Держсекретар США Хілларі Клінтон заявила, що іранський Корпус вартових ісламської революції (КВІР) все більш активно бере участь в управлінні країною, і не виключено, що Іран рухається у бік військової диктатури.
Держсекретар США Хілларі Клінтон заявила, що іранський Корпус вартових ісламської революції (КВІР) все більш активно бере участь в управлінні країною, і не виключено, що Іран рухається у бік військової диктатури. В інтерв'ю перській редакції (PNN) "Голосу Америки" Клінтон сказала, що Сполучені Штати планують відкрити т.зв. посольство, що працюватиме в онлайновому режимі і буде діяти в обхід того, що вона назвала встановленою Іраном "електронною завісою".
Раніше держсекретар вже висловлювала стурбованість з приводу вірогідності перетворення Ірану у військову диктатуру. Однак її коментарі, що прозвучали в середу, стали найбільш недвозначними висловлюваннями на цей рахунок.
У своєму інтерв'ю Клінтон послалася на повідомлення засобів масової інформації про те, що іранське керівництво може скасувати посаду Президента. Вона сказала, що вартові ісламської революції - елітний підрозділ у складі збройних сил - "все більш активно втручаються в управління економікою:
"Спецпідрозділ "Аль-Кудс" та інші елементи силових структур взяли під свій контроль деякі економічні структури. Це частина процесу, який я маю на увазі, кажучи про те, що в Ірані військові поступово прибирають до рук владу", - заявила Клінтон.
Клінтон також сказала, що адміністрація планує застосування нових санкцій, щоб змусити Іран припинити діяльність, яка, ймовірно, спрямована на створення ядерної зброї:
"Найбільш ефективні санкції були застосовані Сполученими Штатами тоді, коли стало абсолютно очевидним, що цей режим прагне до створення ядерної зброї. Всі вважають, що всі ці скритні дії, засекречені об'єкти, що вводить в оману інформація - за допомогою всього цього режим прагне оволодіти ядерною зброєю, що буде вельми дестабілізуючим чинником", - сказала держсекретар США. Разом з тим, вона зазначила, що США дотримуються стратегії, яка передбачає одночасно застосування санкцій і пошук дипломатичних рішень.
Інтерв'ю Клінтон відбулося через два тижні після того, як США звинуватили спецпідрозділ "Аль-Кудс" у складі КВІР в тому, що воно було замішано в змові з метою вбивства посла Саудівської Аравії у Вашингтоні.
Держсекретар сказала, що Сполучені Штати не прагнуть до конфронтації з іранським урядом, але мають намір підтримувати тих в Ірані, хто вимагає демократичних перетворень. Клінтон зазначила, що США опрацьовують кілька варіантів проникнення інформації через встановлену Тегераном "електронну завісу", у тому числі створення онлайнового "електронного посольства".
"Незважаючи на відсутність дипломатичних відносин, ми маємо намір відкрити свого роду віртуальне посольство в Тегерані, про яке я планую оголосити. Цей веб-сайт почне діяти до кінця цього року. Ми будемо підтримувати контакт, особливо зі студентами, яких ми будемо запрошувати вчитися в Сполучені Штати. Ми також будемо сприяти налагодженню спілкування між людьми по інших каналах", - сказала Клінтон.
Вона зазначила, що Сполучені Штати хотіли б, щоб уряд Ірану переглянув свою позицію і почав поважати цивільні права і прислухатися до думки свого народу. Вона сказала, що "обом сторонам є про що жалкувати" в тому, що стосується повних проблем і суперечностей двосторонніх відносин за останні півстоліття, і Сполучені Штати хотіли б "налагодити відносини заново".
Нагадаємо, США звинувачують Іран у прагненні розробити ядерну зброю. У Тегерані заявляють, що мета його ядерної програми - виключно мирна. На думку західних експертів, Іран активно проводить випробування нових видів озброєння, щоб в черговий раз продемонструвати свою позицію, на випадок, якщо західні країни, а саме США, продовжать чинити тиск на Тегеран. Рада безпеки ООН чотири рази вводила міжнародні санкції відносно Ірану. Згідно з резолюціями, проти Тегерана введено ембарго на торгівлю зброєю, з низкою іранських компаній заборонена торгівля і фінансові операції.
Новий виток напруженості у відносинах між країнами виникла 11 жовтня, коли влада США заявила, що розкрила змову двох чоловіків, які діяли за вказівкою іранських спецслужб і планували замах на посла Саудівської Аравії в США Аделя Аль-Джубейра. Їм пред'явлені звинувачення в змові з метою вбивства іноземної посадової особи, а також застосування зброї масового знищення і здійснення акту міжнародного тероризму. США також мають намір звернутися з цього приводу до Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй. У прийнятій раніше заяві Білого дому говориться, що США і Саудівська Аравія розглядають цю змову як грубе порушення фундаментальних міжнародних норм і моральних принципів. Іран відкинув звинувачення, стверджуючи, що США намагаються відвернути увагу громадськості від власних внутрішніх проблем.
КВІР - іранське військове формування, створене в 1979 р. з воєнізованих загонів ісламських революційних комітетів, прихильників лідера іранських шиїтів великого аятолли Рухолли Мусаві Хомейні, підпорядковується аятоллі Алі Хосейну Хаменеї. Формування брало активну участь у ірано-іракській війні, а також у створенні Хезболли. Війська складаються з сухопутних, військово-морських, повітряних сил і народного ополчення. Для виховання бійців КВІР активно використовуються засоби масової інформації, пропаганда.