Івано-Франківська міська рада не визнала дію мовного закону в регіоні, повідолмляє прес-служба міськради.
Івано-Франківська міська рада не визнала дію мовного закону в регіоні, повідолмляє прес-служба міськради.
"Ми, депутати Івано-Франківської міської ради, будучи прямими представниками волі та прав громади міста Івано-Франківська, висловлюємо категоричне невизнання та непокору прийнятому Верховною Радою України 3 липня 2012 р. та підписаного Президентом України 8 серпня 2012 р. закону України №5029-VI "Про засади державної мовної політики"", - йдеться в заяві.
Згідно з текстом звернення, невизнання грунтується на тому, що закон був прийнятий, "порушуючи ст.10 Конституції України".
"Ми переконані, що цей закон є спекулятивним напередодні парламентських виборів. Процедура прийняття та реалізації цього закону є сумнівною, суперечливою та не підкріпленою іншими законодавчими нормами, а тому вимагає негайної реакції Конституційного суду України", - зазначили депутати у своїй заяві.
"Тому ми, депутати Івано-Франківської міської ради, заявляємо, що закон України №5029-VI "Про засади державної мовної політики" на території Івано-Франківської міської ради не є чинним, так як ми керуємось основним законом України Конституцією України, а не антиконституційними законами", - підсумували в Івано-Франківській міськраді.
Також міська рада доручила заступнику міського голови Михайлу Вересу підготувати на розгляд чергової сесії міської ради проект рішення "Про затвердження програми захисту та розвитку української мови в м. Івано-Франківську на 2013-2015 рр.".
Раніше Тернопільська обласна рада ухвалила визнати закон про основи державної мовної політики таким, що не має на території регіону ніяких правових наслідків.
Водночас 21 серпня Херсонський та Миколаївський міськради надали статус регіональної російській мові. 20 серпня статус регіональної російська мова отримала в Харкові. Раніше регіональний статус російської мови надав Харківська обласна рада. Аналогічні рішення вже ухвалені депутатами Луганської, Дніпропетровської, Херсонської, Донецької, Запорізької, Одеської областей. Також російська мова була визнана регіональною у Красному Лучі (Луганська обл.) і в Севастополі.
Відзначимо також, що в Ізмаїлі міськрада відмовилася розглядати питання про надання болгарському мові регіонального статусу нарівні з російською, який цей статус в місті отримала 15 серпня. Болгари будуть скаржитися у вищі інстанції, в тому числі Президенту Віктору Януковичу.
Також Ялтинська міськрада протягом 3 місяців затвердить заходи щодо реалізації закону про мови. А кримський парламент доручив до 10 жовтня 2012 р. підготувати і внести на розгляд кримських депутатів пропозицію по реалізації мовного закону, а до цього часу відклав розгляд даного питання.
Нагадаємо, що закон про основи державної мовної політики в Україні набув чинності 10 серпня. Документ передбачає офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні на підвідомчих їм територіях мінімум 10% носіїв даних мов. На думку радника Президента України Ганни Герман, бар'єр у 10% носіїв мови може бути збільшений до 20-30%.