Італія сьогодні розмістила довгострокові державні облігації на 7 млрд 480 млн євро під мінімальну з жовтня 2011 р. прибутковість. Про це свідчать підсумки проведених аукціонів, до яких була прикута увага інвесторів, які розглядали ці розміщення як ключовий тест на здатність країни залучати доступне фінансування на ринку.
Італія сьогодні розмістила довгострокові державні облігації на 7 млрд 480 млн євро під мінімальну з жовтня 2011 р. прибутковість. Про це свідчать підсумки проведених аукціонів, до яких була прикута увага інвесторів, які розглядали ці розміщення як ключовий тест на здатність країни залучати доступне фінансування на ринку.
Незважаючи на стурбованість інвесторів станом державних фінансів Італії, Риму вдалося розмістити довгострокові держоблігації досить успішно: прибутковості на розміщенні знизилися приблизно на один процентний пункт порівняно з попередніми аукціонами. Прибутковість по 10-річних паперів в рамках проведеного аукціону склала 6,08% проти 6,98% в кінці грудня 2011 р. Прибутковість 5-літніх держпаперів знизилася до 5,4% (у порівнянні з рекордними 6,5% на аналогічному аукціоні в середині грудня 2011 року.).
Італійському казначейству вдалося залучити близько 7,5 млрд євро, що близько до верхньої межі заявленого раніше діапазону в 5,5-8,0 млрд євро.
Нагадаємо, 27 січня ц.р. прибутковість 10-річних держоблігацій Італії на вторинному ринку опустилася нижче 6%. На 15:00 ці папери торгувалися з прибутковістю 5,85%. Це найнижчий рівень прибутковості по 10-річним держпаперам Італії після приходу до влади антикризового уряду на чолі з Маріо Монті в листопаді 2011 р. Довіру до італійських довгострокових бондів зміцнив успішний аукціон з розміщення казначейських векселів терміном на 6 місяців. Папери були продані на аукціоні за середньозваженою дохідністю 1,97% порівняно з 3,25% місяць тому і рекордними 6,5% в листопаді 2011 р. Всього Італія розмістила короткострокових облігацій на 5 млрд євро.
Зниження прибутковості в ході сьогоднішніх аукціонів і недавні успішні розміщення короткострокових держоблігацій Італії можуть свідчити про зростання інтересу інвесторів до італійських держпаперів, вважають аналітики. Вони прогнозують подальше зниження прибутковості короткострокових держпаперів Італії на тлі ініціатив Європейського центрального банку з надання Європейським банкам дешевого фінансування, яке перенаправляється у тому числі на ринки суверенного боргу.
У той же час експерти відзначають, що недавнє ралі на італійському борговому ринку забезпечувалося в основному за рахунок внутрішнього попиту: міжнародні інвестори проявляють обережність у відсутності конкретних рішень щодо виходу з боргової кризи в єврозоні. Участь міжнародних інвесторів в італійському держборгу помітно скоротилася з літа 2011 р., відзначають аналітики.
Сьогоднішні розміщення відбулися після того, як міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings 27 січня 2012 р. знизило кредитний рейтинг Італії на два щаблі - до А-.
Зазначимо, з кінця грудня прибутковість по італійських облігаціях поступово пішла вниз. 24 грудня 2011 р. член керуючої ради ЄЦБ Ігнаціо Віско повідомив, що Європейський центробанк фіксує зміну тренду за ставками прибутковості італійських державних облігацій з висхідного на низхідний.
Аналітики зазначають, що ін'єкції ЄЦБ в європейські банки майже на 500 млрд євро, а також прийняття нового італійського бюджетного пакета, послабили тиск на короткострокові кредити, але довгострокові позики і далі залишаються дорогими для Італії.
Проте експерти зазначають, що частину нещодавно проданих італійських облігацій скупив не хто інший, як ЄЦБ, який турбується, що напередодні великих погашень на початку наступного року італійський уряд не зможе залучити необхідних коштів.
Нагадаємо, 9 листопада 2011 р. ринкова прибутковість 10-річних держоблігацій Італії досягла 7% - позначки, яку аналітики називають «точкою неповернення». При вартості запозичень на рівні 7% фінансування бюджетного дефіциту і держборгу Італії стало скрутним. 29 листопада ринкова прибутковість 10-річних держоблігацій Італії з терміном погашення в березні 2022 р. досягла 7,56%, встановивши новий рекорд за час існування єврозони. Крім 10-річних держоблігацій Рим розмістив 3-річні держоблігації під прибутковість майже в 8%. Ставка по цих паперах в 7,89% стала ще одним рекордом для єврозони.
14 грудня 2011 р. прибутковість нових 5-річних державних облігацій Італії на розміщенні оновила рекорд за час існування єврозони, склавши 6,47%.
Нагадаємо також, що 25 листопада 2011 р. уряд Італії розмістив казначейські векселі терміном на шість місяців під рекордну прибутковість в 6,5% річних. Казначейству вдалося знайти покупців на весь випуск паперів обсягом 10 млрд євро, однак прибутковість виявилася майже вдвічі вищою, ніж на аналогічному аукціоні в жовтні 2011 р. Одразу після розміщення, яке біржові аналітики назвали "жахливим", прибутковість 2-річних держоблігацій італійських на торгах піднялася вище 8% - також рекордного показника в історії євро.
Останнім часом Італія скоротила обсяги розміщення держоблігацій, реагуючи на тиск ринку, проте найближчим часом їй доведеться нарощувати запозичення, щоб позичити у 2012 р. заплановані 440 млрд євро.
У проміжку з лютого по квітень 2012 р. Італії належить погасити або рефінансувати держоблігації приблизно на 90 млрд євро.