Іран має намір закрити доступ міжнародних спостерігачів до своїх ядерних об'єктів. З такою заявою виступили сьогодні представники іранської влади.
Іран має намір закрити доступ міжнародних спостерігачів до своїх ядерних об'єктів. З такою заявою виступили сьогодні представники іранської влади, передає РБК з посиланням на китайське інформаційне агентство "Синьхуа".
Таким чином, може бути заборонена подальша присутність інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на ряді об'єктів, включаючи тегеранський дослідницький ядерний реактор.
Відзначимо, минулого тижня з'явилася інформація про те, що Іран планує будівництво другого дослідного ядерного реактора. За словами голови Організації з атомної енергії Ірану Алі Акбара Салехи, новий ядерний реактор для дослідницьких завдань буде могутнішим за той, що діє нині.
Нагадаємо, Тегеранський дослідний реактор (ТІР) був побудований у США в кінці 1960-х років, він виробляє ізотопи медичного призначення. Цей реактор працює на урані зі ступенем збагачення в 19,75%, запаси палива для нього мають витратити до кінця 2010р.
Минулого року США, Росія і Франція під егідою Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) виробили план, що передбачає обмін частини іранських запасів низькозбагаченого урану (НОУ) на готові паливні стрижні для тегеранського реактора. Передбачалося, що вивезений з Ісламської Республіки уран буде дозбагачуватися в Росії, а паливні стрижні будуть виготовлятися у Франції. Світові держави сподівалися, що така угода дозволить скоротити запаси іранського ядерного палива і хоча б у короткостроковій перспективі знизити потенціал Ісламської Республіки зі створення ядерної зброї. Проте іранська влада після тривалих роздумів відмовилися від пропозиції МАГАТЕ в своїй незміненій формі.
Нагадаємо, 17 червня лідери Євросоюзу узгодили санкції проти Ірану, включаючи заходи з блокування інвестицій у нафтогазовий сектор і скорочення нафто- і газопереробних можливостей країни.
Заходи ЄС виходять далеко за межі рамкових санкцій Ради безпеки ООН, схвалених раніше, і націлені на посилення економічного тиску на Тегеран, щоб змусити його повернутися до переговорів з питання програми збагачення урану, яка, на думку західних держав, спрямована на створення ядерної зброї.
Нові заходи, які можуть набути чинності протягом найближчих тижнів, торкнуться торгівлі, включаючи товарами подвійного призначення, банківського і страхового сектора, транспортної сфери Ірану, включаючи морські і авіаційні постачання, а також нафтогазової галузі.
Санкції проти енергетичного сектору мають на увазі заборону "нових інвестицій, технічної допомоги і постачання технологій, обладнання та послуг, пов'язаних з галуззю, зокрема що мають відношення до переробки, зріджування і технології виробництва скрапленого природного газу", - йдеться в заяві глав європейських урядів.
Відзначимо, Іран спростовує звинувачення Заходу у спробах розробити атомну зброю, стверджуючи, що його ядерні амбіції носять виключно мирний характер.
17 червня також стало відомо, що США вирішили ввести нові санкції проти Ірану. Обмеження торкнуться фінансового сектора країни; компаній, що займаються перевезеннями морських вантажів і командування Корпусу вартових ісламської революції.
Відзначимо, 9 червня 2010 р. Рада Безпеки ООН проголосувала за ухвалення нової резолюції щодо Ісламської Республіки Іран. "За" запровадження подальших санкцій проти Тегерана, спрямованих на припинення іранської програми збагачення урану, проголосували 12 з 15 членів Ради безпеки ООН, включаючи п'ятірку світових держав (Росія, США, Китай, Франція, Великобританія), що володіють правом вето. Таким чином, відносно Ірану вводиться вже четвертий раунд міжнародних санкцій. Туреччина і Бразилія голосували "проти" резолюції, Ліван "утримався".
Нагадаємо, 17 травня 2010 р. Тегеран погодився на пропозицію турецьких і бразильських посередників, за яким близько 1,2 т низькозбагаченого іранського урану буде вивезено до Туреччини з метою обміну на 120 кг 20%-го урану. Іран пригрозив, що угода не буде ратифікована, якщо в Раді Безпеки ООН домовляться про введення санкцій.
У грудні 2009 р. Іран відмовився від програми ООН з дозбагачення урану цієї країни на території Франції і Росії для потреб медицини, заявивши, що в змозі самостійно виконати дані роботи. У лютому 2010 р. влада країни заявила про збагачення першої партії урану до 20%.