ua en ru

Кабмін має намір вибірково підвищити тарифи ЖКГ і розширити коло отримувачів субсидій

Автор: RBC.UA
Україна наближається до підписання нової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом. Однією з ключових вимог для надання Україні чергового траншу кредиту за програмою Stand by зараз залишається підвищення тарифів на газ для споживачів.

Україна наближається до підписання нової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом. Однією з ключових вимог для надання Україні чергового траншу кредиту за програмою Stand by зараз залишається підвищення тарифів на газ для споживачів.

"Україні треба вирішити питання тарифної політики на газ. Зокрема, субсидії розподіляються тій групі, яка їх не потребує", - заявив постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр. На його думку, регулювання тарифів на газ і теплову енергію має супроводжуватися посиленням соціальних програм, які мають бути строго адресними.

Читайте також: Україна і МВФ обговорили величину нового кредиту Stand by, - Альєр

Кабінет міністрів України налаштований на повне виконання вимог МВФ шляхом впровадження диференційованого підходу до формування тарифів ЖКГ. Це означає, що вирішуючи питання цін на газ, уряд може підвищити розцінки тільки для високозабезпечених прошарків суспільства, які живуть у великих будинках і квартирах, і, відповідно, використовують "блакитне золото" у великих кількостях. Що ж до соціально уразливих категорій населення, то, виконуючи вимоги МВФ, Кабмін, навпаки, планує збільшити субсидії і розширити коло їх отримувачів.

Питання введення диференційованих тарифів вирішуватиметься вже найближчим часом, оскільки наступного разу місія МВФ прибуде до України вже в кінці березня. Нагадаємо, що в даний час йде процес підписання нової програми з МВФ на загальну суму близько 10 млрд дол.

Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович під час розширеної прес-конференції "Діалог з країною" заявив, що ціна газу для населення і промисловості рости не буде.

Читайте також: Янукович завірив, що ціна газу для населення і промисловості рости не буде (відео)

"Ми заміщаємо газ іншими енергоносіями, в основному вугіллям... Окрім цього, ми фактично уклали договори і почнемо будувати три заводи з виробництва синтетичного газу - це буде переробка вугілля в газ. Ми скорочуємо споживання газу, яке згубне для нашої економіки. Це "дамоклів меч", але ви можете бути впевнені... що ні для населення, ні для промисловості, ми ціну на газ підвищувати не будемо... Ми не заганятимемо наших товаровиробників в собівартість нижче за рентабельність. Ми добре розуміємо, що наше населення платить реальні ціни, які склалися на ринку. Ми не збираємося піднімати ціни", - заявляв Янукович.

Зазначимо, напередодні в МВФ заявили про значний прогрес в досягненні взаєморозуміння з Україною.

Наступний візит місії МВФ до України для підготовки проекту меморандуму відбудеться в кінці березня. Про це заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов. "У нас стриманий оптимізм. Я думаю, ми знайдемо вирішення тих питань, які обговорювалися, у тому числі і питання валютного курсу, і тарифів, і дефіциту НАК "Нафтогаз України", який впливає на наші бюджетні процеси", - сказав міністр.

Читайте також: В Україні в 2012 р. виплачено на 8% менше субсидій на оплату ЖКП - 292,4 млн грн

Раніше перший віце-прем'єр Сергій Арбузов повідомив, що Україна обговорюватиме з Міжнародним валютним фондом нову кредитну програму обсгом 15,4 млрд дол. Рішення про надання кредиту від МВФ Україні залежатиме від економічної ситуації в країні, а також від того, чи виконає українська влада вимоги фонду у сфері економіки. Про це в кінці січня заявляв Макс Альєр.

Програма співпраці України і МВФ, схвалена в липні 2010 р., передбачає виділення Україні кредиту під ставку 3,5% річних. Термін дії програми кредитування складає 2,5 року. Відразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол. Вирішення про виділення другого (і останнього) траншу у розмірі 1 млрд 500 млн дол. рада директорів МВФ прийняла 22 грудня 2010 р.

Читайте також: Кількість сімей, що звернулися за субсидіями на оплату послуг ЖКГ, в січні 2013 р. зменшилася на 12,2% - до 91,8 тис

У 2011 р. траншів МВФ Україна не отримувала. Київ втратив можливість отримати від МВФ три квартальні кредити у розмірі приблизно 1,5 млрд дол. кожен в рамках програми stand by загальним обсягом 15,5 млрд дол. через порушення узгоджених з фондом термінів проведення пенсійної реформи (набула чинності з 1 жовтня) і підвищення тарифів на газ.

За даними прем'єра Азарова, Україна в 2013 р. повинна виплатити МВФ 6 млрд дол. боргу. В цілому, Україні необхідно виплатити 9 млрд дол. по зовнішніх зобов'язаннях в 2013 р.