Після виходу публікації "Колишні бізнеси Гонтарєвої ростуть і процвітають" з автором публікації зв'язалися кілька учасників ринку, які на умовах анонімності більш детально розповіли про одну з найбільш кричущих схем з виведення грошей з держбанків на користь приватних посередників. За їх словами, в цій схемі давно працює компанія "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU), що раніше належала нинішній голові НБУ Валерії Гонтарєвій.
Після виходу публікації "Колишні бізнеси Гонтарєвої ростуть і процвітають" з автором публікації зв'язалися кілька учасників ринку, які на умовах анонімності більш детально розповіли про одну з найбільш кричущих схем з виведення грошей з держбанків на користь приватних посередників. За їх словами, в цій схемі давно працює компанія "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU), що раніше належала нинішній голові НБУ Валерії Гонтарєвій.
Олексій Комаха, спеціально для РБК-Україна
Спрощено схема виглядає наступним чином. Припустимо, у одного з держбанків в портфелі є ОВДП на 1 млрд грн, за яким ось-ось настане термін виплати по купону. Як правило, це відбувається два рази в рік. За декілька днів до настання терміну виплати процентного доходу з бюджету, банк через біржу продає облігації посереднику (іншому банку, КУА або торговцю ЦБ) за номінальною або наближеною до номінальної вартості. Приватний посередник отримує процентний дохід з бюджету в розмірі, скажімо, 15% річних - і через кілька днів продає облігації знову за номіналом (або близько того) назад держбанку або іншій фінустанові. В результаті, весь прибуток від виплати по купону осідає на рахунках посередника і надалі перерозподіляється між учасниками угоди, точніше - її організаторами.
За словами фондовиків, в таких схемах нерідко беруть участь не лише держбанки, але й інші фінустанови з великими портфелями ОВДП, включаючи банки з російськими і європейськими коренями. Схема безвідмовно працює багато років. Вона має видимість легальної, хоча завдає багатьом великим банкам, включаючи деякі установи з іноземним капіталом, сотні мільйонів гривень недоотриманого прибутку в рік.
"Це один з найбезпечніших способів збагачення для топ-менеджерів великих банків і скарбників. Але більше всіх на цьому заробляє, звичайно, організатор-посередник. Ви думаєте, звідки у скромних скарбників дорогі автомобілі і власні яхти?", - сказав один з торговців облігаціями.
За його словами, найчастіше дохід від ОВДП співробітники банків отримують цілком легально, так як брокер може купувати папери на ім'я та за розпорядженням фізичної особи - родича або номінального утримувача, через якого і перерозподіляється прибуток кінцевим вигодоотримувачам.
Співрозмовники стверджують, що угоди, в основному, реєструються через фондову біржу "Перспектива". На "Перспективі" ОВДП нерідко продаються за номінальною або близькою до номінальної вартості - всього за кілька днів до того, як настає строк платежу за купоном (процентні виплати). Ось деякі найяскравіші моменти подібних торгів у минулому році.
Продаж ОВДП на біржі "Перспектива" за номінальною або близькою до номінальної вартості за кілька днів до виплати по купону
Як випливає з таблиці, якісь вельми щедрі банки продають комусь свої ОВДП всього за кілька днів до отримання процентного доходу від емітента - держави Україна. При цьому, паперу скидаються в деяких випадках набагато дешевше за номінал (1 тис. грн), що дозволяє посереднику заробити і на відсотках, і на дисконті. За словами банкірів, такі витівки можуть дозволити собі лише приватні банки, включаючи банки з іноземним капіталом.
Держбанки, за словами джерел, у рамках цієї схеми, як правило, продають ОВДП за номіналом або трохи дорожче, побоюючись претензій від контролюючих організацій. Але це не заважає їм пожертвувати великим доходом за купоном на користь третьої особи. "Скарбник завжди може виправдатися тим, що йому терміново потрібні були готівкові гроші, а угода укладена на біржі, тобто, ціна була ринковою", - сказав один зі співрозмовників.
Торги на біржі "Перспектива" проходять в умовах найсуворішої таємності. "Розкривати імена контрагентів по операціях для будь-якої біржі - неетично і пов'язано з репутаційними ризиками.
