Янукович запевнив, що ціна газу для населення і промисловості рости не буде (відео)
Ціна на газ для населення і промисловості зростати не буде. Про це заявив Президент України Віктор Янукович у рамках телевізійної прес-конференції "Діалог з країною".
"Ми заміняємо газ іншими енергоносіями, в основному вугіллям ... Крім цього, ми фактично уклали договори і почнемо будувати три заводи з виробництва синтетичного газу - це буде переробка вугілля в газ. Ми скорочуємо споживання газу, яке згубно для нашої економіки. Це "дамоклів меч", але ви можете бути впевнені ... що ні для населення, ні для промисловості, ми ціну на газ підвищувати не будемо ... Ми не будемо заганяти наших товаровиробників в собівартість нижче рентабельності. Ми добре розуміємо, що наше населення платить реальні ціни, які склалися на ринку. Ми не збираємося піднімати ціни", - заявив Янукович.
Янукович також додав, що за три роки вдалося знизити обсяги споживаного газу з 41 млрд до майже 20 млрд куб м.
Читайте також: Фактична ціна реалізації газу в Україні в січні становила 426,16 долл
За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі фактична ціна реалізації природного газу в січні 2013 р. становила 426,16 дол. Ціна на російський газ для України в I кварталі 2013 р. становить близько 432 дол./тис. куб. м. У державному бюджеті на 2013 рік закладена ціна газу на рівні 421 дол за 1 тис куб м.
За даними Держстату, незважаючи на всі зусилля по скороченню імпорту, в грошовому обчисленні обсяг імпорту газу практично не змінився, склавши за 2012 р. 14 млрд 25,1 млн дол, що на 0,1% менше обсягу у 2011 р.
Нагадаємо, що російський "Газпром" виставив рахунок "Нафтогазу" на 7 млрд дол за недобір газу українською стороною, проте Україна заявляє, що оплачувати його не буде.
Максимально знизити обсяги закупівель російського газу в Україні планують вже давно. З цією метою реалізуються проекти зі збільшення обсягів внутрішнього видобутку, в тому числі сланцевого газу, по обробці скрапленого газу, шукаються можливості імпорту газу з альтернативних джерел. Так, Україна закуповує незначна кількість газу у Німеччині. Також повідомлялося, що Україна незабаром може почати імпортувати газ із Словаччини та Румунії. Мова йде про постачання газу німецькою компанією RWE зі Словаччини, а також про імпорт палива через турецькі LNG-термінали з транзитом по території Болгарії і Румунії. При цьому прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна може отримувати газ з Європи на більш лояльних умовах, в яких відсутня вимога "бери або плати" і немає штрафних санкцій за недобір газу, як це передбачає угода з Росією.
Читайте також: Україна у 2012 р. в грошовому численні скоротила імпорт газу на 0,1%
РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва України стала заявляти про кабальності і невигідності цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською газотранспортною системою (ГТС). Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.
"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.
Нагадаємо також, що питання ціни газу для населення гостро стояло під час переговорів з МВФ. Попередня програма співпраці вже завершена, і зараз Україна домовляється про новий кредит. Місія МВФ працювала в Україні минулого місяця і питання ціни газу для населення не піднімалося. У той же час, місія МВФ відзначила суттєві зрушення в переговорах з Україною.