ua en ru

Ківа у місті: як екс-глава Наркополіції балотується в Раду

Ківа у місті: як екс-глава Наркополіції балотується в Раду Ілля Ківа намагається пройти у Верховну раду по 183-му округу в Херсоні
Гроза столичних тусовщиків і борець за здоров'я нації, ненависник геїв і відданий протеже Арсена Авакова – Ілля Ківа, після звільнення з Наркополіції, намагається стати народним депутатом. Кореспондент РБК-Україна провів кілька днів з одіозним політиком в Херсоні, спостерігаючи за ходом його виборчої кампанії на довиборах по мажоритарному округу.

Гроза столичних тусовщиків і борець за здоров'я нації, ненависник геїв і відданий протеже Арсена Авакова – Ілля Ківа, після звільнення з Наркополіції, намагається стати народним депутатом. Кореспондент РБК-Україна провів кілька днів з одіозним політиком в Херсоні, спостерігаючи за ходом його виборчої кампанії на довиборах по мажоритарному округу.


У середині травня, коментуючи свою відставку з поста начальника департаменту протидії наркозлочинності, Ілля Ківа заявив, що йде на підвищення. “Для мене підвищення - це окоп. Я бачу себе на передовій, там, де чесні люди, там, де правильні поняття і зрозумілий агресор. Тут, у цій зіпсованій системі, я відчував себе дискомфортно",- запевнив він журналістів. Після чого показав рапорт на ім'я командувача Нацгвардії Юрія Аллерова, в якому екс-глава Наркополіції, підполковник МВС просить прийняти його на службу простим рядовим.

Але незабаром виявилося, що нова битва чекала Ківу не на Сході, а на Півдні. 27 травня він першим зареєструвався в якості кандидата в народні депутати на довиборах по 183-му одномандатному округу (Білозерський район Херсонської області і частину обласного центру).

В одному окопі

Для Херсона Ківа не чужа людина. Перед призначенням в Наркополицию, з червня по жовтень 2015 року, він обіймав посаду заступника начальника обласного управління МВС. В такий неспокійний час і для такого неспокійного людини чотири місяці - термін, за який можна встигнути багато. У серпні Ківа керував затриманням голови Голопристанської райдержадміністрації Олександра Богуненко за підозрою в отримання великого хабара.

Ківа у місті: як екс-глава Наркополіції балотується в Раду

Фото: Ілля Ківа вирішив балотуватися в Раду в Херсоні, а не в рідній Полтаві

Паралельно силовик звинувачував у пособництві корупції Андрія Путілова, який тоді очолював облсную державну адміністрацію. У вересні доблесний міліціонер разом з кримсько-татарськими активістами розгортав йдуть в окупований Крим фури, називаючи себе чи не головним організатором так званої "цивільної блокади" півострова. А вже в листопаді на чолі батальйону "Херсон" намагався розігнати кримсько-татарських "блокадників". Ківа досі люто критикує координатора тієї блокади Ленура Іслямова і громадську організацію "Аскер", звинувачуючи їх в дестабілізації обстановки в Херсонській області.

Конкуренти екс-наркополицейского - справжні зубри місцевої політики. Із 30 зареєстрованих на окрузі кандидатів, можна виділити трьох лідерів перегонів.

Головним фаворитом прийнято вважати голову Херсонського облради Андрія Путілова. Він балотується від "БПП-Солідарність". У 2012 році Путілов вже вигравав вибори по 183 округу, а з вересня 2014 року він очолював ОДА. Але, в квітні на цій посаді його змінив друг і соратник, народний депутат від БПП Андрій Гордєєв, після якого і звільнилося крісло в парламенті.

Основний опонент Путілова - один з лідерів "Батьківщини" Юрій Одарченко. У 2014 році він також займав крісло губернатора області, до того ж тричі обирався до Верховної ради. Правда, завжди за партійними списками. На виборах 2014 року Одарченко йшов мажоритарником по соседенему 182 округу і поступився кандидату від БПП Олександру Співаковському лише 174 голоси.

