Іво Георгієв: "VAB має хорошу платформу для розвитку і потенціал, але сьогодні банку важливо не стати заручником конфлікту акціонерів"
РБК-Україна: Коли Ви вийшли з наглядової ради VAB Банку?
Іво Георгієв: Я подав у відставку 25 листопада цього року.
РБК-Україна: З чим це пов'язано?
Іво Георгієв: При продажу була домовленість, що я залишуся на певний час. Домовлений термін минув. Є новий власник, у нього своя стратегія.
РБК-Україна: Ви можете прокоментувати конфлікт, який відбувається в VAB Банку?
Іво Георгієв: Я б не хотів коментувати цю ситуацію, оскільки вона ніяк не пов'язана зі мною або людьми, які працювали в банку разом зі мною.
РБК-Україна: Наскільки вірна інформація, що у Вас були конфлікти з Сергієм Максимовим?
Іво Георгієв: Керувати банком у партнерстві завжди не просто. Але коли почалася криза 2008 р., стало очевидно що для того, щоб пройти цей сильний шторм, хтось один повинен бути біля керма. Ми зробили пропозицію Максимову з викупу його частки або щоб він викупив нашу. У 2009 р. у нас був договір, що ми викупимо його частину акцій, якщо він виконає певні зобов'язання, але, на жаль, до цього справа не дійшла.
У нас також були розбіжності зі стратегічного розвитку, коли ми хотіли розвивати роздрібне кредитування, Максимов наполягав на корпоративному.
Адже під час кризи важливо, щоб в акціонерів банку було достатньо ресурсів, щоб збільшувати капітал і мати єдину стратегію. До того ж, капітал збільшувався тільки з нашого боку, тим самим розмиваючи Максимова. Незважаючи на цей конфлікт, на життєдіяльності банку це не відбивалося, саме завдяки сильній команді в управлінні VAB, а також особистої позиції тодішнього глави правління банку.
A коли ми, при організації "Трійка Діалог", продавали свій пакет акцій інвестору, найважливішим для нас було знайти покупця, який володіє ресурсами для збільшення капіталу і розумінням стратегії розвитку банку.
РБК-Україна: Ви згадали, що готові були викупити частину Максимова, але не зробили це, тому що він не виконав певні зобов'язання. Можете сказати, що це за зобов'язання?
Іво Георгієв: Ні, це суто конфіденційна інформація.
РБК-Україна: Були думки, що присутність Максимова в капіталі банку якимось чином перешкоджало вашій роботі з великими європейськими банківськими структурами. Це відповідає дійсності?
Іво Георгієв: Я не можу говорити за ці організації, але з упевненістю можу сказати наступне: ми тісно і майже у всіх країнах, де представлені, в тому числі - в Росії, працювали з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), International financial institutions .
ЄБРР кілька років тому навіть був нашим акціонером. Але в Україні таке партнерство не вдалося, хоча вони були дуже зацікавлені в VAB.
Неодноразові проведення due diligence, за їхньою оцінкою, не дозволяли їм входити в банк, оскільки Максимов все ще залишався, хоча й, міноритарним акціонером.
РБК-Україна: Але Максимов також стверджує, що Ви не хотіли його слухати, коли він пропонував залучити нових партнерів. Чому Ви не погоджувалися на пропозиції Максимова, і кого в якості партнерів він пропонував?
Іво Георгієв: Я можу тільки сказати, що від Максимова ніколи не було конкретної пропозиції. Ми ніколи не бачили конкретних потенційних партнерів з конкретними умовами.
РБК-Україна: Максимов заявляв, що має намір оспорювати в суді продаж акцій TBIF новим акціонерам. Ви будете якось реагувати?
Іво Георгієв: TBIF завжди виконував свої зобов'язання. І продаж пройшла в рамках всіх юридичних норм і процедур. Думаю, що такий позов, якщо він і буде, абсолютно безпідставний.
РБК-Україна: Ви продавали свій пакет, коли йшов кризу. У якому тоді стані був VAB Банк?
Іво Георгієв: Банк успішно пережив складний період кризи. На тлі банкрутств і кризи неплатежів, ми завжди і вчасно виконували свої зобов'язання перед вкладниками. Ми успішно реструктуризували свої зовнішні зобов'язання, у тому числі - по єврооблігаціях. Більш того, VAB Банк достроково повернув НБУ всю суму рефінансування в розмірі 1 млрд 100 млн грн.
Ми впровадили нові IT-рішення - SAS, FICO, SIEBEL, встановлені в найбільших банках світу. Це допомогло нам зберегти лідерські позиції. Ми були один з перших банків, який відновив роздрібне кредитування.
Крім того, VAB Банк три роки поспіль, а немає жодного банку в Україну, якій це вдалося хоча б двічі, визнавався міжнародним рейтинговим агентством S&P, найпрозорішим банком в країні.
VAB має хорошу платформу для розвитку і потенціал, але сьогодні банку важливо не стати заручником конфлікту акціонерів.
РБК-Україна: Так, в контексті цього конфлікту постійно згадуються Максимов і Бахматюк. Але є ще Петро Барон, голова правління, який нічого не говорить. Ви працювали з ним, як Ви можете охарактеризувати Барона і його команду?
Іво Георгієв: Для TBIF, компанії із західним стандартом бачення бізнесу, люди завжди були важливим активом, і внутрішні стратегії будувалася з горизонтом на п'ять років. Барон завжди ставив понад усе інтереси банку. Всі вчинені ним дії, були спрямовані на зміцнення банку і це саме він знайшов інвестора в найкоротші терміни, на важкому ринку.
У Барона працювала сильна команда, серед яких були екс-скарбник Мінфіну Литви Лукас Турса, Жілюер Кенья - з 40-річним досвідом роботи в BNP Paribas, Олег Кузьмін, голова роздрібних ризиків, який працював в Renesans Credit, а також відомий не тільки на українському ринку спеціаліст Алекс Гармаш, у якого MBA з London Business School. І ще багато професіоналів своєї справи.
РБК-Україна: Але чому тоді не чути позицію Барона по ситуацію навколо банку?
ІвоГеоргієв: Взагалі-то, це питання до нього. Я можу сказати, що мене дивує те, що зараз пишеться в ЗМІ, тому що, пропрацювавши з Петром більше п'яти років, з яких три роки він керував банком, я добре знаю його стиль керівництва і принципи, на чолі яких завжди були інтереси банку. В принципі, це і послужило причиною його конфлікту з Максимовим. Звичайно, його спорідненість з Максимовим посилювало ситуацію - і він по своїй волі не брав участі в наших з ним переговори. Це - не його конфлікт. Я думаю, що ставлячи на перший план інтерес банку, Петро не хоче додавати публічності цій ситуації, яка шкодить, в першу чергу, саме VAB.
Спілкувався Олексій Алтинов