У четвер, 19 жовтня очікуються ключові голосування у Верховній Раді щодо законопроектів з вимогами протестувальників під стінами парламенту. Від результатів завтрашнього дня багато в чому буде залежати, чи перетвориться протест у тривалу кампанію або припинить своє життя, ледь розпочавшись. Що думають про можливі наслідки акції у владі, опозиції та експертному середовищі - в матеріалі РБК-Україна.
- Наслідками цих процесів є те, що питання політичної реформи стане на порядок денний всієї країни. Владі показали, що їй не вдасться відсидітися. Ні, це питання, про які суспільство буде постійно нагадувати. Не буде прийнято якесь рішення - будуть ще протести. Всі чудово знають, що без політичної реформи не буде справжніх реформ. Без зміни олігархічної суті влади нічого не зміниться. Поки ми цього не зробимо, все це буде по колу повторюватися. Ми бігаємо по колу. "Україна без Кучми" почалася з цього. Перший Майдан теж був про це ж. Другий Майдан теж про це ж. Зараз ми знаходимося на тому ж колі. Якщо влада не хоче розірвати його, це коло розірвуть люди.
Майдан може бути сьогодні, завтра, через два роки або через п'ять. Але це ніколи не закінчиться, поки не зміниться характер і сутність влади. Влада заробляє виключно на державний бюджет, потоках, корупційної складової - і це все не змінюється протягом двадцяти років. І якщо це не зміниться протягом двадцяти років, ще три Майдани.
Думаю, цей "Майдан" поки не приведе до відставки Порошенка. Ще не такий накал. Але і це не потрібно, за великим рахунком. Влада повинна змінюватися легітимно. Тому що будь-які насильницькі дії мають певний характер нелегітимність. Тому, думаю, це не дуже потрібно сьогодні, - сказав Віктор Чумак в коментарі РБК-Україна.
По-друге, зрозуміло, що здатність приймати адекватні рішення щодо того, що відбувається на вулиці, у них немає. Тому вчорашня ситуація показала, що вони все ще думають, що будь-який компроміс - це слабкість, замість того, щоб приймати рішення по ходу, знаючи, що вже два місяці люди вимагають, і замість того, щоб приймати рішення, щоб цього уникнути, вони йдуть на пролом. Це - "синдром Януковича", який в них ще залишився, - сказав Мустафа Найєм в коментарі РБК-Україна.
- Я не бачу жодної акції протесту. Я вчора бачив спробу кілька сотень хуліганів дестабілізувати ситуацію в центрі Києва. Слава Богу, враховуючи те, що їх було дуже мало, спроба виявилася невдалою - у правоохоронців вистачило мужності і терпіння це все витримати і не піддатися на провокації. А що стосується влади, то влада не повинна реагувати на провокаторів. Влада має робити свою роботу. Думаю, що завтра (19 жовтня - ред.) ми приймемо медичну реформу, і потім проголосуємо за законопроект про зняття депутатської недоторканності.
Що ж стосується протесту, то, повірте мені, народ України не має стосунку до цієї акції. Ви ж не вважаєте, що ті 200 осіб, які у балаклаві і у формі залишилися сьогодні біля наметів, становлять народ України. А що ж стосується тих, хто прийшов на акцію днем і, напевно, прийдуть завтра, то, я думаю, що у Саакашвілі і спонсорів вистачить ще на один раз заплатити прийшли по 180 гривень, але я не думаю, що це буде тривати довго.
Взагалі, журналістам я би радив зараз під'їхати в цей так званий наметове містечко і запитати у людей у формі і балаклавах їх імена, а ще краще - громадянство. Тільки заздалегідь попереджаю, що у відповідь вас можуть вдарити, - сказав Сергій Пашинський в коментарі РБК-Україна.
- Акція протесту будуть мати наслідки, в першу чергу, для України. І позитивні, в тому числі. Наприклад, після цих акцій Верховна Рада вряди годи здобулася на повному серйозі розглядати законопроекти про депутатської недоторканності. У четвер будуть голосуватися два президентські законопроекти. Якщо у той же день депутатська недоторканість буде скасована, то це буде прямим наслідком акції протесту, і це добра справа для України.
Але те, що організатори акції, формально висунувши ряд законодавчих вимог, насправді цікавляться зовсім іншим, це теж очевидно. Звичайно, їм потрібно більше - ви ж чули "Банду геть". Громадяни мають право на мирний протест, але на військовий переворот права немає ні у кого. Поки протести будуть залишатися мирними, їм ніщо не загрожує. Навіть якщо вони будуть змінювати свої вимоги і висувати нові. Просто їх буде ставати все менше. Ми ж бачимо, що опозиція не змогла зібрати сотні, не десятки тисяч - це просто кілька тисяч людей.
Майдани під замовлення не збираються. В історії України були приклади, коли організовані політиканами акції тривали місяцями, а потім безслідно розсмоктувалися. Нинішню акцію чекає те ж саме, якщо її організатори оберуть шлях жонглювання вимогами. Ніхто не буде стояти на площі просто для того, щоб Михайло Саакашвілі став президентом або отримав владу, - сказав Віктор Уколов в коментарі РБК-Україна.
- Протести вже мають наслідки для влади, так як вимоги, з яких почалися протести, вже розглядаються як невідкладні. Якби акцій не було, а очевидно, що ці законопроекти не вигідні більшості депутатів, то навряд чи б до них дійшли руки. Чи буде продовження? Якщо Верховна Рада задовольнить ці вимоги, то, очевидно, що продовження не буде. Якщо ні, то питання відкрите. Цілком можливо, що акції будуть продовжуватися, але навряд чи вони будуть численними.
Це однозначно не Майдан. Це може бути схоже на Євромайдан до того, як він став масовим. Тому Майдан почався тоді, коли вийшло, як мінімум, 500 тисяч киян. А коли вийшло 4-5 тисяч, це не Майдан. До того ж, не киян. Кияни не підтримали. Приїхали люди з різних міст України. Їх привезли. Я не буду говорити, що їм платили. Це не обов'язково. Але це були прихильники політичних сил, - сказала Ірина Бекешкіна в коментарі РБК-Україна.