Третьою значущою фігурою можна назвати кандидата від партії "Відродження" Михайла Опанащенко. У 2012 році, висунутий від "Партії Регіонів", він переміг на 185 окрузі. У 2014, балотуючись від "Ліберальної партії", по 183-му округу він зайняв друге місце.

Але і для Ківи нинішні вибори не перші. У грудні 2013 року в розпал Евромайдана, він балотувався у Верховну Раду на скандальних перевибори у столичному 223 окрузі. Тоді, ще далекий від нинішньої популярності самовисуванець набрав аж 20 голосів. ВО "Свобода", чий кандидат Юрій Левченко вважався головною альтернативою провладному кандидату Віктору Пилипишину, тоді не раз називала Ківу "технічним кандидатом", оттягивающим голоси в опозиції.

Вибори по-херсонськи

- На цих виборах все буде по-іншому,- переконував мене на початку червня в Києві керівник передвиборного штабу Ківи, політтехнолог Дмитро Васильєв,- Інтерес виборців і так з року в рік знижується, а тут ще й довибори, середина літа, море, відпустки. У кращому випадку явка буде 20-25%. А це означає, що для перемоги достатньо буде 8 тис. голосів. У такій ситуації важливий не політичну вагу, а здатність мобілізувати свого виборця, змусити прийти на дільницю.

І все ж Васильєв визнавав - колишній глава Наркополіції мало відомий херсонцям. Підвищувати впізнаваність кандидата штаб планував, проводячи численні зустрічі з виборцями - по кілька на день. “Ілля - яскрава особистість. Думаю, він багатьох зацікавить",- прогнозував тоді политттехнолог.

Через тиждень, вже в Херсоні, ще один співробітник штабу, журналіст Олег Зайченко, з жалем визнав: зустрічі з виборцями працюють погано. “Ніхто на них не ходить, інтерес до виборів ніякої. Треба щось міняти, залучати чимось незвичайним",- міркував він.

Ківа у місті: як екс-глава Наркополіції балотується в Раду

Фото: Спочатку штаб Ківи зробив ставку на зустрічі з виборцями

Вихід знайшли швидко. За наступні пару тижнів штаб екс-силовика кардинально змінив тактику - замість банальних розмов з виборцями Ківа починає "вирішувати проблеми". У всю експлуатуючи ексцентричну натуру кандидата, політтехнологи поступово перетворили його виборчу кампанію в незвичайне для херсонського політичного болота шоу.

Сьогодні, охоплений праведним гнівом Ківа викидає на вулицю вахтера одного з міських гуртожитків. Таким чином, він намагається вирішити багаторічний конфлікт мешканців з нібито незаконним адміністрацією. Завтра - озброївшись зварювальним апаратом, зносить на трасі відбійники, що заважають торгівлі придорожнього ринку. Післязавтра - виловлює в дніпровській дельті браконьєрські снасті.

В День Конституції Ківа провів в Херсоні "Марш за традиційні цінності". Кандидат, відомий своєю агресивною гомофобією, анонсуючи захід, лякав городян гей-пропагандою і закликав «об'єднатися проти гріха». Втім, увечері вихідного дня на акцію не зібралося і ста чоловік.

Через кілька днів трапляється справжня сенсація. У ніч на 3 липня передвиборної штаб повідомляє: на Іллю Ківу скоєно замах. На парковці готелю "Загублений світ" невідомий розстріляв з автомата автомобіль кандидата - білий ВАЗ 2110, до того ж кинувши гранату.

Екс-підполковник міліції відстрілювався з нагородного "стєчкіна". На місце замаху прибула опергрупа і керівництво обласної поліції, але нападника і слід прохолов - на місці знаходять цілого і неушкодженого Ківу і автомат Калашникова.

З тих пір подробиці слідства не розголошуються. Сам же потерпілий не без гордості заявляє, що вже давно "стоїть як кістка в горлі у багатьох". Можливими замовниками замаху він називає конкурентів Андрія Путилова і Юрія Одарченка, а також Ленура Іслямова.

Але великого резонансу ці звинувачення не отримали. У Херсоні до замаху ставляться з відвертим скепсисисом. Як мінімум ніхто раніше не бачив, щоб Ківа їздив на "жигулях". Херсонські журналісти звертають увагу, що при схожих обставинах в 2010 році стався замах на кандидата в мери міста Владлена Гіріна, чию виборчу кампанію також вів Олег Зайченко.

