Рік, що минає 2012 ознаменувався низкою несподіваних втрат. З іменами знаменитостей померлих у 2012 році, були пов'язані епохи в музиці, літературі, театрі та кіно.
Рік, що минає 2012 ознаменувався низкою несподіваних втрат. З іменами знаменитостей померлих у 2012 році, були пов'язані епохи в музиці, літературі, театрі та кіно.
Богдан Ступка
22 липня в лікарні "Феофанія" помер Богдан Ступка. Ступка увійшов в історію України не лише як талановитий актор і театральний керівник, але і як активний громадянський діяч. Ступка зіграв сотні ролей в театрі та кіно, входив до складу Громадської гуманітарної ради при Президентові України, проте 4 липня ц.р. вийшов з ради на знак протесту проти ухвалення закону про мови.
Ступка був похований на Байковому кладовищі. Попрощатися з видатним актором прийшли десятки тисяч шанувальників його таланту.
Богдан Ступка: Творчий шлях у театрі і кіно (фото)
Галина Вишневська
11 грудня в віці 86 років померла оперна співачка Галина Вишневська. Вона на п'ять років пережила свого відомого чоловіка - віолончеліста Мстислава Ростроповича. Вишневська була однією з перших радянських оперних див, які отримали світове визнання: вона співала "Аїду" в лондонському Ковент-Гардені, виступала в міланській Ла-Скалі і нью-йоркській Метрополітен-опері.
Вишневська і Ростропович не побоялися піти проти влади і дати притулок відкинули люди Олександру Солженіцину: письменник жив на підмосковній дачі музикантів. Більш того, вони направили листа на захист неугодного автора особисто Леоніду Брежнєву. За таку зухвалість вони поплатилася: тиск з боку спецслужб, заборона на закордонні гастролі, зриви концертів - все це стало сумним атрибутом останніх років їх життя в СРСР.
У 1974 р. вони прийняли непросте рішення виїхати до США, а потім перебралися до Франції. Офіціозна пропаганда звинуватила їх у "антипатріотичній діяльності", музикантів позбавили громадянства. Повернутися вони змогли тільки в 1990 р. Вишневська знялася в написаній під неї картині Олександра Сокурова "Олександра", а також у фільмі "Провінційний бенефіс". У 2002 р. вона очолила Центр оперного співу Галини Вишневської в Москві.
Борис Стругацький
19 листопада на 80-му році життя помер фантаст, який визначив погляди кількох поколінь, - Борис Стругацький. Найбільш успішні твори він написав у співавторстві з братом Аркадієм, який пішов з життя в 1991 р. Класикою стали їхні твори "Важко бути богом", "Понеділок починається в суботу", "Пікнік на узбіччі", "Жук у мурашнику" та інші. Їхні книги були неодноразово екранізовані, їх переклали на 42 мови в 33 країнах світу, а в СРСР поширювали як самвидав.
Після смерті брата Борис Стругацький створив дві самостійні книги, однак він зізнавався, що писати одному не так цікаво. Також він давав дорогу молодим авторам, видаючи журнал фантастики "Полудень. XXI століття".
У письменника до кінця життя залишалася активна громадянська позиція: він дискутував про долю батьківщини з Михайлом Ходорковським, протестував проти забудови історичного Петербурга, називав сформовану в Росії ситуацію "совком" і навіть підписав лист на захист Pussy Riot.
Прах Стругацького був розвіяний над Пулковських висот, де він починав роботу в якості астронома.
Читайте також: Брати Стругацькі в цитатах (фото)
Марина Голуб
10 жовтня в скандальному ДТП загинула актриса Марина Голуб. Її театральна кар'єра пройшла в трупах Театру мініатюр Аркадія Райкіна, Московського театру "Шалом" і Московського художнього театру імені Чехова. Марина Голуб часто мелькала на ТБ: вона була ведучою передач "Ранкова пошта", "Ех, Семенівна" і "Дівчата". Актриса знялася в 80 фільмах, у тому числі "Про бідного гусара замовте слово", "Ширлі-мирлі", "Бідні родичі", "Андерсен. Життя без любові". Останній фільм з її участю - кіноальманах "Мами" - вийшов на екрани в березні цього року.
Ігор Кваша
30 серпня не стало актора Ігоря Кваші. Йому було 79 років. Він зіграв десятки ролей в кіно і театрі. Свою першу театральну роль Кваша виконав у 1956 р. у виставі "Вічно живі", останню - в 2008р. в "Трьох сестрах". У його послужному списку - більше 50 ролей, втілених на сцені Єфремовського "Современника": Сірано в "Сірано де Бержерак", Чебутикін в "Трьох сестрах", Мольєр в "Кабалі святош" та інші. У кількох спектаклях він виступив також в якості режисера.
