Китайська PetroChina стала за підсумками минулого року найбільшим світовим виробником нафти. У 2011 р. компанія добула 886,1 млн бар. нафти, при цьому середньодобовий видобуток становив 2,43 млн бар. Її головний конкурент ExxonMobil добувала в минулому році лише 2,3 млн бар. у день (839,5 млн бар. за рік). При цьому добовий видобуток PetroChina виріс на 3,3%, а ось ExxonMobil, навпаки, скоротився на 5%.
Китайська PetroChina стала за підсумками минулого року найбільшим світовим виробником нафти. У 2011 р. компанія добула 886,1 млн бар. нафти, при цьому середньодобовий видобуток становив 2,43 млн бар. Її головний конкурент ExxonMobil добувала в минулому році лише 2,3 млн бар. у день (839,5 млн бар. за рік). При цьому добовий видобуток PetroChina виріс на 3,3%, а ось ExxonMobil, навпаки, скоротився на 5%.
Новий лідер галузі також підтвердив, що має намір продовжити скуповування активів по всьому світу. На думку аналітиків, у нього є всі шанси зберегти за собою перше місце з видобутку "чорного золота".
За словами аналітика IHS World Markets Energy Томаса Грідера, збільшення видобутку відбулося завдяки розвитку гігантського родовища Румейла в Іраку. "В майбутньому зростання виробництва продовжиться за рахунок нових нафтогазових проектів, таких як Халфайя в Іраку, а також нафтоносних пісків у Канаді. Крім того, продовжиться розробка проектів в Казахстані та Індонезії. Я думаю, що PetroChina може зберегти свою перевагу по виробництву над ExxonMobil протягом декількох років", - зазначив він.
Втім, за словами експерта, американський концерн також зробить все можливе, щоб вичавити максимум з високих цін на нафту і зосередитися на видобутку "чорного золота" в рамках таких проектів, як бітумні піски Kearl Oil Sands в Канаді, північнокаспійське родовище Кашаган Фаза-1 в Казахстані, а також родовище Банью-Уріп в Індонезії.
Нафтовий гігант з Піднебесної не збирається зупинятися на досягнутому. Ще в 2010 р. його керівництво оголосило про те, що має намір протягом десяти років інвестувати в придбання активів у всьому світі не менше 60 млрд дол. У тому ж році компанія купила 60-процентну частку в проекті з видобутку вуглеводнів з нафтоносних пісків MacKay River у канадської Athabasca Oil Sands. На початку цього року китайцям за опціоном стали належати і інші 40% проектів загальною вартістю 2,5 млрд дол. Початок видобутку на MacKay River планується на 2014 р. Її розміри повинні спочатку становити близько 35 тис. бар. щодня, а потім поступово вирости до 150 тис. бар.
Як заявив глава PetroChina Цзян Цземінь, компанія має намір скупити безліч активів. "Ми сфокусовані на китайському ринку, але в довгостроковій перспективі маємо намір розширюватися за межі Китаю", - зазначив він.
На думку аналітиків, така стратегія виправдана. "Мета має сенс, оскільки майже всі нафтові родовища на батьківщині PetroChina вельми скромні і надають мало можливостей для зростання", - цитує Bloomberg директора з досліджень нафти і газу в Азії CLSA Саймона Пауелла.
Зазначимо, що PetroChina і Sinopec наприкінці минулого року підписали угоду з владою провінції Чжецзян на сході КНР про інвестиції в обсязі 139,1 млрд юанів (22 млрд дол.) в шість проектів у регіоні. Йдеться, зокрема, про інвестиції в два нафтохімічних комплекси.
Втім, не всі результати минулого року виявилися для китайської держкомпанії настільки райдужними. Чистий прибуток PetroChina за 2011 р. знизився на 5% і склав 133 млрд юанів, або 21 млрд дол., не виправдав очікувань аналітиків. Для порівняння: прибуток ExxonMobil виявився майже вдвічі більшим - 41 млрд дол. За ринковою капіталізацією китайський концерн також помітно поступається американському конкуренту: 257 млрд дол. проти 405 млрд дол. При цьому акції PetroChina за 2011 р. подешевшали на 4,8%, у той час як у головного конкурента в Китаї - Sinopec - акції виросли в ціні на 9,8%.