ua en ru

Іван Попеску: “Підпис Угод про Асоціацію та ЗВТ з Євросоюзом не вимагає проведення референдуму”

Автор: RBC.UA
Підпис Угод про Асоціацію та Зону вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом дійсно може відбутись в листопаді поточного року. І підпис цих Угод не вимагатиме проведення в Україні референдуму, запевнив в бліц-інтерв`ю РБК-Україна голова постійної парламентської делегації в ПАРЄ Іван Попеску.

РБК-Україна: Штефан Фюле під час свого візиту до України доволі суттєво звузив можливі терміни можливого підписання Угоди про Асоціацію. Як це позначиться на наших європерспективах і чи не пролетить повз мішень у підсумку Україна?

Іван Попеску: У нас є політична воля, щоб підписати ці Угоди під час саміту у Вільнюсі у листопаді цього року. Якщо порівняти ситуацію, яка була ще на початку осені під час виборчої кампанії, то вона суттєво змінилася, оскільки ми вже не просто отримали чіткий сигнал, що ми підпишемо ці Угоди найближчим часом, але й отримали часові рамки. І ці часові рамки були озвучені єврокомісаром Фюле.

Він про це казав не тільки під час виступу в Україні, а й під час виступу на січневій сесії в ПАРЄ. Він також наголосив на тому, що є всі можливості щодо підписання в цьому році Угод про Асоціацію та про Зону вільної торгівлі (ЗВТ), а також просування щодо переговорів щодо впровадження безвізового режиму (на першому етапі - як лібералізації візового режиму). Це перший нюанс.

Другий нюанс - ми виконали всі сигнали. І на рівні Єврокомісії, Європарламенту є розуміння, що в цьому році є всі можливості (підписати Угоди). Литва, яка буде головувати під час цього саміту, також підтримує наші євроінтеграційні прагнення. Сигнали, які були отримані під час зустрічі Президентів України та Литви, дають нам всі підстави сказати, що Україна, принаймні, на рівні Президента, уряду і більшості парламенту, готова це зробити.

Єдиний нюанс: нам треба домовитись на рівні парламенту, розблокувати роботу ВР, прийняти відповідну заяву, щоб дати чіткий сигнал на рівні ВР, що ми готові.

Читайте також: Україна може підписати угоду про асоціацію з ЄС у листопаді 2013 р., - Фюле (доповнення)

І третє - на рівні погоджувальної ради і на рівні керівників фракцій домовитись про те, що ми приймемо ті закони, та зміни до законів, які нам ще залишились, щоб вирішити питання щодо лібералізації візового режиму. І таким чином продовжити реформу судової системи. Зокрема, треба прийняти новий закон про прокуратуру. Це є зобов`язанням не тільки перед ЄС і перед Єврокомісією, а насамперед перед Радою Європи - ще з 1995 р. Тут ми повинні заохотити і європейських, і вітчизняних експертів.

Останній момент: ми повинні працювати на рівні Конституційної асамблеї, щоб підготувати зміни до Конституції, які нам необхідні для того, щоб завершити судову реформу. Крім того, паралельно нам треба моніторити ситуацію з тим, як у нас виконується новий Кримінально-процесуальний кодекс, як у нас виконується закон про адвокатуру і адвокатську діяльність. Якщо треба буде внести якісь зміни, щоб покращити ситуацію, ми повинні це зробити. Таким чином, у нас є всі можливості для того, щоб підписати цю угоду під час саміта у Вільнюсі.

Тобто, у нас є конкретні часові рамки, конкретні сигнали і ми, в принципі, готові це все виконати. Але для цього повинні працювати всі ті, хто заявляє про те, що Україна готова інтегруватись в Європу не тільки на рівні заяв, а потім блокувати парламент, але на рівні конкретних справ.

РБК-Україна: Петро Симоненко казав про те, що треба не лише висловлювати наміри про вступ до ЄС, а ще й питати думку народу щодо цього.

Іван Попеску: Це так. Але це більше стосується нашого можливого приєднання до Митного союзу. Оскільки ми вже приєднались до Світової організації торгівлі (СОТ), а багато вимог СОТ співпадають з вимогами Угод про Асоціацію та ЗВТ.

Моменти, які виходять за рамки цих домовленостей, треба вирішувати через референдум. Але зараз не йдеться про наш вступ до ЄС, про Лісабонський договір. Ми не кажемо, що в Україні на даний момент буде ще й громадянство Євросоюзу. Коли ми дійдемо до цього моменту, тоді будемо говорити про референдум. Але, поки не йдеться про передачу суверенних прав Україні, можна вирішувати питання на існуючому рівні.

Читайте також: Кожара: Україна докладе максимум зусиль для підписання Угоди про асоціацію з ЄС в 2013 р

Але будь-яка політична сила може ініціювати будь-який референдум, якщо збір підписів буде проводитись у відповідності до закону про референдум, і якщо ЦВК визнає, що можна проводити цей референдум з будь-якого питання. Тобто Петро Симоненко мав право поставити це питання з точки зору його політичної сили, але я зараз говорю з точки зору Партії регіонів, як партії, яка знаходиться при владі в Україні.

РБК-Україна: Якщо в листопаді Україна підпише ці Угоди, чи не погіршаться наші перспективи приєднання до Митного союзу?

Іван Попеску: Ми завжди будемо будувати наші відносини із Росією, як зі стратегічним партнером. І не тільки з Росією, а й з усіма нашими сусідами на принципах стратегічного партнерства. Особливо, з огляду на те, що РФ є одним з основних наших торгових партнерів. Ми купуємо у Росії енергоносії, а Росія у нас - продукти сільського господарства.

Щодо Митного союзу і Президент, і керівники уряду, і міністр закордонних прав постійно наполягали на тому, що ми можемо приєднатися тільки до тих програм і моментів МС, які не вступають у протиріччя із положеннями СОТ, а також з тими положеннями, які вже зафіксовані в Угоді про Асоціацію. Підпишемо Угоду про Асоціацію - і далі будемо працювати там, де співпадають наші інтереси.

Читайте також: ЄС очікує від України проведення необхідних реформ для підготовки до можливого вступу в силу УА

Ми нікуди не відійдемо з мапи Європи - залишимось біля Росії, залишимось біля Європи. Просто з Європою у нас будуть Угоди про Асоціацію та ЗВТ. Більш того, сподіваюсь, що багато з пунктів ЗВТ вступлять в дію одразу після підписання, не чекаючи ратифікації в усіх країнах.

Також сподіваюсь, що багато пунктів, що стосуються лібералізації візового режиму, також вступлять в силу ще до того, як буде остаточна ратифікована угода. Це буде потужний крок для розвитку України. І нам потрібно будувати в Україні європейські стандарти не стільки для Європи, скільки для громадян і народу України.

Спілкувалась Анна Писаренко