Кабінет міністрів України розпорядженням від 20 серпня 2012 р. № 583 визначив ПАТ "Сітронікс Інформаційні Технології Україна" виконавцем робіт зі створення системи відеоспостереження на парламентських виборах в Україні в жовтні 2012 р. Відповідне розпорядження опубліковане на сайті Кабміна.
Кабінет міністрів України розпорядженням від 20 серпня 2012 р. № 583 визначив ПАТ "Сітронікс Інформаційні Технології Україна" виконавцем робіт зі створення системи відеоспостереження на парламентських виборах в Україні в жовтні 2012 р. Відповідне розпорядження опубліковане на сайті Кабміна.
Компанія була обрана відповідно до висновку Міністерства інфраструктури за результатами моніторингу ринку потенційних постачальників відповідних товарів та робіт.
Нагадаємо, закон щодо створення та впровадження системи відеоспостереження на суму 993,6 млн грн на виборчих дільницях під час виборів народних депутатів України в 2012 р. вступив в силу 5 серпня.
Відповідно до закону, на закупівлю товарів, робіт і послуг для придбання, монтажу і функціонування систем відеоспостереження на виборчих дільницях, дія закону України "Про здійснення державних закупівель" не поширюється.
Закон вводить систему відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення, яка повинна забезпечити передачу зображення з ділянки для можливості перегляду на відповідному веб-сайті в мережі Інтернет, а також зберігання інформації.
Системи відеоспостереження будуть встановлювати в приміщеннях для голосування звичайних виборчих дільниць, а застосовувати зазначені системи потрібно буде в обов'язковому порядку. При цьому вимога про відеоспостереження не буде поширюватися на окружні виборчі комісії, дільничні виборчі комісії закордонної виборчої дільниці, спеціальні виборчі дільниці, а також на Центральну виборчу комісію.
Система відеоспостереження складається з не менше двох веб-камер, встановлених в приміщенні для голосування дільничної виборчої комісії, а також засобів запису і зберігання інформації, обробки даних для передачі зображення, передачі інформації на відповідний веб-сайт в мережі Інтернет.
Відповідно до закону, веб-камери повинні розташовуватися таким чином, щоб не порушувати таємницю волевиявлення виборців і забезпечити умови для вільного формування виборцем своєї волі та її вільного виявлення, одночасно забезпечуючи контроль громадськості за дотриманням процедури голосування та підрахунку виборчих бюлетенів.
Закон також передбачає, що дільнична виборча комісія забезпечує початок безперервного функціонування системи відеоспостереження з передачею зображення в Інтернет в день голосування не пізніше початку підготовчого засідання відповідної комісії і припиняє функціонування системи після закінчення голосування.
Після закінчення голосування на виборчій дільниці і до підписання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, у тому числі з позначкою "уточнений" і про повторний підрахунок голосів, дільнична виборча комісія забезпечує функціонування системи відеоспостереження в режимі відеозапису та зберігання відеозображення. Матеріали відеоспостереження в даному випадку можуть надаватися за запитом у порядку, встановленому ЦВК.
Окремо відзначено, що трансляція відеозображення з приміщення для голосування дільничної здійснюється на відповідному сайті в мережі Інтернет. Матеріали відеоспостереження зберігаються протягом одного року з дня офіційного опублікування результатів виборів депутатів, після чого знищуються в установленому ЦВК порядку.
За словами голови фракції Партії регіонів у ВР Олександра Єфремова, для забезпечення спостереження за виборчим процесом у віддалених селах, де немає інтернетизації, вони будуть "покриті бездротовим інтеренетом". Генеральним підрядником установки веб-камер на виборчих дільницях на парламентські вибори восени 2012 р. виступить ПАТ "Укртелеком".
Після виборів камери збираються використовувати для забезпечення додаткової безпеки в містах України. На думку опозиції, веб-камери на виборчих дільницях можуть використовувати для залякування виборців.
"Сітронікс Інформаційні Технології Україна" - дочірня компанія російського ВАТ "Сітронікс", яке об'єднує високотехнологічні підприємства АФК "Система". Компанія володіє низкою технологічних компаній Росії, України, Чехії і Греції, які працюють у сфері телекомунікаційних та інформаційних технологій і мікроелектроніки. До складу "Ситронікса" входять чеська компанія Sitronics TS (раніше - STROM Telecom), грецька Intracom Telecom, а також виробники мікроелектроніки (НІІМЕ і завод "Мікрон", "ВЗПП-Мікрон", "Квант", "Квазар-Мікро" - бренд "Ситронікс Інформаційні технології"), побутової електроніки ("Ситронікс"), індустріальної електроніки ("Елакс", "Еліон"). ВАТ "Ситронікс" обслуговує більше 3,5 тис. клієнтів і має представництва та філії в 32 країнах.