Китай відправив на орбіту першу жінку-тайконавта
З космодрому Цзюцюань в КНР стартував пілотований космічний корабель "Шеньчжоу-9" з першою в історії китайської космічної програми жінкою-тайконавтом на борту, передає Reuters.
Всього на орбіту відправилися троє китайських тайконавтів, включаючи 34-річну Лі Янг, льотчика-винищувача військово-повітряних сил КНР. Лі Янг і двоє її колег проведуть близько тижня в космосі, де будуть працювати на космічній станції "Тяньгун-1", яка в даний час знаходиться на навколоземній орбіті на висоті 343 км.
Це тимчасовий модуль розміром з автобус, він є прототипом великої постійної космічної станції, яку планується вивести на орбіту приблизно в 2020 р. Постійна станція масою 60 т буде не набагато менше, ніж Skylab, запущена NASA в 1970-і рр.
Якщо Китай це здійснить, то стане третьою державою, що має постійну базу на орбіті. Вартість проекту оцінюється в 1,3 млрд дол.
Як повідомлялося раніше, 9 червня ц.р., ракета-носій "Чанчжен-2F" з кораблем "Шеньчжоу-9" була доставлена з технічної зони космодрому Цзюцюань на стартову позицію у вертикальному положенні.
Раніше стало відомо, що в 2011 р. Китай обігнав США за кількістю запусків космічних ракет. КНР в минулому році запустила 19 ракет, Сполучені Штати - 18. Всього в найближчі п'ять років КНР планує запустити 100 космічних ракет і вивести на орбіту 100 супутників.
Крім того, Китай продовжить місячні дослідження, для чого запустить в 2013 р. супутник зондування Місяця "Чан'е-3". На відміну від колишніх двох апаратів для вивчення Місяця, новий стокілограмовий зонд застосує при посадці "ноги". "Чан'е-3" спроектований так, що він буде здатний обходити великі кратери і перетинати малі.
У 2003 р. Китай став третьою країною у світі, що самостійно запускає своїх космонавтів на орбіту. А в цілому це буде вже четвертий пілотований політ китайського космічного корабля.
У листопаді 2011 року Китай здійснив запуск непілотованого космічного корабля "Шеньчжоу-8". Ця місія стала знаковою подією для Китаю, оскільки вперше в історії космічної програми країни відбулася стиковка двох апаратів на орбіті. Ця технологія необхідна КНР для створення власної космічної станції, що її мають запустити до 2020 року.
Програму пілотованих польотів у Китаї реалізовують в три етапи. Перший включав в себе запуск двох апаратів з космонавтами на борту - "Шеньчжоу-5" в 2003 році і "Шеньчжоу-6" в 2005 році. Нинішній, другий етап, передбачає відпрацювання технології стиковки апаратів на орбіті.
Торік в космосі за допомогою дистанційного керування з Землі був виконаний маневр зі стиковки безпілотного апарату і орбітального модуля "Тяньгун-1".
На третьому етапі має бути створена й запущена на орбіту космічна станція.
Раніше, після заперечень з боку США, Китаю не дозволили скористатися МКС, на якій працюють спільні екіпажі з 16 країн.