"Не мент і не під**р"

З Ківою ми зустрічаємося через день після замаху. Після обіду він під'їжджає до штабу, розташованого в будівлі місцевої газети "Новий день", на чорному універсалі Mitsubishi. Зі столиці кандидат повернувся з охоронцем - ось, мабуть, і всі зміни. Про подробиці замаху говорити не хоче, мовляв, скільки можна повторювати одне і те ж.

Альтанка у дворі завалена агітаційними газетами. Співробітник штабу інструктує вуличних агітаторів - таких же як він пацанів років 18-20.

- Правила прості: пачка - 100 грн. Роздав - подзвонив - отримав. В розмови не вступаємо, якщо що, кажете, що ви волонтери.

За графіком у кандидата була намічена зустріч з директорами херсонських ринків - впливовими лідерами думок. Втім, замість них приходить кілька юристів.

- Ви вже вибачте, Ілля Володимирович,- вибачався один з ходаків,- З цими перестрілками ви ніби як тепер не дуже безпечний чоловік.

- гаразд пургу гнати,- відмахнувся кандидат,- Путілов заборонив приходити?

Здається, Ківа злегка зажурився - проти адмінресурсу голови облради та губернатора йти не просто.

- Так, гаразд, Ілля, ти їм хвіст нормально притиснув,- втішав його директор міського радіоринку Віталій Крапля,- Люди вже втомилися від цих пик, хочуть чогось нового.

Ближче до вечора ми вирушили на зустріч з виборцями в один з дворів. До нашого приїзду місцевий координатор зібрав на дитячому майданчику чоловік 30 місцевих - здебільшого жінок. Вибачався за накладку: напередодні агітатори Оппоблока заклеїли оголошення про зустріч з Ківою анонсом зустрічі з кандидаткою Ганною Середою, призначеної на годину пізніше. Відмахнувшись про дрібної неприємності, Ківа почав віщати.

Спіч кандидата незначно коливався від зустрічі до зустрічі. Не витрачаючи часу на виклад біографії, він одразу заявив присутнім, що насправді не дуже-то рветься в парламент.

- У першу чергу, я зараз не хочу переконати вас поставити галочку за мене, а змусити задуматися,- продовжував Ківа,- У мене немає для вас простих і популярних обіцянок: знизити тарифи, підняти зарплати. В країні, керованій баригами, таке неможливо.

Кандидат критикував нинішню владу за абстрактне "відсутність державної політики", звинувачуючи керівництво країни у прагненні заробити на "безперервній війні".

- Війна вигідна - чоловіки гинуть на фронті, а жінки думають про те, як би їм допомогти, - все відвернені від ситуації в державі.Ківа у місті: як екс-глава Наркополіції балотується в Раду

Фото: Ківа зробив ставку на критику влади

Відомий своєю мілітаристської риторики під час роботи в МВС, Ківа тепер говорить про необхідність світу. Він запевняє виборців, що "вже пізно шукати винних у конфлікті" і в тому, що між українцями і росіянами немає ворожнечі".

Євроінтеграцію і безвізовий режим з ЄС кандидат називає "новою казкою про комунізм, до якого ми вічно прагнемо, але так ніколи і не прийдемо".

-Україна запізнилася на потяг. Ніхто не чекає нас в Європі як рівноправного партнера. Бариги у влади лише продають нашу країну Заходу, який хоче знищити наш народ наркотиками і ЛГБТ-пропагандою.

До речі, в офіційній програмі кандидата є пункт і про безвізовий режим і обіцянку знизити комунальних тарифів - четвертий пункт.

Весь цей позбавлений конкретики потік свідомості Ківа подає під соусом пафосних міркувань про честь і гідність, які не відняти в народу, про патріотизм, який з'явився у громадян після революції, про обов'язок перед загиблими співгромадянами і власної звичкою проживати кожен день як останній.

- За нами 200 тисяч бійців, що пройшли війну. Якщо ми не ввійдемо зараз в Раду з мандатом, то восени увійдемо з автоматом, - то погрожував, то обіцяв він, заводясь все більше і більше.