У біржі позиція проста: якщо учасник ринку сам хоче розкривати свою участь у тій або іншій угоді, він це робить самостійно або звертається до біржі, яка включає цю інформацію у свої релізи. Якщо ж такої однозначної зацікавленості немає, то біржа забезпечує конфіденційність", - пояснив директор фондової біржі "Перспектива" Станіслав Шишков.
При цьому, Станіслав Шишков не став заперечувати сам факт проведення таких операцій.
Учасники таких угод з ОВДП теж не шукають публічності. Ми звернулися з письмовими запитами до всіх найбільших торговців цього фондового майданчику, але жоден з них не підтвердив свою участь у вищеназваних угодах, посилаючись на конфіденційність. Державні "Ощадбанк" і "Укргазбанк" проігнорували наші запити.
Як випливає з офіційних даних, левова частка угод з ОВДП на "Перспективі" припадає на ТОВ "Інвестиційний капітал України" і ВАТ "Банк Авнгард". Ці компанії належали Валерії Гонтарєвій до її призначення на посаду голови НБУ. Відзначимо, "Авангард" на момент призначення Гонтарєвої в НБУ не значився навіть у десятці найбільших торговців ОВДП на біржі "Перспектива". Тепер він займає в цьому рейтингу четверту позицію, випереджаючи за обсягами торгів ОВДП Сбербанк і ВТБ.
Загальний обсяг торгів ОВДП на біржі "Перспектива" в 2014 році склав близько 479 млрд грн. З них операції РЕПО - 74 млрд грн. При цьому, компанія ICU (також раніше належала Гонтаревій) в минулому році збільшила свої обсяги торгів ОВДП на 120% - до 197 млрд грн.
"Більшість великих операцій з держоблігаціями на цьому фондовому майданчику не проходить повз структури, які колись були підконтрольні главі НБУ", - запевняє один з трейдерів.
За словами керуючого директора ICU Макара Пасенюка, торік підконтрольні групі торговець ЦП і компанія з управління активами заплатили в бюджет усього 6,4 млн грн податків і зборів, що на 25% більше, ніж у 2013 році. При цьому, купонні доходи від ОВДП, за твердженням Мінфіну, власники цих паперів, включаючи "Авангард" і ICU, отримують в НБУ, яким керує Валерія Гонтарєва.
Скільки було виплачено цим компаніям в минулому році з бюджету - точно невідомо. Глава НБУ на момент публікації на запитання редакції не відповіла. У Мінфіні також не змогли нічого повідомити по суті питань.
Але, якщо вірити статистиці торгів ОВДП на біржі "Перспектива", то посередники, яким банки "дарують" виплати за купонами держоблігацій, отримують доходи, які обчислюються сотнями мільйонів гривень. А "стрижуть купони", в основному, банк і компанії, що були колись підконтрольні нинішній голові НБУ.
"ICU не коментує окремі операції по угодах з цінними паперами. У відповідності з укладеними з клієнтами договорами на брокерське обслуговування та купівлі-продажу цінних паперів, ICU не має права розголошувати третім особам інформацію про проведені операції, на всі операції поширюється режим конфіденційності", - сказав керуючий директор групи ICU Костянтин Стеценко. У той же час, зазначив він, "інформація по всіх операціях ICU доступна регулятору та контролюючим органам в повному обсязі".
У ICU навіть є обґрунтування настільки невигідної для продавців ОВДП цінової політики. "Значну частину операцій на вторинному ринку становлять операції РЕПО, коли власники облігацій залучають кошти під забезпечення у вигляді ОВДП на термін від одного дня до місяця. Оператори ринку РЕПО - комерційні банки, які надають кошти під заставу ОВДП, не зацікавлені в отриманні купонного доходу при операціях РЕПО, у зв'язку з особливостями бухгалтерського і податкового обліку. Тому більша частина угод РЕПО укладається з терміном дії за 1-2 дні до виплати купонного доходу (купонний дохід зазвичай виплачується раз на півроку)", - стверджує Костянтин Стеценко.
Втім, за словами кількох торговців ЦБ, саме Стеценко є одним із творців і ідейним натхненником цієї цікавої схеми. Учасники ринку стверджують, що цей дилер добре знайомий практично з усіма скарбниками великих банків. І, якщо довіряти словами банкірів і джерел на ринку, ціна ОВДП та умови їх продажу фактично визначаються не на біржі, а одним з її найбільших трейдерів - колишнім бізнес-партнером Валерії Гонтарєвої по фірмі ICU Костянтином Стеценко.