Іран погодився на обмін ядерним паливом із західними країнами. Про це заявив президент Ірану Махмуд Ахмадінежад. Мова йде про уран для дослідницького реактора в Тегерані. Таким чином, Іран пішов назустріч МАГАТЕ, повідомляє "Ехо Москви".
Іран погодився на обмін ядерним паливом із західними країнами. Про це заявив президент Ірану Махмуд Ахмадінежад. Мова йде про уран для дослідницького реактора в Тегерані. Таким чином, Іран пішов назустріч МАГАТЕ, повідомляє "Ехо Москви".
У ефірі іранського державного телебачення Махмуд Ахмадінежад сьогодні виступав з мовами абсолютно примирливого характеру. Особливо - на тлі всієї тієї риторики, яка звучала в останні місяці. «Ми позитивно відносимося до обміну паливом, ядерній співпраці, будівництву реакторів і АЕС. Ми готові до співпраці», заявив президент ісламської республіки. Як стверджує Махмуд Ахмадінежад, Захід відмовився від політики конфронтації і узяв курс на співпрацю. Власне, слово «співпраця» звучало сьогодні найчастіше. Найголовніше - в контексті дозбагачення урану за кордоном.
Таким чином, на пропозицію МАГАТЕ Тегеран відповів несподівано швидко і однозначно. На схвалення співпраці з ведучими світовими державами пішло всього 8 днів. Втім, мова тут йде про життєву необхідність. Ірану потрібне свіже паливо для роботи тегеранського реактора. Як заявляють експерти, знайти його непросто - дослідницький реактор був побудований американцями ще 40 років тому, і паливо йому потрібне специфічне.
Пропозиція МАГАТЕ зводилася до наступної. Іран надає свій низькозбагачений уран з підприємства в Натанзі, потім цей уран дозбагачують в Росії, а потім у Франції виготовлять паливні зборки. А ті, у свою чергу, будуть переправлені до Росії, і лише звідти потраплять до Ірану. Простіше було б придбати ядерне паливо - проте міжнародні санкції проти Ірану цього не дозволяють, і тому доводиться удаватися до такої складної схеми. За рахунок цієї схеми західні держави розраховують скоротити запаси іранського ядерного палива, щоб таким чином зменшити шанси на можливе створення Тегераном атомної бомби.
В п'ятницю пропозицію МАГАТЕ схвалили Франція, США і Росія.
Нагадаємо, що днями Президент Ірану М.Ахмадінежад заявив, що країна продовжуватиме свою ядерну програму, не дивлячись на міжнародну стурбованість з цього питання. Коментар М.Ахмадінежада з цієї проблеми став першим з моменту, коли ООН висунула пропозицію за іранською ядерною програмою, направлену на ослаблення напруженості у відносинах з міжнародним співтовариством. Виступ М.Ахмадінежада був в першу чергу направлений в адресу Ізраїлю, який, імовірно, володіє певними запасами ядерної зброї. Так, президент Ірану заявив, що якщо "незаконний режим володіє атомною зброєю", то неможливо блокувати інші держави від можливості мати джерела ядерної енергії для мирних цілей.