ua en ru

Кемерон проведе референдум про членство Великобританії у ЄС в разі перемоги на виборах у 2015 р

Автор: RBC.UA
Референдум з питання про членство країни в Євросоюзі має намір провести прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон, якщо консерватори переможуть на наступних виборах в 2015 році.

Референдум з питання про членство країни в Євросоюзі має намір провести прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон (на фото), якщо консерватори переможуть на наступних виборах в 2015 році, повідомляє ВВС.

Однак ще до плебісциту лідер Консервативної партії збирається переглянути відносини Великобританії та ЄС. І після того як угоду між Лондоном і Брюсселем буде досягнуто, британці зможуть проголосувати за її прийняття - або відкинути її. Такий план Кемерон запропонував у середу в своїй промові з резиденції на Даунінг-стріт, 10, витяги з якої були попередньо розіслані журналістам.

"У (передвиборчій) програмі консерваторів 2015 року буде міститися прохання до британського народу дати уряду консерваторів мандат для обговорення нової угоди з нашими європейськими партнерами... І, домовившись про нову угоду, ми звернемося до британського народу, попросивши його зробити простий вибір: залишитися в ЄС на нових умовах, або вийти з його складу", - йдеться в промові Кемерона.

Читайте також: Прем'єр Великобританії Кемерон заявив, що хоче залишитися при владі до 2020 р

Референдум відбудеться після парламентських виборів 2015 року в разі перемоги консерваторів. Точна дата його невідома, але, за словами Кемерона, він буде проведений до кінця 2017 року. Відповідне законодавство, пообіцяв Кемерон, буде підготовлене ще до голосування британців.

Кемерон застеріг, що у разі відсутності реформ по боротьбі з проблемами Єврозони, існує ризик, що Британія вийде з ЄС. Однак він порадив не поспішати з цим рішенням: "Якщо ми покинемо ЄС, то це буде квиток в один кінець, без можливості повернутися".

Читайте також: Великобританія може вийти з ЄС в 2013 р., - Morgan Stanley

Прем'єр також заявив, що, на думку пересічних британців, ЄС рухається до такого рівня політичної інтеграції, яка знаходиться далеко від комфортної зони Великобританії.

Він також виступив на підтримку нової угоди в рамках ЄС, яка повернула б частину повноважень національним урядам країн-членів Євросоюзу.

Багато депутатів-консерваторів чинять політичний тиск на лідера своєї партії, щоб він дав тверде зобов'язання щодо голосування по майбутні взаємини Британії та ЄС. Однак деякі видні консерватори, в тому числі лорд Хезелтайн, попереджають, що розмова про референдум, який повинен бути проведений за результатами переговорів з невизначеним результатом, чреватий "непотрібним ризиком".

Читайте також: Кемерон не виключає можливості виходу Великобританії зі складу ЄС

Варто відзначити, що в ліберал-демократичній партії, що входить в правлячу коаліцію, також кажуть, що перегляд членства Великобританії в ЄС призведе до невизначеності і стримає потік іноземних інвестицій.

Зокрема, лідер лейбористів Ед Мілібенд заявив ще до початку виступу, що промова прем'єра показує його як політика слабкого, який переслідує партійні, а не національні інтереси. "У жовтні 2011 року він виступав проти референдуму через невизначеність, в яку той може ввести країну. Єдине, що змінилося з тих пір, - він втратив контроль над своєю партією і занадто ослаб, щоб робити те, що потрібно країні", - заявив він.

Промова Кемерона також викликала пильну увагу лідерів інших європейських країн, бізнес-спільноти, а також прихильників і критиків з його власної партії.

Читайте також: Прем'єр-міністр Великобританії піддав критиці органи управління ЄС