У п'ятницю голова правління НАК "Нафтогаз України" Євген Бакулін заявив журналістам, що Україна розглядає можливість імпорту близько 10 млрд кубометрів газу з Європи. Це близько третини всіх поставок газу в Україну і значно більше заявлених раніше обсягів. У січні глава Міненерго Юрій Бойко говорив, що Україна може почати закупівлі палива на зовнішніх ринках за спотовими контрактами.
У п'ятницю голова правління НАК "Нафтогаз України" Євген Бакулін заявив журналістам, що Україна розглядає можливість імпорту близько 10 млрд кубометрів газу з Європи. Це близько третини всіх поставок газу в Україну і значно більше заявлених раніше обсягів. У січні глава Міненерго Юрій Бойко говорив, що Україна може почати закупівлі палива на зовнішніх ринках за спотовими контрактами.
Тоді мова йшла про постачання газу з Румунії та Туреччини в загальному обсязі 2-3 млрд кубометрів. Про це пише видання "Комерсант-Україна".
Зараз Україна веде переговори з постачальниками газу з Туреччини, Румунії та Німеччини з продажу кожним з них від 2 до 3,5 млрд кубометрів палива щорічно, повідомило джерело в Міненерго. За його словами, переговори з європейськими постачальниками були відновлені після того, як стало очевидно, що Росія не готова йти на поступки Україні в питанні зниження ціни на газ і створення газотранспортного консорціуму. Зараз Росія наполягає на невключенні ЄС в консорціум з управління українською газотранспортною системою і відмову країни від зниження закупівель до 27 млрд кубометрів газу в 2012 році (замість узгоджених 33 млрд). Натомість "Газпром" пропонує Україні стандартну для ринку Європи 10-відсоткову знижку на газ.
Підтримку в переговорах з постачальниками в Міненерго намагаються отримати і з боку Єврокомісії. Питання закупівель газу в ЄС в п'ятницю міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко обговорював з єврокомісаром з питань енергетики Гюнтером Еттінгером. "Пан Еттінгер пообіцяв, що Єврокомісія надасть сприяння в закупівлі та транспортуванні газу в Україну", - зазначив співрозмовник в Міненерго. Прес-секретар представництва Євросоюзу в Україні Давид Стулік підтвердив факт переговорів, відмовившись від більш детальних коментарів.
Технічно здійснити закупівлю і транспортування газу з Європи цілком можливо, стверджує директор російського Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич: "Додаткові обсяги газу в цьому році є у більшості країн ЄС - їх угоди з Росією мають на увазі закупівлю палива в обсязі, що перевищує їх споживання". За словами експерта, постачати газ нескладно завдяки чинній в ЄС системі газопроводів-інтерконнектерів. Але поки неясно, чи будуть такі закупівлі вигідні.
Зазначимо, що кілька днів тому, коли Євген Бакулін говорив про можливість закупівлі газу в Європі, він говорив, що для цього необхідно внести зміни в законодавство, зокрема, це стосується законопроектів про реформування НАК "Нафтогаз України".
Раніше прем'єр Микола Азаров заявляв, що в разі провалу переговорів з Росією, Україна "буде купувати фактично російський газ у німецької компанії RWE, що буде дешевше, ніж безпосередньо з Росії". "Це було б парадоксально", - додав глава українського уряду.
Нагадаємо, раніше видання "Дзеркало тижня. Україна" повідомляло, що Україна розглядає варіант реверсного використання частини ГТС, що дозволить імпортувати в Україну газ не тільки з Росії, але і з Євросоюзу. Як стало відомо виданню, "Нафтогаз" планує підписати з німецькою компанією RWE короткостроковий контракт на поставку в Україну через трубопроводи Словаччини спотового газу, купленого в Європі. Видання зазначало, що такі заходи дозволять знизити ціну імпортного газу на вітчизняному ринку.
Експерти пропонують уряду і інші способи покупки газу в Європі. Так, керуючий директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін пропонує "Нафтогазу" побудувати короткий (кілька сотень метрів) газопровід від Велке Капушани (Словаччина) і врізати його в експортний газопровід на території України. Виходячи з того, що "Газпром" продає частину газу на терміналі Велке Капушани, який знаходиться зовсім поруч з українським кордоном, такий шлях був найбільш простим і дешевим.
Корчемкін уточнює, що необхідний обсяг газу буде ходити по колу з України до Словаччини і назад, а "Нафтогаз" зможе відбирати цей обсяг прямо на російсько-українському кордоні. "Таким чином "Нафтогаз" ще й заощадить на витратах на транспортування газу через територію України. Досить прокласти трубу діаметром до 300 мм, так що витрати на спорудження "газового кільця" між Велке Капушани та України будуть копійчаними", - вважає експерт.
Нагадаємо, раніше прем'єр Азаров заявив, що сподівається на компроміс з Росією у газових переговорах, і повідомив, що "Газпром" передав НАК "Нафтогаз України" проект угоди по газу, який, зокрема, передбачає зниження ціни на газ на 10%.
Додамо, що в держбюджеті на цей рік закладена ціна російського газу в розмірі 416 дол./тис. кубометрів.
Зазначимо, на початку вересня 2011 р. газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу в зв'язку із запланованим зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний оплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. "Газове питання" у відносинах двох країн не вирішене й досі.