Іранську ядерну програму необхідно присікти, - Нетаньяху
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху закликав світове співтовариство "провести червону межу" і визначити точку неповернення у тому, що стосується ядерної програми Ірану. Про це він заявив, виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН.
Нетаньяху попередив, що залишилося мало часу до того, як Іран збагатить достатньо урану для створення ядерної бомби. За словами ізраїльського прем'єра, це може статися до середини наступного року. Світова спільнота повинна не допустити цього, підкреслив Нетаньяху.
Як вважає Біньямін Нетаньяху, завершення Іраном робіт зі створення ядерної зброї на 90% має стати тією "червоною межею", перетин якої повинен спричинити жорстку реакцію міжнародної спільноти. "Межа повинна проходити тут", - сказав він, провівши червоним маркером лінію на плакаті із схематичним зображенням атомної бомби. "Червоні межі не ведуть до військових дій, вони їм запобігають", - заявив Нетаньяху, додавши, що "ніщо не становить такої загрози миру, як ядерний Іран".
Біньямін Нетаньяху також заявив, що санкції, накладені на Тегеран протягом останніх семи років, ніяк не вплинули на іранську ядерну програму. "Вже майже пізно. В іранському ядерному календарі немає вихідних", - зазначив він.
Читайте також: Іран загрожує завдати по Ізраїлю превентивного удару
Ізраїльський прем'єр також висловив упевненість в тому, що США і Ізраїль знайдуть спільну мову з цього питання.
У вівторок, виступаючи в ООН, Президент США Барак Обама підкреслив, що Вашингтон "зробить все необхідне" для того, щоб Тегеран не отримав у свої руки ядерну зброю.
Однак у той час як американська адміністрація не виключає повністю можливості військових дій, представники Білого дому заявляють, що необхідно дати час міжнародним санкціям і дипломатії принести свої плоди. Раніше держсекретар США Хілларі Клінтон заявила, що Вашингтон не готовий розглядати "червоні лінії" стосовно до іранської ядерної проблеми.
Читайте також: Пан Гі Мун упевнений в силі дипломатичного діалогу з Іраном
У середу Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад звинуватив західні країни в "ядерному залякуванні". "Постійні погрози з боку сіоністів (Ізраїлю) застосувати військову силу є ясним прикладом цієї суворої реальності", - заявив іранський Президент Генеральній Асамблеї ООН.
Як повідомлялося, 24 серпня ц.р. у Відні безрезультатно закінчилися переговори між МАГАТЕ і Іраном. "Переговори між сторонами йшли вкрай активно, проте залишаються розбіжності, що перешкоджають досягненню угоди", - зазначив головний інспектор МАГАТЕ Герман Некерт. Він додав, що надалі переговори з Іраном не плануються. Представники іранської сторони в свою чергу відзначають, що "певний успіх в переговорах був досягнутий, однак необхідно вирішити ще низку вкрай гострих питань".
Читайте також: МАГАТЕ почало перевірку щодо ядерної програми Ірану
МАГАТЕ намагається отримати доступ на атомний об'єкт в м. Парчіне, де, як вважають, можуть проводитися ядерні дослідження. Західні експерти звинувачували Тегеран у тому, що той приховав докази військових досліджень в Парчіне. В Ірані відкидають звинувачення, проте відмовляються допустити міжнародних експертів на об'єкт.
До цього повідомлялось, що Іран встановив додаткове обладнання для збагачення урану, тим самим розширивши свої можливості по отриманню ізотопу радіоактивного елемента з масовим числом 235.
США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран в спробах створити ядерну зброю. Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. Водночас, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно починати або провокувати військовий конфлікт.
Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить виключно мирний характер і направлена на забезпечення країни електроенергією.
Як повідомлялося, з 1 липня ц.р. вступило в силу ембарго Євросоюзу на імпорт іранської нафти. Чи не єдиним, хто підтримує Іран в конфлікті з ЄС та іншими країнами, залишається Президент Венесуели Уго Чавес. У червні під час зустрічі з президентом Ірану Махмудом Ахмадінеджадом він розкритикував санкції проти Ісламської Республіки. За словами Президента Венесуели, Тегеран може розраховувати на допомогу і підтримку венесуельського народу. Чавес не став уточнювати, про які конкретні кроки Каракаса може йти мова.
У листопаді 2011 року Президент Ізраїлю Шимон Перес заявив, що його країна не виключає можливості нанесення авіаударів по Ірану. 8 червня ц.р. МАГАТЕ заявило, що чергове коло перемовин з Іраном на тему його ядерної програми не закінчилося домовленістю про широкі можливості інспектування іранських ядерних об'єктів. На початку червня місії США в МАГАТЕ повідомили, що Іран володіє запасами низькозбагаченого урану, яких досить для створення декількох ядерних бомб. Крім того, останній квартальний звіт МАГАТЕ свідчить про те, що Тегеран як і раніше відмовляється надавати всю інформацію про свою ядерну програму.
Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася після того, як МАГАТЕ раніше повідомило, що Тегеран вів розробки ядерної зброї. Країни Заходу ввели проти Ісламської республіки санкції, на що Тегеран пригрозив перекрити Ормузьку протоку, через який проходить до 40% світового імпорту нафтопродуктів. 3 лютого Верховна лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї заявив, що Ісламська республіка продовжить розвивати свою ядерну програму, незважаючи на санкції та погрози Заходу.