Уряд пропонує конкретизувати використання 1 млрд дол. резервного енергетичного фонду в цьому році. Кредит від міжнародних фінансових організацій отримає НАК "Нафтогаз України" - на закупівлю імпортного газу. А кредитори отримають держгарантії виконання зобов'язань за кредитами. Необхідність такої норми пов'язана з низькою платоспроможністю держкомпанії. Це фактично єдина можливість для газової монополії забезпечити стабільне проходження опалювального сезону.
Уряд пропонує конкретизувати використання 1 млрд дол. резервного енергетичного фонду в цьому році. Кредит від міжнародних фінансових організацій отримає НАК "Нафтогаз України" - на закупівлю імпортного газу. А кредитори отримають держгарантії виконання зобов'язань за кредитами. Необхідність такої норми пов'язана з низькою платоспроможністю держкомпанії. Це фактично єдина можливість для газової монополії забезпечити стабільне проходження опалювального сезону.
Кабінет міністрів вніс до парламенту законопроект №3389, яким передбачаються держгарантії для міжнародних фінансових організацій (МФО) та іноземних банків при виділенні кредитів НАК "Нафтогаз України". Залучати позикові кошти НАК планує на закупівлю імпортного газу, його транспортування та оплату послуг з приєднання до європейської газотранспортної мережі.
Нормами документа конкретизується, що 1 млрд дол. стабілізаційного (резервного) енергетичного фонду буде спрямовано на забезпечення зобов'язань "Нафтогазу" за іноземними кредитами.
Мінфін у пояснювальній записці зазначив, що реалізація законопроекту вплине на показник гарантованого держборгу. Відзначимо, за даними Мінфіну, на 30 вересня обсяг зовнішнього гарантованого державою держборгу становив 236,3 млрд грн. При цьому з початку року він виріс на 87,6%.
Крім того, кошти енергофонду також можуть бути використані для забезпечення виконання зобов'язань інших підприємств держсектора. При цьому Україна гарантує зобов'язання МФО, які забезпечують залучення кредитів для проведення "Нафтогазом" розрахунків за імпортний газ.
Нагадаємо, про те, що "Нафтогаз" буде залучати кошти МФО для розрахунків за імпортований газ, глава НАК Андрій Коболєв заявляв ще в лютому. Планується, що в цьому році держкомпанія залучить 800 млн дол. позикових коштів. Кредитну угоду про виділення 300 млн дол. Європейським банком реконструкції та розвитку було підписано 30 вересня, ще 500 млн дол. очікується з боку Світового банку.
Створення енергетичного резервного фонду було від початку передбачено в держбюджеті 2015 р. Однак порядок його формування Кабмін затвердив постановою №459 лише в червні. Відповідно до документу, формувати фондбуде НАК "Нафтогаз України" згідно з укладеними міжнародними договорами. Природний газ, куплений за рахунок коштів енергофонду, закачується в сховища ПАТ "Укртрансгаз". Цільове витрачання коштів контролює Міненерго, яке звітує перед урядом і подає заявки на використання коштів енергофонду.
Необхідність гарантування міжнародних кредитних зобов'язань НАК "Нафтогазу" з боку держави викликана дефіцитом обігових коштів та неплатоспроможністю держкомпанії.
"Враховуючи відсутність у НАК усталеної ділової репутації на європейських газових ринках та її низький кредитний рейтинг, європейські контрагенти здійснюють постачання природного газу на підставі короткострокових договорів та з 100-відсотковою передоплатою", - наголошується в пояснювальній записці до законопроекту.
Нагадаємо, згідно з проектом фінансового плану "Нафтогазу", компанія планує завершити 2015 р. з чистим збитком у 85,04 млрд грн, а дефіцит власних коштів може скласти 91,3 млрд грн.
За результатами переговорів "Нафтогаз" уклав договори на закупівлю газу у поточному опалювальному сезоні з європейськими компаніями E. ON Global Commodities SE, GDF SUEZ Foldgazkereskedelmi Hungaria Kft, RWE Supply & Trading GmbH, Trailstone GmbH, Statoil ASA.
Тому уряд України "надасть держгарантії на забезпечення виконання НАК зобов'язань з оплати імпортного газу від європейських постачальників, а також виконання гарантійних зобов'язань міжнародних фінансових компаній", пояснюється в документі, розробником якого є Мінфін.
Всього, за словами прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, для завершення опалювального періоду Україні потрібно закупити 5 млрд куб. м газу.
"Для того, щоб завершити опалювальний сезон успішно, нам необхідно ще додатково по імпорту закупити майже 5 млрд куб. м газу. І для цього ми також отримали додаткові кредити, щоб пройти зиму з необхідною кількістю газу і з теплом у кожному будинку", - заявив у неділю глава уряду.
При цьому він підкреслив, що в ПСГ вже закачано понад 17 млрд куб. м.
Експерти зазначають, що без державних гарантій НАК не обійтися.
"Становище "Нафтогазу" на зовнішніх ринках дійсно ненадійне, тому державі необхідно брати на себе гарантії розрахунків цієї компанії по кредитах. За цією ініціативою, безумовно, стоїть момент недовіри до НАК з боку європейських контрагентів, - заявив глава аналітичного відділу Eavex Capital Дмитро Чурін. - Думаю, після того, як НАК буде розділений і, таким чином, інтегрований в ринкову економіку, МФО та іноземні банки будуть менше потребувати гарантії з боку України".
Старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква зазначив, що урядовий законопроект розглядає лише питання надання держгарантій, які можуть знадобитися, якщо "Нафтогаз" не розрахується за своїми зобов'язаннями за кредитами СБ, ЄБРР і МФК (IFC).
"Зараз це потрібно, тому що саме зараз ці кредити і оформляються. По ЄБРР вже підписано угоду, а по СБ і IFC вони очікуються ближче до кінця цього - початку наступного року. Для "Нафтогазу" МФО є ідеальними позичальниками. Вони не тільки надають дешеве кредитне фінансування, але і мають вплив на хід реформ у секторі", - підкреслив експерт.
При цьому збільшення зовнішнього гарантованого держборгу не сильно позначиться на зростанні сукупного держборгу України, зазначив керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.
"Ми не отримаємо четвертий транш МВФ в цьому році, при цьому, ми не знаємо чи отримаємо ми третій у розмірі 1,7 млрд дол. На 99% його отримання буде залежати від прийняття держбюджету на 2016 р., проведення податкової реформи, з реалізацією якої складності. У зв'язку з цим, допускаю, що держборг до кінця року істотно рости не буде", - уточнив експерт.
Він також підкреслив, що формування енергофонду є оптимальним механізмом, "враховуючи, що "Нафтогазу", у зв'язку з його фінпоказниками, ніхто не готовий давати гроші без гарантій держави".