Кіпр може оголосити дефолт у разі відстрочки надання країні фінансової допомоги, - член правління ЄЦБ
Член правління Європейського центрального банку (ЄЦБ) Йорг Асмуссен очікує, що пакет фінансової допомоги Кіпру буде готовий до кінця березня 2013 р. Якщо рішення про надання підтримки острівній державі буде відкладене, справа може закінчитися дефолтом.
"Тут не повинно бути жодних сумнівів: якщо Кіпр не отримає зовнішньої допомоги, то скотиться в дефолт", - цитує представника ЄЦБ агентство Reuters.
Асмуссен додав, що фінансова допомога Кіпру не буде являти собою "вулицю з одностороннім рухом". В обмін на позики уряд цієї країни зобов’яжуть виконувати "жорсткі умови" кредиторів, у тому числі скорочувати фінансовий сектор, що розрісся і підвищувати прозорість банківських операцій.
Читайте також: Moody's на три щаблі знизило рейтинг Кіпру
Сьогодні в Брюсселі на черговій зустрічі Єврогрупи знову будуть обговорюватися умови фінансової допомоги Кіпру. Передбачуваний обсяг антикризових трансфертів для Кіпру відносно невеликий (17,5 млрд євро), проте програма пов'язана з низкою "чутливих" питань, включаючи відомий статус Кіпру як податкового притулку для багатьох заможних громадян інших країн.
За неофіційними даними, Єврогрупа готова розглянути найрадикальніші варіанти програми допомоги Кіпру, передбачають грошові втрати вкладників у кіпрські банки, чиї рахунки не покриваються місцевої схемою страхування вкладів.
Кіпр - одна з найбільш дрібних економік єврозони - запросив допомогу партнерів по єврозоні в червні 2012., Щоб підтримати банки, що постраждали через боргову кризу в Греції. Владі Кіпру вдалося досягти попередньої угоди з трійкою міжнародних кредиторів - Євросоюзом (ЄС), Європейським центробанком (ЄЦБ) і МВФ - з питання фінансової допомоги.
Зовнішнє втручання знадобилася після того, як у середині 2011 р. Кіпр був практично ізольований від міжнародних боргових ринків. Прибутковість торгованих облігацій Кіпру різко підскочила на тлі бюджетної нестабільності і зав'язаними місцевого банківського сектора на Греції, яка перебуває в переддефолтному стані.
Читайте также: S&P знизило рейтинг Кіпру через неготовність кредиторів допомагати країні
На думку аналітиків на підтримку фінансової системи Кіпру потрібно до 10 млрд євро, що становить до 50% ВВП країни. Співвідношення рівня заборгованості до ВВП досягне в 2013 р. 150% і буде лише збільшуватися в 2014-2015 рр.. Це означає, що серйозно зростає ризик дефолту, так як у невеликого держави з невеликими темпами економічного зростання немає ресурсів впоратися з економічними труднощами подібного розмаху.
Варто зазначити, що в січні 2013 р. міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило суверенний кредитний рейтинг Кіпру на три щаблі - з B3 до Caa3 - з "негативним" прогнозом. Причиною його зниження стали побоювання Moody's, викликані надмірно високим рівнем державної заборгованості і проблемами з капіталізацією банківського сектора країни. Раніше аналогічну рейтингову дію щодо Кіпру справило гентство Standard & Poor's, знизивши довгостроковий і короткостроковий кредитні рейтинги Кіпру до рівнів ССС + і С відповідно з B/B з "негативним" прогнозом. Fitch ще раніше знизило рейтинг Кіпру з BB + до BB-c "негативним" прогнозом.