Глава українського уряду Микола Азаров і перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв вважають претензії компанії RosUkrEnergo необґрунтовано завищеними і виступають категорично проти будь-яких істотних компенсацій за рахунок держбюджету.
Глава українського уряду Микола Азаров і перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв вважають претензії компанії RosUkrEnergo (RUE) необґрунтовано завищеними і виступають категорично проти будь-яких істотних компенсацій за рахунок держбюджету. Про це повідомляє "Дзеркало тижня" з посиланням на джерела наближені до Кабміну.
На сьогоднішній день вже дві судові інстанції України підтвердили правомірність рішення Арбітражного інституту Торгової палати міста Стокгольм від 8 червня 2010 р., відповідно до якого НАК "Нафтогаз Україна" зобов'язана повернути компанії RUE 12,1 млрд куб. м природного газу.
Для завершення процедури імплементації рішення Арбітражного інституту Торгової палати міста Стокгольм необхідно останнє рішення - Верховного суду України.
Крім того джерело повідомляє, що заступник голови адміністрації президента Андрій Портнов був допитаний Службою безпеки України (СБУ) у справі розмитнення газу RUE.
Співрозмовник видання заявив, що А.Портнов, який безпосередньо готував усі договори між "Нафтогазом" та "Газпромом" у 2009 р. й відповідав за юридичний супровід угоди, надав свідчення швидше на користь Анатолія Макаренка та Ігоря Діденка, затриманих у справі.
Нагадаємо, 12 жовтня СБУ завершила досудове слідство у кримінальній справі за обвинуваченням колишнього першого заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Ігоря Діденка, колишнього голови Держмитслужби Анатолія Макаренка та інших службових осіб вказаних державних установ у вчиненні розтрати належного компанії RUE природного газу та його незаконного митного оформлення у лютому-березні 2009 р.
"У ході слідства зібрано достатньо доказів, які підтверджують вину обвинувачених у інкримінованих їм злочинах. На цей час обвинувачені та їхні захисники ознайомлюються із матеріалами справи на виконання вимог ст.ст. 218-220 КПК України, після чого справу буде направлено до суду", - йдеться в повідомленні прес-служби СБУ.
Відзначимо,13 жовтня Генеральна прокуратура України (ГПУ) подала позов до Господарського суду Києва до "Нафтогазу" і "Газпрому". Позивач вимагає визнати недійсними два договори від 20 січня 2009 р. про продаж 11 млрд куб. м газу "Нафтогазом" "Газпрому" і зарахування вартості в той же день цього газу (1,7 млрд дол) в якості плати "Газпромом" за транзит по Україні.
Розгляд справи по суті призначено на 21 жовтня в Києві.
Також відзначимо, що джерело, близьке до «Газпрому», повідомило раніше кореспонденту РБК-Україна про те, що позов ГПУ до арбітражу Москви до "Газпрому" і "Нафтогазу України" може стосуватися справи про повернення компанії RUE 12,1 млрд куб. м газу з українських підземних сховищ. Нагадаємо, що Арбітражний суд міста Москви зареєстрував позов Генеральної прокуратури до "Газпрому" і "Нафтогазу України" від 12 жовтня 2010 р. № А40-121539/10. Третьою стороною у справі виступають Кабінет міністрів України і Міністерство палива та енергетики України.
3 жовтня ц.р. міністр фінансів Росії Олексій Кудрін заявив, що Україна не зверталася до уряду РФ з проханням допомогти у врегулюванні боргу "Нафтогазу" за позовом RUE.
Раніше, 13 серпня Шевченківський районний суд Києва підтвердив законність рішення стокгольмського арбітражу, який зобов'язав "Нафтогаз України" повернути 12,1 млрд куб. м газу компанії RUE.
Міжнародний арбітражний трибунал Стокгольма 8 червня ц.р. зобов'язав "Нафтогаз України" повернути RUE 12,1 млрд куб. м газу. Крім того, суд зобов'язав "Нафтогаз України" заплатити RUE 197 млн дол за порушення контракту.
18 травня ц.р. співвласник RUE Дмитро Фірташ заявив, що RUE не зацікавлена в пропозиції "Нафтогазу" про повернення 11 млрд куб. м газу в товарному вираженні. Крім того, він повідомив, що "Газпрому", який є акціонером RUE, також невигідно, щоб "Нафтогаз" повернув газ.
Нагадаємо, 20 січня 2009 р. НАК "Нафтогаз України" уклав з ВАТ "Газпром" і ТОВ "Газпром експорт" договір відступлення права вимоги. За цим договором НАК "Нафтогаз України" отримав право вимоги на стягнення заборгованості з RUE по зобов'язаннях перед ВАТ "Газпром", ТОВ "Газпром експорт" на суму 1,7 млрд дол.
ГПУ відзначає, що для заволодіння 11 млрд куб. м газу, що належав RUE, екс-прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко 21 січня 2009 р. надано незаконне доручення міністру палива та енергетики України Юрієві Продану і голові правління НАК "Нафтогаз України" щодо прийняття зазначеного газу на баланс компанії.
На підставі вищезазначених договору та доручення НАК "Нафтогаз України" неправомірно оформила право власності на 11 млрд куб. м природного газу, що належав RUE.
Для надання видимості законності цієї оборудки НАК "Нафтогаз України" 20 січня 2009 р. уклав з ВАТ "Газпром" договори купівлі-продажу цього ж газу. За цими договорами НАК "Нафтогаз України" продала та в цей же день купила у ВАТ "Газпром" вказаний природний газ за ту ж ціну. При цьому природний газ фактично не передавався та продовжував залишатись у підземних сховищах України.