Українські банки планують у 2018 році збільшити обсяги видачі споживчих кредитів населенню, але не очікують різкого зниження процентних ставок.
В Україні зростає обсяг споживчого кредитування. На тлі попиту з боку населення банки мають намір у 2018 році збільшити обсяг кредитів готівкою, а також активніше видавати кредитні карти і позики на покупку товарів. У фінустановах збираються підняти кредитні ліміти і допускають поступове пом'якшення інших умов при кредитуванні фізосіб. Банкіри також розраховують на активізацію автокредитування, але поки з обережністю говорять про можливе збільшення іпотечних кредитів. Разом з тим, у банках визнають, що їхні плани може порушити девальвація гривні, яка призведе до погіршення споживчих настроїв і падіння купівельної спроможності українців. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.
Банки у минулому році стали більше кредитувати населення. Майже за рік сума гривневих споживчих кредитів зросла на 30% - з 66,1 млрд гривень у січні до 85,3 млрд гривень на кінець листопада. Для розуміння: у кінці 2015 року цей показник становив 66,6 млрд гривень, у грудні 2016 року - 64,8 млрд гривень, випливає з грошово-кредитної та фінансової статистики Національного банку. З урахуванням раніше виданих валютних позик, які погашаються поступово, або частково списуються, загальна сума кредитів фізичним особам до кінця листопада залишилася на рівні початку року - близько 160 млрд гривень.
"Всі банки масово побігли у роздрібний сегмент. Темпи високі, але самі обсяги кредитів поки що насправді мізерні. Якщо подивитися на співвідношення роздрібних кредитів до ВВП, в Україні воно одне з найнижчих у світі - менше 5%", - пояснює директор департаменту фінансової стабільності Національного банку Віталій Ваврищук.
Найбільшим попитом з боку населення користуються кредити в точках продажів і кредити готівкою, їх портфель постійно зростає, розповів РБК-Україна член правління "ОТП Банку", який очолює роздрібний бізнес, Володимир Мудрий. На тлі збільшення популярності безготівкових платежів також зростає попит на кредитні карти, каже банкір. Це характерно для всієї банківської системи. Ряд банків розвивають послуги за типом миттєвої розстрочки або оплати товарів і послуг частинами.
Процентні ставки за новими кредитами домашнім господарствам у минулому році знижувалися. У середньому ставки за споживчими кредитами "просіли" на 1,5 п. п. з 30,4% у січні 2017 року до 28,9% у листопаді, свідчать дані Нацбанку. Опитані РБК-Україна банки підтверджують тенденцію.
"Ставки по кредитах безпосередньо залежать від вартості ресурсу, тобто, депозитних ставок. Протягом року вони падали разом з обліковою ставкою НБУ. Якщо така тенденція продовжиться, ми також будемо розглядати зниження ставок за кредитами, відповідно", - говорить Володимир Мудрий.
Крім того, як зазначив директор департаменту роздрібного банкінгу Укргазбанку Олег Кляпко, активний розвиток банками партнерських програм також дозволив знизити ставки по ряду кредитів. "Динаміка зниження ставок може продовжитися і в 2018 році, якщо ринок буде демонструвати стабільність", - вважає Олег Кляпко.
Начальник управління кредитних продуктів ПУМБ Дмитро Дудник пояснив РБК-Україна, що драйвером зниження ставок у минулому році також стала конкуренція на ринку споживчого кредитування між банками і фінансовими компаніями. І, на його думку, вже в наступному році ставки за кредитами на поточні цілі можуть бути несуттєво, але все ж таки пом'якшені. Збереження тенденції щодо зниження ставок також очікує директор департаменту роздрібного бізнесу Банку "Південний"" Артем Семейнов. Тоді як у "Райффайзен Банк Аваль" РБК-Україна повідомили, що не розраховують на динаміку щодо зниження ставок на початку 2018 року.
Але, крім ставок, банки також пом'якшують і інші умови. "У 2017 році наш банк збільшив максимальний термін кредитування за кредитом готівкою для нових клієнтів - з трьох років до чотирьох років, - пояснили в "Райффайзен Банк Аваль". - По кредитній карті переглянуті тарифи і скасована щомісячна комісія за обслуговування рахунку. У першому півріччі 2018-го плануємо збільшити максимальну суму кредиту до 250 тисяч гривень. На даний момент кредитуємо на суму до 100 тисяч гривень".
Поки обсяг споживчих кредитів зростає, сума позик на купівлю, будівництво і реконструкцію нерухомості, навпаки, знижується. Якщо в січні 2017 року в цьому сегменті було видано кредитів на 9,6 млрд гривень, то до кінця року цей показник скоротився до 9,4 млрд гривень (без урахування раніше виданих валютних позик).
З іпотекою ситуація аналогічна - загальний обсяг по таким позикам впав з більш ніж 12 млрд гривень на початок року до 11,2 млрд гривень (без урахування раніше виданих валютних позик).