Кілька місцевих алкашів схвально аплодували. Жінки бальзаківського віку лізли обніматись

Надмірну експресивність Ківи нерідко пояснюють пристрастю до наркотиків або психічної неврівноваженістю. Ще влітку 2014 року, противники його першого призначення в МВС - командиром батальйону "Полтавщина" - публікували копії медичних документів, що свідчать про психічних розладах та інвалідності, несумісних зі службою в правоохоронних органах. Інвалідність Ківи вказана в реєстраційних документах кандидата на виборах 2013 року, так і сам він згадував про неї в інтерв'ю полтавському виданню в березні 2014 року. Але пізніше сам же називав цю інформацію брехнею, а в квітні 2016 року опублікував відразу декількох медичних висновків про власну осудності.

Зараз емоційність Ківи цілком може зійти за контрольовану гру непоганого оратора. Він вчасно підвищує голос, вчасно прискорює темп, вчасно переходить на брутальний мат. Довільними здаються лише жести: під час виступу Ківа практично без перерви обертає руками то за годинниковою стрілкою, то проти.

- А не погано я в цей раз завівся,- з гордістю говорив він, сідаючи в машину.

На місці наступної зустрічі нас зустріла група хлопців - персональний загін агітаторів, який приїхав зі столиці. За старшого тут, схоже, Роман Посуха замначштаба "Союзу ветеранів АТО", громадської організації, яку з Ківою створив влітку минулого року. Хлопці що називається "ведуть розвідку", готуючи зустрічі і вишукуючи проблеми, які міг би вирішити їх кандидат.

- Ну, що, як обстановка?- поцікавився Ківа

- Та так собі. "Вати" вистачає, п'янь всяка.

- Що, бандитом мене вважають?

- Є таке.

- Ну і хер з ним. Зате не ментом і не під***м,- сміявся Ківа, прямуючи до чергової вдячної аудиторії.

Незалежний кандидат і його друзі

Внутрішні протиріччя і консервативний популізм, який межує із закликами до держперевороту, не єдині принади передвиборної агітації колишнього міліціонера.

У бесідах з електоратом Ківа дозволяє собі трохи прибрехати.

наприклад, він не соромиться називати себе військовослужбовцям, однак, в армії не служив ні дня. У пориві праведного гніву, він цілком може заявити, що "бариги у владі" довели країну до розрухи, поки він два роки сидів в окопах, хоча на посаді заступника начальника Донецького облуправління МВС пропрацював трохи більше півроку, а батальйоном МВС "Полтавщина" не покомандовал і двох місяців.

Штаб Ківи намагається створити образ бійця-одинака, який виступив проти злочинної системи. Насправді участь колишнього міліціонера у виборах - результат роботи відразу декількох політичних сил.

Начальник штабу Дмитро Васильєв, його дружина Людмила Васильєва, яка зустрічі з виборцями, і медиатехнолог Олег Зайченко є помічниками ще одного херсонського депутата-мажоритарника - Івана Винника, знаменитого безліччю корпоративних конфліктів навколо компанії "Чумак" і Новокаховського заводу будматеріалів. Незважаючи на членство у фракції "БПП-Солідарність", секретар комітету з питань нацбезпеки і оборони Винник, тим не менше, вважається "правою рукою" голови комітету Сергія Пашинського ("Народний фронт").

Ківа у місті: як екс-глава Наркополіції балотується в Раду

Фото: На виборах Ківу підтримує глава МВС Арсен Аваков і нардеп від БПП Іван Винник

Винник допомагає Ківі не тільки политехнологами. Відвідавши Херсон 28 червня, депутат взяв участь у тому самому марші за сімейні цінності. Не підтримавши Ківу у відкриту, Виннык натякнув, що той “з'явився на окрузі не випадково". Паралельно він розкритикував депутатські амбіції Андрія Путілова, заявивши, що заради безпеки регіону того варто, як і раніше, керувати облрадою, охороняючи крісло від оппоблоковца Василя Федіна.

