Кабінет міністрів України завтра, 24 квітня, на своєму засіданні планує розглянути проект розпорядження про затвердження прогнозного балансу надходження і розподілу природного газу по Україні в 2013 р. Про це мова йде у порядку денному уряду.
Кабінет міністрів України завтра, 24 квітня, на своєму засіданні планує розглянути проект розпорядження про затвердження прогнозного балансу надходження і розподілу природного газу по Україні в 2013 р. Про це мова йде у порядку денному уряду.
Доповідати з даного питання буде міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький (на фото).
Зазначимо, за даними Держстату, Україна за січень-лютий 2013 р. скоротила імпорт природного газу на 23,2% - до 1,97 млрд порівняно з аналогічними показниками 2012 р. Зокрема, з Німеччини імпорт газу склав 97,2 млн куб. м, з Росії - 4 млрд 651 млн куб. м.
Читайте також: Україна в січні-лютому імпортувала з Німеччини газ по 390 дол./куб.м
Основним імпортером газу для України поки залишається Росія. У Росії в 2012 р. було куплено 32,87 млрд кубометрів на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за тис. куб. м. Україна планує в 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м.
РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних у 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською ГТС. Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.
Читайте також: Прогнозна ціна російського газу в II кварталі 2013 р. складає 426 дол./тис. куб.м, - Міненерговугілля
Україна в рамках вибраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. У Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.
З 1 березня 2012 р. "Укртрансгаз" забезпечив можливість прийому газу з Угорщини до України в об'ємі до 3 млн куб. м в добу в зимовий період і до 1 млн куб. м в добу в літній період. Оператор ГТС Словаччини і "Укртрансгаз" узгодили порядок прийому-передачі газу із Словаччини - заплановані об'єми постачань до 3 млн куб. м в добу. Повідомлялося, що Україна в 2013 р. має намір імпортувати з Угорщини і Словаччини до 7 млрд куб. м газу.
Читайте також: Ціна газу знизиться до жовтня в результаті домовленостей з РФ або в результаті диверсифікації, - Ставицький
Міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький раніше заявив, що Україна планує цього року почати постачання туркменського газу у розмірі 10 млрд куб. м. На думку міністра, ціна туркменського газу буде нижча 280 дол. за тис. куб. м. Проте Президент Віктор Янукович пізніше заявив, що не варто перебільшувати можливість співпраці з Туркменістаном.