"Час для іпотеки ще не настав. Про реальне іпотечне кредитуванні можна говорити тільки тоді, коли процентна ставка знизиться до однозначного числа, тобто нижче 10% річних", - пояснює Володимир Мудрий. Поки ж, за його словами, враховуючи, що іпотека береться на 10-20 років, при нинішніх ставках позичальник вже за два роки обслуговування кредиту практично виплачує ще одну квартиру.
У "Райффайзен Банк Аваль" РБК-Україна пояснили, що зараз банк видає іпотечні позики тільки існуючим зарплатним клієнтам банку. "Ми не плануємо в 2018 році активно розвивати цей напрямок. Позичальники поки не готові активно брати великі іпотечні кредити при існуючій вартості кредитів", - прокоментували в прес-службі фінустанови.
Плани активно розвивати іпотечне кредитування в 2018 році з опитаних фінустанов РБК-Україна підтвердили хіба що в державних Укргазбанку і Ощадбанку. "Нами було розроблено безліч партнерських програм, що дозволяють зробити іпотечні позики доступними для українців. На даний момент банк встановив партнерські відносини з понад 30 компаніями-забудовниками", - говорить Олег Кляпко. При цьому він визнає, що ставка за такими кредитами залишається все ще високою.
В Ощадбанку вважають, що ринок іпотечного кредитування розвивається досить динамічно, хоча з такими позиками працює всього 4-5 банків. При цьому доля самого Ощадбанку на ринку іпотеки складає 40%. "Якщо на початку 2017 року ставки по кредитуванню житла серед банків, реально кредитують, досягали 22-24% річних, то до кінця року вони знизилися до рівня, що не перевищує 20%. Ощадбанк, наприклад, знижував ставки по іпотечному кредитуванню у минулому році двічі, в цілому на 2,5-3% річних", - прокоментували РБК-Україна у прес-службі банку, зазначивши, що в першому півріччі 2018 року ставки по основним видам кредитів будуть залишатися на поточному рівні.
"Подальша зміна умов кредитування буде залежати від ситуації, яка буде спостерігатися на ринку. Це - стабільність національної валюти, політико-економічна ситуація і відсутність інших негативних чинників", - додав Олег Кляпко з Укргазбанку.
Якщо не враховувати іпотечні позики, плани щодо кредитування населення у нинішньому році у більшості банків збігаються. У ПУМБ РБК-Україна повідомили, що очікують збереження тенденції зростання попиту у громадян на споживчі кредити. У зв'язку з чим в банку мають намір збільшити обсяги видачі кредитів готівкою, кредитних карт і кредитів на товари, пояснив РБК-Україна Дмитро Дудник. При цьому, за його словами, умови кредитування у першому-другому кварталі банк не планує міняти.
У "Райффайзен Банк Аваль" сказали, що фокус у кредитуванні фізичних осіб в 2018 році у них спрямований на збільшення обсягів беззаставного кредитування. "У першу чергу, це кредити готівкою, кредитні картки", – заявили виданню в прес-службі банку.
У "Банк Південний" повідомили, що основний акцент у 2018 році також планують зробити на бланковому кредитування: кредитні карти і кеш-кредити, які не вимагають застав. Але, крім цього, Артем Семейнов чекає підвищений попит на кредити для придбання нерухомості та автомобілів у кредит. Автокредитування також мають намір активізувати в "ОТП Банку".
За словами Олега Кляпко, Укргазбанк, окрім іпотеки, також має намір розвивати автокредитування і підсилити напрямок кредитування купівлі електричних і гібридних автомобілів. Для банку, на думку Кляпко, також залишається пріоритетним напрям еко-кредитів.
Банкіри вказують на декілька чинників, які можуть стримувати кредитування фізосіб в наступному році. Споживчі настрої - один з них. Як зазначив Володимир Мудрий, потребнастрої, головним чином, залежать від стану економіки і стабільності курсу національної валюти. "В умовах, коли розгортається девальваційний тренд і спостерігається економічний спад, люди, природно, воліють утримуватися від нових інвестицій і не вдаватися до банківських кредитів. І, навпаки, якщо курс стабільний і економіка зростає, ми спостерігаємо і підвищення попиту з боку населення на різні кредитні пропозиції – від кредитів на товари та кредитних карт до інвестиційних кредитів на купівлю авто, підвищення енергозбереження і так далі", – пояснює Володимир Мудрий.
Девальвація може привести до підвищення вартості кредитів, і, отже, відбити бажання у населення їх брати. "У разі знецінення національної валюти реальні доходи населення зменшуються, а платити кредитний платіж стає важко. Це пов'язано із зростанням цін і підняттям тарифів. Видаткова частина на обов'язкові платежі та витрати зростає, що знижує суму вільних коштів, частина якої відправляється на погашення кредиту", - роз'яснює Олег Кляпко.
Крім того, як зазначив Артем Семейнов, не кращим чином на ситуацію з кредитуванням фізичних осіб можуть вплинути економічні та політичні ризики, а також неврегульовані питання на законодавчому рівні щодо захисту прав кредиторів.