ua en ru

Ісламісти впевнено виграли другий етап парламентських виборів в Єгипті

Автор: RBC.UA
Провідні партії ісламського спрямування отримали більшість голосів за партійними списками в ході другого етапу виборів в нижню палату парламенту Єгипту, повідомила виборча комісія країни.

Провідні партії ісламського спрямування отримали більшість голосів за партійними списками в ході другого етапу виборів в нижню палату парламенту Єгипту, повідомила виборча комісія країни.

Згідно з повідомленням Центрвиборчкому країни, Партія свободи і справедливості, створена помірним ісламським рухом "Брати-мусульмани", отримала на другому етапі за партійними списками більше 36%, а ультраконсервативна салафістська партія "Ан-Нур" - майже 30%. На третьому місці йде Нова ліберальна партія "Вафд", передає радіостанція "Свобода".

Це перші вибори в парламент після повалення режиму Президента Хосні Мубарака в результаті масових протестів в лютому. Новообраний парламент повинен створити конституційний комітет, що буде розробляти нову конституцію Єгипту.

Вибори проходять за складною багатоетапною схемою. У листопаді, грудні і січні відбуваються три етапи виборів в нижню палату парламенту, Народного зібрання - по черзі в різних провінціях. Тому в січні, лютому і березні повинні пройти три етапи виборів у верхню палату, Дорадчу раду.

З 508 депутатів нижньої палати 10 призначаються Президентом (нині його роль грає владна Вища рада Збройних сил), з інших 498 дві третини, 332 депутати обираються за партійними списками, а решта 166 - за мажоритарним принципом. З 270 депутатів верхньої палати 180 будуть обрані, ще 90 пізніше призначить обраний в першій половині наступного року новий Президент Єгипту.

Зазначимо, ісламісти виграли і перший етап парламентських виборів. Партія свободи і справедливості 28-29 листопада завоювала 22 місця в парламенті, а 5-6 грудня - ще 34 з 45 обраних у ті дні. Зазначимо, що результати першого раунду голосування (28-29 листопада) першого туру виборів продемонстрували значну підтримку населенням ідей ісламістів. Вони отримали 36,6% голосів виборців. Салафіти з "Ан-нур" здобули лише 24,4% і стали другими.

"Брати мусульмани", інтереси яких представляє Партія свободи і справедливості, раніше заявили, що готові створити широку коаліцію з іншими партіями, які пройшли в парламент.

На думку експертів, у перемозі радикалів немає нічого дивного. "Брати-мусульмани" протягом багатьох років боролися зі світським урядом Мубарака, використовуючи в тому числі і методи терору. Що ж стосується ліберальних партій, то вони виникли відносно недавно і маловідомі виборцям.

Перемога ісламістів на виборах турбує не тільки міжнародне співтовариство (зокрема США і Ізраїль), але і військову владу Єгипту.

Зазначимо, Єгипет може стати третьою країною арабського світу, до влади в якій цього року прийшли ісламісти. У Тунісі на виборах в кінці жовтня перемогла ісламістська партія "Еннахда" ("Відродження"). Її підтримали близько 40% виборців. Лідером партії є Рашид Ганнуші, який більше 20 років перебував у вигнанні через незгоди з колишньому керівництвом країни. Перемога "Еннахди" стала першим успіхом для подібних партій в арабському світі з 2006 р.: тоді в Палестині виграв вибори рух "Хамас". У 1991 р. ісламісти здобули перемогу в Алжирі, але армія анулювала результати голосування. У листопаді помірна ісламістська "Партія справедливості і розвитку" перемогла на виборах в Марокко.

Нагадаємо, Єгипет став другою країною, де стався переворот в час так званої "арабської весни". Під тиском населення екс-президент країни Мубарак 11 лютого 2011 р. пішов у відставку. Владу в країні взяли військові. Нагадаємо, суд над Мубараком був відкладений до 28 грудня. Однак демонстранти практично відразу звинуватили нову владу в перевищенні повноважень, а саме у використанні військових трибуналів замість звичайних судів.