Ізраїль провів випробування потужного комп'ютерного вірусу Stuxnet, що може вивести з ладу атомну станцію, на своїй власній АЕС.
Ізраїль провів випробування потужного комп'ютерного вірусу Stuxnet, що може вивести з ладу атомну станцію, на своїй власній АЕС, повідомляє BBC з посиланням на газету The New York Times.
Як повідомляється, це стало частиною спільних американо-ізраїльських зусиль щодо запобігання ядерної загрози з боку Ірану. Для цього на секретному ізраїльському підприємстві Dimona були відтворені умови, що існують в Натанці, іранському центрі зі збагачення урану.
За даними газети, американські та ізраїльські фахівці протягом двох років випробовували комп'ютерний "хробак" на підприємстві Dimona, що ретельно охороняється в пустелі Негев.
Газета наводить заяви неназваних військових експертів і фахівців з розвідки, знайомих з Dimona, про те, що там встановлені центрифуги, практично ідентичні тим, що використовуються в Натанці. "Для перевірки вірусу необхідно знати машини, - заявив газеті американський експерт з ядерної розвідки. - Черв'як був настільки ефективним тому, що ізраїльтяни його випробували".
Західні лідери висловлюють побоювання, що іранська ядерна програма - лише прикриття для створення атомної зброї, хоча Тегеран запевняє, що його мета - виробництво електроенергії.
З часу різкого збільшення масштабів робіт зі збагачення урану в 2007-2008 рр. іранські центрифуги стикалися з численними труднощами.
На думку експертів, ядерна програма Ірану, ймовірно, стала мішенню атаки з державною участю з використанням вірусу Stuxnet.
Нагадаємо, 23 листопада 2010 р. при здійсненні іранської ядерної програми виникли серйозні технічні проблеми. Вони призвели до припинення роботи тисяч центрифуг, задіяних для збагачення урану. Експерти відзначали, що проблеми почалися через комп'ютерний вірус Stuxnet, який був спеціально створений для порушень у роботі систем, що відповідають за реалізацію іранської ядерної програми. Зокрема, він запускає центрифуги з дуже високою швидкістю, що призводить до їх виходу з ладу.
Відзначимо, країни «шістки» - США, Росія, Китай, Великобританія, Франція та Німеччина підозрюють Тегеран в роботах зі створення ядерної зброї. Ісламська республіка підкреслює мирний характер своєї ядерної програми.
6 вересня ц.р. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило, що обсяг виробленого Іраном низькозбагаченого урану підвищився з травня 2010 р. приблизно на 15% - до 2,8 т. Таким чином, на думку керівництва МАГАТЕ, яке воно тоді висловило, Іран продовжує реалізацію своєї ядерної програми, незважаючи на жорсткість міжнародних санкцій. У документі, розповсюдженому організацією, говориться, що МАГАТЕ як і раніше стурбована тим, що діяльність Ісламської Республіки, можливо, спрямована на створення ядерної зброї.