При належній організації виконання Державної програми розвитку внутрішнього виробництва у 2015 році Україна може розраховувати на досягнення позитивного сальдо торгівлі товарами та послугами на рівні 1,5-2 млрд дол. Про це заявив перший віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв, коментуючи ухвалення програми на засіданні уряду, передає прес-служба першого віце-прем'єра.
При належній організації виконання Державної програми розвитку внутрішнього виробництва у 2015 році Україна може розраховувати на досягнення позитивного сальдо торгівлі товарами та послугами на рівні 1,5-2 млрд дол. Про це заявив перший віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв, коментуючи ухвалення програми на засіданні уряду, передає прес-служба першого віце-прем'єра.
Результатом виконання програми має стати запровадження економічних стимулів для створення та розвитку виробничих потужностей, спрямованих на виробництво вітчизняних аналогів імпортованої продукції, зазначив Клюєв. Він пояснив, що уряд спрямовує свої дії на активізацію процесів імпортозаміщення, приймаючи на засіданні Державну програму розвитку внутрішнього виробництва.
"Ми повинні на повну потужність активізувати процеси імпортозаміщення. Україна має все необхідне для збільшення обсягів власного випуску продукції, яка сьогодні імпортується, - це значний природно-ресурсний, виробничий, науково-технічний та трудовий потенціали. Ключовим напрямком економічної політики України є розширення внутрішнього ринку", - сказав Клюєв.
Вступ України до СОТ значно звузив можливості проводити політику протекціонізму по відношенню до вітчизняного виробництва, більш прагматичним стає співробітництво із країнами СНД, серйозні завдання постають перед вітчизняним виробником і у зв'язку із активізацією процесу створення зони вільної торгівлі з ЄС, заявив перший віце-прем'єр-міністр.
За словами Клюєва, поряд з високою залежністю української економіки від імпорту енергоносіїв негативний вплив на зовнішньоторговельний баланс країни здійснює імпорт машин, устаткування, механізмів і транспортних засобів, обсяг якого склав у 2010 році 12,7 млрд дол. (майже 21%) та імпорт хімічної продукції обсягом 10,1 млрд дол. (16,7%). Українська промисловість виявилася неспроможною відвоювати втрачені ринки електричних машин і устаткування (обсяг імпорту - 3,6 млрд дол.) та протистояти експансії імпортних легкових автомобілів (1,7 млрд дол.), заявив Клюєв.
Нагадаємо, що раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що програма імпортозаміщення є найбільш важливим документом для української економіки за останній час.
Глава уряду підкреслив, що обсяг імпорту промислових товарів за 2001-2010 рр. збільшився приблизно в 4 рази, у той час як власне виробництво зросло лише у 3,2 раза. "У міжнародній торгівлі Україна досі займає нішу торгівлі сировинними товарами, водночас являючи собою відкритий ринок для збуту високотехнологічних товарів з інших держав. Якість життя в нашій країні визначають, на жаль, не українські товари", - додав прем'єр-міністр, наголосивши, що така ситуація не може задовольняти, бо це робить українську економіку вразливою для зовнішніх ризиків.
Як зазначив Азаров, програма імпортозаміщення спрямована на підтримку національного товаровиробника, на розширення внутрішнього споживання: "Це означає, що передусім вона спрямована на підтримку національного робітника, громадянина, який власною працею створює добробут своєї сім'ї і держави".
Також глава уряду підкреслив, що програма передбачатиме створення сприятливих умов вітчизняним підприємствам при виробництві товарів, що заміщують імпорт. За його словами, програма буде виписана таким чином, щоб не порушувати умови СОТ.
"Програма включає ряд організаційних заходів, які дозволять нам направити кошти державного і місцевих бюджетів на стимули для наших виробників. Ми це зробимо надзвичайно акуратно, оскільки ми є членами СОТ і повинні забезпечувати рівні можливості для закордонних та вітчизняних підприємств, але ми програму випишемо таким чином, щоб вітчизняні товаровиробники гідно конкурували з іншими пропозиціями", - сказал Азаров.
Нагадаємо, що за даними Держстату, від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами в Україні за 8 місяців 2011 р. склало 6 млрд 665,8 млн дол. Таким чином, дефіцит зовнішньоторговельного балансу виріс у 2,02 рази, у порівнянні з 3 млрд 293,6 млн дол. за січень-липень 2010 р.