Серед фільмів, в яких зіграв Кваша, - "Надбання республіки", "Солом'яний капелюшок", "Той самий Мюнхгаузен", "Ребро Адама", "Людина з бульвару Капуцинів", "Московська сага". Ще більшу впізнаваність йому принесла передача "Жди меня", яку він вів з 1998 р. до останніх днів. Крім того, він працював на радіо. У 2007р. побачила світ біографічна книга Кваші "Точка повернення".
У грудні минулого року Кваша виступив з критикою російської влади, закликавши співгромадян вийти на мітинг проти фальсифікації виборів, а навесні підписав лист на підтримку Pussy Riot.
Ніл Армстронг
25 серпня помер Ніл Армстронг - людина, яка першою ступила на Місяць 21 липня 1969 р. в ході експедиції корабля "Аполлон-11". "Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства", - сказав він в той історичний момент. Разом зі своїм напарником Базз Олдрін він провів на Місяці дві з половиною години.
Після того, як астронавт залишив роботу в NASA, він кілька років викладав в Університеті Цинциннаті, був членом Національного комітету з космонавтики, брав участь у розслідуванні загибелі шатла "Челленджер". Ніл Армстронг називав себе "інженером-ботаніком" і ніколи не брав участь у розважальних ток-шоу.
Гаррі Гаррісон
Класика наукової фантастики Гаррі Гаррісона не стало 15 серпня. Він почав кар'єру як оформлювач коміксів, а потім перекваліфікувався в письменники. Гаррісон - автор 35 романів та понад 200 оповідань. Найбільшу популярність йому принесли серії "Сталевий щур", "Світ смерті" і "Білл, герой галактики".
Книги Гаррісона надихали вчених на нові винаходи: деякі механізми, описані в його творах, були втілені в реальності. Письменник був активним прихильником мови есперанто, яку використовував в романах як мову майбутнього. Крім того, Гаррісон вільно говорив на семи мовах, а фразу "Принесіть мені, будь ласка, пінту пива" міг вимовити на 20 мовах.
Рей Бредбері
5 червня на 92-му році життя після тривалої хвороби помер великий письменник Рей Бредбері. За своє життя він написав 13 романів та понад 400 оповідань. За його книг було знято безліч фільмів і мультфільмів, також твори Бредбері надихали музикантів (від Елтона Джона до групи "Арія") на написання пісень.
Вся юність Бредбері пройшла в бібліотеці: поступити в коледж він не зміг через відсутність у сім'ї грошей. Писати від також став від безгрошів'я: не маючи грошей аби купити продовження улюбленої книги, він написав свою версію. Світовий успіх прийшов до нього після антиутопії "451 º за Фаренгейтом" про тоталітарне суспільство майбутнього, де спалюють книги. А його повість "Вино з кульбаб" по праву вважається однією з кращих книг про дорослішання.
Писати він продовжував до останнього: нові книги виходили майже щороку. Останній великий роман "Літо, прощавай!" побачив світ у 2006 р.
Передбачивши появу телевізорів, банкоматів і камер стеження, Бредбері ненавидів машини та Інтернет, вважаючи, що сучасна людина занадто багато часу проводить біля комп'ютера і з телефонною трубкою.
Рей Бредбері: Біографічна довідка
Уїтні Х'юстон
11 лютого в США пішла з життя 48-річна співачка Уітні Х'юстон. Вона захлинулася у ванній готелю Beverly Hilton, переборщивши з антидепресантами й алкоголем.
Успіх прийшов до неї після фільму "Охоронець", в якому вона не тільки зіграла головну роль, але і заспівала баладу I Will Always Love You. Визнання у вічній любові стало самим продаваним синглом в історії музики. Також вона запам'ятається хітами Saving All My Love For You, So Emotional, One Moment in Time. Хьюстон занесена в Книгу рекордів Гіннесса як співачка з найбільшою кількістю нагород в історії.
Читайте також: У США померла співачка Уїтні Х'юстон
Петро Фоменко
У віці 80 років 9 серпня помер знаменитий театральний режисер і педагог Петро Фоменко.
Після закінчення режисерського факультету ГІТІСу П.Фоменко почав працювати у столичних театрах. Однак не всім до смаку припав його оригінальний погляд на класику, і режисер покинув Москву. Він ставив у Тбілісі та Петербурзі, а на початку 80-х рр.. повернувся в Першопрестольну. Режисер працював у Театрі ім.Маяковского, а потім перейшов в Театр Вахтангова. Паралельно Фоменко ставив телеспектаклі "Пікова дама", "Заметіль", "Повісті Бєлкіна". Спробував себе режисер і в кіно, створивши фільми "Майже смішна історія" та "Поїздки на старому автомобілі", де навіть сам знявся.
У 1993р. Фоменко заснував театр свого імені, в якому працювали багато талановитих акторів - Юрій Степанов, Поліна Агурєєва, Поліна Кутепова. Величезну популярність здобули такі постановки театру, як "Вовки та вівці", "Безприданниця" і "Улісс".