розслідування не коментують. "Щоб, серед іншого, уникнути тиску на комісію і спекуляцій з приводу її роботи, засідання проходять у закритому режимі. Це регламентовано постановою Кабміну №950 "Про затвердження порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування"", - пояснили в МЕРТ.

Один з учасників засідань комісії сказав РБК-Україна, що і відсторонення керівництва ГФС не повинно було бути публічним. "Є проблеми, бізнес говорить про них, але їх бентежить, що процес занадто заполітизований. Тому завдання комісії - тихо розібратися", - сказав член комісії.

За інформацією РБК-Україна, в середу, зокрема, були заслухані керівники декількох регіональних митниць. У четвер комісія відпрацьовувала правоохоронний напрям, а в п'ятницю - податковий. 9 березня на засідання будуть запрошені вже всі три керівники напрямків.

За словами Володимира Хоменка, його викликали лише раз на засідання комісії - минулої п'ятниці. "Чого мені боятися? Я нічого протизаконного не робив за час своєї роботи", - сказав Хоменко.

Таємна комісія Абромавичуса. Як просувається розслідування щодо керівництва ДФС

Член комісії, народний депутат Ніна Южаніна ("Блок Петра Порошенко") пояснила, що інформація, яка надходить ще не систематизована. Комісія могла б це зробити, якби дали більше часу на роботу - місяць, а не два тижні.

Анна Дерев'янко додала, що дані, наприклад, від ЄБА, практично не містять фактів корупції і, в основному, звертають увагу на невідповідність в роботі - зловживання, тиск на компанії. Близько 100 компаній звернулися зі скаргами, 50% з них - досить нейтральні. Інші ж стосуються окремих випадків, наприклад, досі не закриті старі справи і "суди виносять дивні рішення", хоча по багатьом компаніям справи були закриті, пояснила виконавчий директор ЄБА.

"Якщо б Білоус і його компанія більше спілкувалися з бізнесом, то з нашого боку не було б і цих питань. Тобто, перший пункт - це якісна комунікація. Але з іншого боку, не повинно бути і непослідовних дій. Якщо прем'єр вважає, що вони працювали неефективно, то була можливість прийняти рішення і провести розслідування відповідним органам. Але, в кінцевому підсумку, вся відповідальність за неналежну роботу лежить на чолі уряду", - вважає Дерев'янко.

Деякі члени навіть називають діяльність комісії дивною і не бачать в ній сенсу, оскільки комісія не отримує повної інформації і, відповідно, не володіє фактами в достатньому обсязі. Наприклад, надходить інформація про прострочені до відшкодування суми ПДВ або незаконні, на думку бізнесу, донарахування податкових зобов'язань за результатами контрольно-перевірочної роботи. Як представники комісії можуть повністю адекватно оцінити скаргу компанії, не маючи доступу, скажімо, до ланцюжку контрагентів або звітності компаній - незрозуміло.

Варто відзначити, що по частині податкового направлення експертам вдається брати участь у розслідуванні. У МЕРТ уточнюють, що були залучені фахівці з відповідною кваліфікацією - аудитори. "В результаті обрали кандидатів, які змогли показати офіційну відповідність такому критерію - адже треба ж бути впевненими в професійності експертів", - уточнили в МЕРТ.

Про якісь страшні факти в роботі Хоменко члени комісії сказати нічого не змогли.

По митному напрямку - все навпаки. "Немає об'єктивної оцінки, немає жодного представника, який би розбирався в митних питаннях, і вони не зацікавлені в присутності таких експертів і не реагують на звернення, - повідомила голова комітету з питань вартості та класифікації митного комітету при громадській раді ДФС Галина Вдовіна. - Чому не можна включити фахівців? Це ж не закритий масонський рух і я, як громадянин цієї країни, який платить податки, хочу отримувати інформацію".

Члени комісії зазначають, що неформально податковий та митний напрямок курирують Ніна Южаніна і голова комітету з питань податкової та митної політики Роман Насиров (БПП), відповідно.

Завдання останнього - завершити розслідування не на користь Макаренка, розповідають в уряді. "З точки зору бізнесу, Макаренка багато підтримали", - також зазначив співрозмовник РБК-Україна в Кабміні.

Таємна комісія Абромавичуса. Як просувається розслідування щодо керівництва ДФС

Роман Насиров, хоч і відмовився коментувати роботу комісії, але історію про свою роль у комісії, а також кінцевої мети розслідування назвав "великою дурницею".

"Зазвичай про податкову негативно говорять, але тепер бізнес стурбований: якщо Білоуса знімуть, то хто буде?", - сказав один із членів комісії.

Туман почне розсіюватися в квітні

Головне питання: не хто залишиться, а хто позбудеться свого крісла? Втім, якщо ініційовано розслідування щодо трьох керівників, то всі троє повинні залишити свої посади. Але системні проблеми ДФС через це не зникнуть, тому що сама система залишиться колишньою.

"Мене не турбує хто, коли і чому повинен піти, вибірково висмикувати, ефекту не буде. Турбує, що відомство обезголовлене, і все це в нинішній важкій ситуації, це все йде тільки на шкоду", - сказав один з членів комісії.

Система не змінювалася ні коли "Державна податкова служба" змінили на "Міністерство доходів і зборів", ні коли замість Міндоходів з'явилася табличка ДФС. Підходи до адміністрування податків залишилися колишніми - контролюючі органи працюють на план зі збору податків, який щомісяця спускається з Мінфіну. І це - наслідок споживацького ставлення до бізнесу.

Мізерні зарплати податківців, митників або міліціонерів нікуди не подінуться після зміни керівництва. А щоб відкрити бізнес або закрити його, так само потрібна достатня кількість папірців, копій і заяв.