За перевіркою, яка проводиться в Міністерстві фінансів, послідує відставка Федора Ярошенка, що дозволить звільнити місце для нинішнього глави СБУ Валерія Хорошковського, який стане новим віце-прем'єром і очолить Міністерство фінансів.
За перевіркою, яка проводиться в Міністерстві фінансів, послідує відставка Федора Ярошенка, що дозволить звільнити місце для нинішнього глави СБУ Валерія Хорошковського, який стане новим віце-прем'єром і очолить Міністерство фінансів, розповіло виданню "Комерсант Україна" обізнане джерело в уряді.
За словами джерела, Хорошковський повинен буде закінчити податково-митну реформу, об'єднавши ці відомства в структурі Мінфіну. Керівники Держмитниці Ігор Калетник і ДПС Віталій Захарченко можуть зберегти свої посади. У СБУ від коментарів відмовилися.
Джерело також відзначило, що проміжні результати перевірки з'являться не раніше 17 жовтня, а сама перевірка завершиться 21 жовтня. У Мінфіні ж кажуть, що вона закінчиться 19 жовтня.
Відзначимо, напередодні стало відомо, що з 3 жовтня в Міністерстві фінансів почалася комплексна перевірка, яка, за словами керівника прес-служби Міністерства Віктора Косарчука, триватиме ще два тижні. "Це планова перевірка за дорученням Президента, яке він дав ще в серпні. Перевіряється кадрова, правова робота, і найближчим часом ми надамо всю детальну інформацію", - сказав він.
Джерела в Кабінеті міністрів говорять, що ситуація не схожа на планову, оскільки в аудиті Мінфіну беруть участь усі профільні відомства: Держфінінспекція, Рахункова палата, Держказначейство, Державна податкова служба (ДПС), а також Служба безпеки України. Таку пильну увагу перевіряючих пояснюють особистим неприязним ставленням Президента до міністра фінансів Федора Ярошенка, який обійняв цю посаді 11 березня 2010 р., відразу ж після формування уряду Миколи Азарова.
"Перевіряється абсолютно все - від того, як Мінфін реагує на факти нецільового використання бюджетних грошей, до витрачання коштів резервного фонду бюджету. На Ярошенко лиця немає, він-то розуміє, з чим пов'язана перевірка", - розповів інформований співрозмовник в уряді. Рахункова палата влітку вже проводила аналіз використання коштів резервного фонду в 2010 р. У звіті аудитори відзначили, що підготовка і прийняття рішень про виділення коштів проводилися "в основному в рамках законодавства", хоча резервний фонд і залишався постійним додатковим джерелом фінансування існуючих бюджетних програм.
У той же час, джерело в одній з установ, що беруть участь у перевірці, уточнило, що досліджується 40-50 питань, що відносяться до всього періоду з моменту вступу Федора Ярошенка на посаду. В основному приділяється увага не тому, як Мінфін курує держфінанси, а тому, як міністерство у своїй діяльності враховує і виконує доручення і укази Президента в рамках економічних реформ. "Наприклад, було завдання скоротити кількість бюджетних програм, активізувати співпрацю з науковими інститутами", - говорить співрозмовник. Йому відомо, що ДПС вивчає формули, за якими розраховуються податкові ставки, бюджетні плани та їх економічне обгрунтування. У Державній податковій службі від коментарів відмовилися.
У свою чергу, голова Державної фінансової інспекції Петро Андрєєв заявив, що правоохоронні органи не беруть участь у перевірках. "Через журналістів намагаються нагнітати ситуацію, і я не можу зрозуміти, хто. Мабуть, хтось з Мінфіну поширює цю інформацію, щоб приховати якісь фінансові порушення і піднести їх як політику", - вважає чиновник.
Зазначимо, Віктор Янукович неодноразово публічно висловлював свої зауваження на адресу міністра. Так 7 квітня Президент порекомендував Федору Ярошенку не перекладати відповідальність за процес формування місцевих бюджетів на прем'єр-міністра. А 17 травня в Миколаєві на розширеному засіданні регіонального комітету економічних реформ під час обговорення питань, пов'язаних з проблемами безперебійного фінансування військового суднобудування, Янукович сказав: "Федір Олексійович (Ярошенко), враховуючи, що я сокиру вже підняв над вами, думайте весь час, щоб я її не опустив. Я серйозно вам кажу". Вже 6 вересня глава держави пригрозив звільненням чиновникам, що стримують реформи. Зокрема, він звернувся до міністра фінансів Федора Ярошенка з вимогою компенсувати відсутні бюджетні кошти тим відомствам, які відмовилися від послуг посередницьких фірм. "Федір Олексійович, не грайте зі мною. Я вже багато раз вас попереджав", - звернувся Віктор Янукович до міністра. При цьому у вересні в адміністрації Президента обіцяли, що "незабаром" в уряді будуть кадрові зміни.
Нагадаємо, в червні ц.р. з'явилася інформація про те, що митну і податкову служби України можуть об'єднати в єдине відомство. Як тоді повідомлялося, у Кабміні існує два стратегічних підходи до реформи Державної митної служби та Державної податкової служби України.
З одного боку, існують цілком консервативні проекти, подані самими ДМСУ та ДПС. Але є й зовсім революційні плани модернізації митниці та податкової шляхом створення єдиного фіскального органу на їх базі.
Таким чином, під егідою Мінфіну може бути створена одна структура, яка наділяється повноваженнями як планування бюджету, контролю всіх фінансових потоків країни, так безпосередньо і виконання поставленого перед собою плану. Слід нагадати, що в рамках адміністративної реформи до складу Мінфіну вже включена Державна фінансова інспекція.
Хорошковський 11 березня 2010 р. був призначений головою СБУ. Раніше, 1 березня його призначили в.о. голови СБУ, у зв'язку з тим, що глава СБУ Наливайченко пішов у відпустку. 28 січня 2009 р. призначений першим заступником глави СБУ. До цього він працював на посаді голови Державної митної служби з 24 грудня 2007 р. З 2003 р. - голова наглядової ради НАК «Нафтогаз Україна». У 2002-2004 рр.. - Міністр економіки та з питань європейської інтеграції України, член Ради національної безпеки і оборони України. З серпня 2002 р. - заступник голови адміністрації Президента України.