Іран заявив про готовність завдати удару по будь-якій країні світу
Іранські військові заявили про готовність завдати удару по будь-якій території, яка буде використана для нанесення удару по Ісламській Республіці, передає Reuters з посиланням на іранські ЗМІ.
З такою заявою виступив заступник командира Корпусу вартових ісламської революції (КВІР). На відкритті дводенних навчань "вартових" він заявив: "Будь-яка точка на карті світу, яка буде допомагати ворогу в агресії проти Ірану, буде знищена".
На думку експертів, високопоставлений військовий, ймовірно, мав на увазі країни, які мають на своїй території бази США або НАТО.
Нагадаємо, що 3 лютого ц.р. міністр оборони США Леон Панетта заявив, що напад Ізраїлю на Іран, ймовірно, відбудеться вже в квітні 2012 р. За його словами, існує серйозна вірогідність, що Ізраїль завдасть удару по ядерних об'єктах Ірану. Сам міністр вважав за краще не коментувати цю інформацію, представники Пентагону також не надали своїх коментарів. У Міноборони Ізраїлю вже заявляли, що, якщо економічні санкції Заходу проти Ірану не зупинять розробку його ядерної програми, можливий варіант військового втручання.
Напередодні іранський КВІР заявив про початок чергових військово-морскиих навчань в Ормузькій протоці, де проходить ключовий маршрут транспортування нафти з Перської затоки.
Раніше про запланованы навчання повідомив командувач Військово-морським флотом (ВМФ) країни адмірал Алі Фадаві. За його словами, навчання пройде в рамках традиційної програми "Великий пророк". Військові навчання "Великий пророк" проводяться щорічно протягом останніх семи років. Останні такі навчання відбулися в червні-липні 2011 р. Тоді Іран випробував ракети шахтного базування.
Говорячи про майбутні маневри "Великий пророк VII", Фадаві зазначив, що "навчання покликані продемонструвати силу КВІР", а також підкреслив, що "ці маневри будуть відрізнятися від тих, які Іран проводив раніше".
Наприкінці грудня 2011 р. ВМС Ірану вже провели в Ормузькій протоці навчання під кодовою назвою "Валият-90" . Тоді відносини між США і Іраном пішли на черговий виток загострення після того, як Тегеран висловив погрозу перекрити протоку в разі введення ембарго на експорт іранської нафти з боку Заходу.
Напередодні духовний керівник Ірану аятолла Алі Хаменеї виступив із заявою про здібності Ірану дати Заходу симетричну відповідь на введення відносно країни нафтового ембарго і загрозу військового удару.
23 січня 2012 р. Євросоюз схвалив новий пакет санкцій відносно Ірану, покликаний скоротити джерела фінансування ядерної програми країни. Рада ЄС ввела заборону на імпорт, придбання і транспортування іранської нафти і нафтопродуктів, а також належні до них фінансові та страхові операції. Крім того, накладено заборону на експорт до Ірану нафтохімічного устаткування, передачу відповідних технологій, інвестиції в іранські компанії нафтового сектора і створення спільних підприємств. Згідно з прийнятими обмежувальними заходами, до 1 липня 2012 р. від санкцій звільняються сторони діючих угод з Іраном.
Причиною нових санкцій стала доповідь МАГАТЕ, в якому говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині. 21 листопада 2011 р. Великобританія вирішила ввести додаткові санкції у зв'язку з ядерною програмою Ірану. Міністр фінансів Джордж Осборн оголосив про припинення всіх справ з іранськими банками. Це викликало хвилю протестів і невдоволення в Ісламській Республіці. Демонстрації переросли в погроми. 29 листопада іранські студенти напали на посольство Великобританії. Вони захопили і кілька годин утримували будинок британської місії в Тегерані і спалили прапор Сполученого Королівства.
Іран є другим за обсягом виробництва серед членів Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК) після Саудівської Аравії. Найбільшим споживачем іранського "чорного золота" є Китай, що закуповує 20% нафти Ісламської Республіки. За інформацією ОПЕК, загальна вартість річного експорту іранської нафти становить 71,6 млрд дол.