ua en ru

Как украинцы Раду в Сибири выбирали

Как украинцы Раду в Сибири выбирали
Автор: RBC.UA
Як на виборах Верховної Ради VIII скликання голосували українці, які проживають в Сибіру, РБК-Україна розповів генеральний консул Олександр Москвітін (праворуч на фото) і консул Діана Іванова (зліва на фото).

Як на виборах Верховної Ради VIII скликання голосували українці, які проживають в Сибіру, РБК-Україна розповів генеральний консул Олександр Москвітин (праворуч на фото) і консул Діана Іванова (зліва на фото).

РБК-Україна: 1% від майже 2,5 тис. українських виборців, зареєстрованих на вашому консульському окрузі (включає в себе Сибірський і Далекосхідний), - це не замало?

Москвітин Олександр: Це не дивує. За даними українських ЗМІ, всього в Росії прийшло голосувати 1,5% виборців. У нас - трохи менше. Але, враховуючи розміри округу, який у мене на одній карті не вміщається, із загального контексту це не вибивається. У тій же Москві проголосували близько 500 осіб.

РБК-Україна: Як проходило голосування?

Москвітин Олександр: Голосування проходило досить ефективно, з точки зору його організації. Нас у виборчій комісії було 16 осіб - для такої великої округи, як наш, це нормально. Я напередодні дав ноту в представництво МЗС РФ в Новосибірській області, мені повідомили, що органи місцевої влади повідомлено. Всі вони спрацювали потім дуже добре.

РБК-Україна: Якісь порушення, або події в день виборів були?

Москвітін Олександр: Приходили деякі діячі, які намагалися порушувати порядок.

РБК-Україна: Чи можна про це детальніше?

Діана Іванова: Спочатку трохи про правила голосування. Щоб людина могла проголосувати на території іноземної держави, в даному випадку - у нас, в Новосибірську, він повинен стояти у нас на консульському обліку. Або знаходитися у нас в списку виборців. В цьому списку можуть знаходитися люди, які тут проживають постійно, або з якихось причин перебувають тимчасово.

Тобто, людина приїхала у справах, наприклад, і розуміє, що не встигає повернутися в Україну до виборів, і вона виявляє бажання проголосувати. Тоді він приходить у визначений законодавством термін - в законі чітко прописано, в які терміни подаються документи.

Заява визначеної форми, що подається з іншими документами - ксерокопія паспорта та документ, що підтверджує легальне перебування на території іноземної держави. Все це відправляється в ЦВК. До речі, ці вимоги є на сайті генерального консульства.

РБК-Україна: Скільки всього людей звернулося до вас, бажаючи прийти на вибори?

Діана Іванова: До нас звернулися кілька людей. Зокрема, було дві сімейні пари. Я їм розповіла, що вони мають надати, хоча вони прийшли вже після того, як пройшли терміни подання необхідних документів. Ми, як правило, йдемо назустріч у подібних випадках. Так, наприклад, в цей раз були два священика з Кемерово. Трохи спізнилися, але все одно, ми відправили їх дані в список для голосування вони увійшли.

Тим же сімейним парам я їм видала бланки заяв, і ми з ними домовилися, що вони повернуться або в цей же день, або на наступний. Але вони з'явилися тільки в сам день голосування і заявили, що хочуть проголосувати. Коли їм ще раз нагадали, що просто так, без попереднього подання заяви та інших документів це зробити не можна, вони вийшли з консульства, відразу ж дали інтерв'ю журналістам одного з телеканалів, які вже перебували поруч із входом. Сказали, що їм не дали проголосувати, тобто реалізувати своє конституційне право, що їх в консульстві ображали і так далі. Все це було схоже на заздалегідь спланований фарс. Прийшла друга пара, що приходила раніше, взяла бланки заяв і теж з'явилася лише в день голосування. Вони теж дали інтерв'ю телевізійникам, так само як і молодий чоловік, який прийшов зовсім без документів.

Розмовляв Валерій Іванов

Від автора. Зазначимо, що російська преса, в тому числі і новосибірська, останнім часом не шанує українські консульства в Росії і бере найактивнішу участь в інформаційній війні між двома країнами.