ua en ru

Колесніков: Пред'явлення паспорта при обміні валют не перешкодить проведенню Євро-2012

Автор: RBC.UA
Введення в дію постанови Національного банку України (НБУ) про пред'явлення паспорта при обміні валют не матиме негативних наслідків для проведення в Україні Євро-2012. Про це у Львові заявив віце-прем'єр-міністр - міністр інфраструктури Україні Борис Колесніков, передає кореспондент РБК-Україна.

Введення в дію постанови Національного банку України (НБУ) про пред'явлення паспорта при обміні валют не матиме негативних наслідків для проведення в Україні Євро-2012. Про це у Львові заявив віце-прем'єр-міністр - міністр інфраструктури Україні Борис Колесніков, передає кореспондент РБК-Україна.

За словами міністра, така схема існувала в країнах східної Європи з 1992 по 2000 р. "Такі заходи проводили, і в будь-якому обмінному пункті Праги, Варшави вимагали паспорти і тільки після цього міняли валюту. Так що я не думаю, що це призведе до якихось то наслідків для Євро-2012", - зазначив він і додав: "Мова йде про корупційний дії - про ходіння валюти та її походження, а не про якусь незручність для туристів".

На думку Колеснікова, НБУ повинен цю систему удосконалити і доопрацювати, щоб не доставляти додаткових проблем туристам.

Нагадаємо, що 23 вересня вступила в силу постанова НБУ№ 278 від 11 серпня 2011 р. Згідно з документом, відтепер при здійсненні валютно-обмінної операції на суму до 50 тис. грн у фінансовому документі зазначатиметься резидентність клієнта, його прізвище, ім'я та по батькові.

"Для цього клієнт повинен пред'явити документ, що засвідчує його резидентність. Це може бути будь-який документ, що може засвідчити резидентність особи: як паспорт, так і інший документ, що посвідчує особу", - пояснює НБУ.

Крім того, постанова надає можливість фізособам здійснювати операції з продажу готівкової іноземної валюти за гривні через банкомати, без сплати комісії.

Також збільшена гранична добова норма обміну валюти - з 80 тис. грн до 150 тис. грн. При цьому, "з метою мінімізації ризиків операцій з готівкою на суму від 50 тис. грн до 150 тис. грн здійснюватиметься повна ідентифікація фізичної особи відповідно до законодавства України про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом". Нагадаємо, раніше пред'являти документ, що посвідчує особу було потрібно, якщо сума перевищувала 15 тис. грн.

НБУ підкреслює, що така перевірка резидентності фізичних осіб відповідає рекомендаціям міжнародної групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF).

Між тим, на думку екс-міністра економіки, президента Центру ринкових реформ Володимира Ланового, розпорядження НБУ щодо вимоги пред'явлення паспорту при купівлі-продажу іноземної валюти - неконституційне і порушує права громадян, до того ж НБУ може видавати розпорядження, які можуть розповсюджуватись на комерційні банки, а не на відносини цивільного характеру, якими є купівля та продаж товарних цінностей.

Нагадаємо, що обсяг валюти, купленої банками у населення у серпні склав 2 млрд 209,2 млн дол., обсяг валюти, проданої населенню, - 3 млрд 33,4 млн дол.