Іран почав роботи із самостійного збагачення урану до 20%. Процес був запущений на збагачувальному заводі в Натанзі в присутності інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), передає BBC з посиланням на іранське державне телебачення.
Іран почав роботи із самостійного збагачення урану до 20%. Процес був запущений на збагачувальному заводі в Натанзі в присутності інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), передає BBC з посиланням на іранське державне телебачення.
Представники МАГАТЕ поки не підтверджують ці повідомлення.
Напередодні представник Ірану в МАГАТЕ Алі Ашгар Солтані повідомив, що передав агентству офіційне повідомлення про початок до-збагачення ядерного палива Іраном до 20%. Тегеран обіцяв приступити до процесу збагачення 9 лютого. Напрацьований раніше низько-збагачений уран, вказав А.Солтані, буде доводиться до рівня збагачення у 20% з тим, щоб його можна було використовувати як паливо на дослідницькому реакторі в Тегерані, який виробляє ізотопи медичного призначення. За словами А.Солтані, іранський уряд "не може залишити лікарні і ракових хворих без радіоізотопів, яких вони так відчайдушно потребують".
Іранський посол в МАГАТЕ повідомив, що спостерігачі ООН зможуть продовжувати моніторинг процесу збагачення урану в ядерному центрі в Натанзі.
Захід відреагував на останні кроки Тегерана погрозами нових санкцій. Міністр оборони США Роберт Гейтс напередодні заявив, що Іран не залишає світовому співтовариству іншого вибору, окрім подальших каральних заходів. У той же час глава МЗС Франції Бернар Кушнер назвав останні заяви Ісламської Республіки "політичним блефом". На думку французького міністра, в Ірану немає технічних можливостей для збагачення урану до 20%, Тегеран в черговий раз "шантажує" міжнародне співтовариство.
До теперішнього часу Іран виробляв уран зі ступенем збагачення в 3,5%. При цьому для зброї уран має ступінь збагачення від 90%. Тим часом фахівці-атомники відзначають, що збагачення урану до 20% буде мати принципове значення для Ірану, оскільки подальше збагачення до 90% потребують набагато менше часу і ресурсів.
Нагадаємо, в 2009 р. США, Росія і Франція під егідою МАГАТЕ виробили план, що передбачав обмін значної частини іранських запасів низько-збагаченого урану на готові паливні стрижні для тегеранського реактора. Передбачалося, що вивезений з Ісламської Республіки уран буде збагачуватися в Росії, а паливні стрижні будуть виготовлятися у Франції.
Світові держави сподівалися, що така угода дозволить скоротити запаси іранського ядерного палива і хоча б у короткостроковій перспективі знизити потенціал Ісламської Республіки зі створення ядерної зброї. Однак іранський уряд після тривалих роздумів відмовився від пропозиції МАГАТЕ в його оригінальній формі і почав висувати додаткові умови, наприклад синхронний обмін малими порціями палива на території Ірану або "нейтральній" території.