Іранський парламент (Меджліс) сьогодні проголосував за зниження рівня дипломатичних відносин з Великобританією до рівня повірених у справах, а також за відмову від низки проектів економічного співробітництва. За санкції відносно Лондона проголосували 179 з 290 депутатів законодавчих зборів. Четверо парламентаріїв висловилися проти, 11 утрималися, передає агентство Reuters.
Іранський парламент (Меджліс) сьогодні проголосував за зниження рівня дипломатичних відносин з Великобританією до рівня повірених у справах, а також за відмову від низки проектів економічного співробітництва. За санкції відносно Лондона проголосували 179 з 290 депутатів законодавчих зборів. Четверо парламентаріїв висловилися проти, 11 утрималися, передає агентство Reuters.
Як повідомляло іранське радіо, під час голосування депутати скандували: "Смерть Британії!".
Прийнята парламентом міра стане законом, якщо її схвалить Рада стражів Ірану. Якщо це відбудеться, британський посол повинен буде протягом двох тижнів залишити Ісламську республіку, а дипломатичну місію Великобританії в країні очолить повірений в справах.
Законопроект про санкції проти Великобританії був запропонований в минулу середу, 23 листопада, комітетом по зовнішній політиці і національної безпеки меджлісу Ірану на чолі з Алаеддіном Буруджерді.
Зниження дипломатичних зв'язків і відмова від деяких аспектів співпраці стали відповіддю Тегерана на додаткові санкції, введені Лондоном проти Ісламської республіки в листопаді ц.р. Велика Британія ввела заходи, які передбачають припинення будь-яких відносин між британськими фінансовими та кредитними установами і банками Ірану, включаючи Центральний банк країни.
Причиною нових британських санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якому говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і така діяльність може здійснюватися й донині. Постійний представник Ірану в організації Алі Асгар Солтані заявив, що ця резолюція "непрофесійна, незбалансована, політизована і незаконна". Крім того, він розкритикував директора агентства Юкіо Амано за передання конфіденційних документів щодо іранської ядерної програми Раді Безпеки ООН.
Відзначимо, раніше голова МЗС Франції Ален Жюппе також попередив Іран про можливість введення санкцій, якщо Тегеран не буде враховувати вимоги міжнародного співтовариства щодо ядерної програми ісламської республіки. За словами міністра, Франція готова застосувати "безпрецедентні санкції стосовно Тегерана, якщо той відмовиться від серйозної співпраці з міжнародним співтовариством з ядерної проблеми.
Як повідомило раніше агентство Reuters з посиланням на представників Білого Дому, американська адміністрація також готується оголосити про введення нових санкцій проти Ірану. За наявною інформацією, заборонні заходи торкнуться деяких іранських компаній, а також Корпусу Вартових Ісламської революції (КВІР).
Нагадаємо, минулого тижня Держсекретар США Хілларі Клінтон заявила, що КВІР все більш активно бере участь в управлінні країною, і не виключено, що Іран рухається у бік військової диктатури. У своєму інтерв'ю Клінтон послалася на повідомлення засобів масової інформації про те, що іранське керівництво може скасувати посаду Президента. Вона сказала, що вартові ісламської революції - елітний підрозділ у складі збройних сил - "все більш активно втручаються в управління економікою.
Клінтон тоді також сказала, що адміністрація планує застосування нових санкцій, щоб змусити Іран припинити діяльність, яка, ймовірно, спрямована на створення ядерної зброї.
"Найбільші ефективні санкції були застосовані Сполученими Штатами тоді, коли стало абсолютно очевидним, що цей режим прагне до створення ядерної зброї. Всі вважають, що всі ці скритні дії, засекречені об'єкти, інформація, що вводить в оману, - за допомогою всього цього режим прагне оволодіти ядерною зброєю, що буде вельми дестабілізуючим чинником", - сказала держсекретар США. Разом з тим, вона зазначила, що США дотримуються стратегії, яка передбачає одночасно застосування санкцій і пошук дипломатичних рішень.
Нагадаємо, США, Ізраїль і низка країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер. 13 листопада Президент США Барак Обама повідомив, що лідери РФ, Китаю і США прийшли до загальної думки, що Іран не повинен мати ядерного арсеналу. Обама також наголосив, що бачить ефект від санкцій, яким піддається Ісламська Республіка, і цьому є підтвердження від розвідувального співтовариства США.