Потрапити в парламент давньому другові сім'ї допомагає і перший заступник голови комітету Ради з питань охорони здоров'я Оксана Корчинська ("Радикальна партія"). Наприкінці червня вони разом з Ківою гучно викривали "корупційну схему оплати послуг МРТ" в одній з лікарень, не забуваючи при нагоді звинуватити у всіх бідах обласного охорони здоров'я Путілова.

Дивна дружба зав'язалася у незалежного кандидата і з головою херсонської міськради Володимиром Миколаєнко. Вже згаданий конфлікт в одному з гуртожитків привів їх до ідеї створення якоїсь робочої групи для боротьби з монополізмом місцевої електропостачальної компанії "Херсонобленерго". Спільну прес-конференцію Ківи та Миколаєнко активісти громадської мережі "Опора" назвали незаконною агітацією.

Втім, з тих пір відносини мера і кандидата лише міцніли - останній регулярно наводив на прийом до міського голови стражденних виборців. Ківу і Миколаєнко разом відкривали місцеву виставку, а в День Конституції мер не зміг пропустити знаменитий марш за традиційні цінності. У прес-службі Миколаєнко звинувачення в агітації відкидають, заявляючи, що міський голова, як публічна персона відвідує масові заходи, в яких беруть участь і інші кандидати.

Втім, у прес-службі Миколаєнко, звинувачення в агітації відкидають, заявляючи, що міський голова, як публічна персона відвідує масові заходи, в яких беруть участь і інші кандидати.

Кожен понеділок Ківа їде з Херсона у столицю. Там у нього регулярний ефір на телеканалі NewsOne, який належить народному депутату від Оппоблока Євгену Мураеву. Ще в лютому телеканал придумав для голови Наркополіції собствнное шоу - "Трафік з Іллею Ківою". У першому ж випуску двоє молодих людей, нібито прямо в студії, приготували дезоморфін з ліків, що містять кодеїн. З початку червня Ківа і екс-чиновник Міноборони Максим Гольдраб ведуть півгодинну передачу "Суб'єктивні підсумки дня", радуючи глядачів своїми глибокими думками про підвищення тарифів, британському референдумі або творчості художника Петра Павленского.

NewsOne також досить докладно висвітлює передвиборчу кампанію свого провідного в новинах. При цьому телеканал дивовижному чином забуває називати те, що відбувається в новинах передвиборною агітацією, воліючи називати самого Ківу просто "рядовим Нацгвардії".

З цим скромним титулом у Ківи теж не все в порядку. Так кандидата іменують не тільки лояльні журналісти - у реєстраційних документах ЦВК він сам називає себе бійцем батальйону Нацгвардії імені Сергія Кульчицького. Але це не зовсім так: у відповіді на інформаційний запит ресурсу "Доступ до правди" заступник командуючого Нацгвардії по роботі з особовим складом Яків Сподар стверджує, що станом на 29 червня Ілля Ківа не був зарахований ні в один з підрозділів Нацгвардії.

Головний покровитель "незалежного" кандидата - міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. За два роки він забезпечив своєму протеже карколомний кар'єрний зліт МВС і тепер веде його у Верховну Раду.

Ківа у всю використовує ресурс МВС в агітації. Наприклад, саме він, а не обласне керівництво анонсує створення в Херсоні водної поліції. Ківа може особливо не церемонячись викликати заступник начальника облуправління, щоб вислухати скаргу чергового проблемного виборця. Ну і, само собою, поліцейські супроводжують кандидата в його показових рейдах проти самогонників або полювання на браконьєрів.

В розпал передвиборної гонки Аваков в інтерв'ю "Українській правді" назвав Ківу "людиною-воїном, ідеальним на війні", бажаючи удачі на виборах. При цьому на одній із зустрічей з виборцями Ківа обурено заперечив свій зв'язок з міністром, але вже на наступний день радісно хвалився Людмили Васильєвої.

- Дивись, Арсен написав: до нього прийшли люди Путилова і просять зняти мене з виборів.

Незалежна соціологія на херсонських виборах як явище. І практично кожен кандидат в агітації приписує собі лідерство в гонці. Менш ніж за тиждень до голосування впевнений у своїй перемозі і Ківа. Першим ділом він обіцяє зняти з себе депутатську недоторканність.