ua en ru

Іран спростував інформацію про припинення експорту нафти в ЄС

Автор: RBC.UA
Міністерство нафтової промисловості Ірану спростовує інформацію про припинення про припинення експорту нафти до шести країн Європейського союзу (ЄС), включно з Грецією, Італією, Іспанією та Португалією. З такою заявою виступив офіційний представник відомства, передає Reuters. "Ми спростовуємо це повідомлення. Якщо подібне рішення буде прийнято, про це оголосить Верховний національна рада безпеки", - сказав представник міністерства.

Міністерство нафтової промисловості Ірану спростовує інформацію про припинення про припинення експорту нафти до шести країн Європейського союзу (ЄС), включно з Грецією, Італією, Іспанією та Португалією. З такою заявою виступив офіційний представник відомства, передає Reuters. "Ми спростовуємо це повідомлення. Якщо подібне рішення буде прийнято, про це оголосить Верховна національна рада безпеки", - сказав представник міністерства.

Єврокомісія також не підтвердила факту зупинки поставок нафти. Крім того, представник ЄК Марлен Хольцнер підкреслила, що в разі виникнення подібної ситуації нафтових запасів країн - членів ЄС вистачить на 120 діб.

Раніше сьогодні іранський англомовний телеканал Press TV повідомив, що Іран припинив експорт нафти в шість країн Євросоюзу (ЄС) - проблемні Грецію, Італію, Іспанію та Португалію, а також в Нідерланди та Францію у відповідь на введення блоком санкцій відносно Ісламської Республіки.

Наприкінці січня 2012 р. Євросоюз схвалив новий пакет обмежувальних заходів відносно Ірану, покликаний скоротити джерела фінансування ядерної програми країни. Рада ЄС ввела заборону на імпорт, придбання і транспортування іранської нафти і нафтопродуктів, а також належні до них фінансові та страхові операції. Повністю нафтове ембарго відносно Ірану має набути чинності 1 липня 2012 р., до цієї дати європейським країнам дозволено купувати іранську нафту за діючими контрактами.

Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині. А сьогодні іранські ядерники почали завантаження тепловиділяючих елементів власного виробництва в науково-дослідний реактор в Тегерані. Перший тепловиділяючий елемент завантажив особисто Президент Махмуд Ахмадінежад.

Іран пригрозив симетричною відповіддю на економічні санкції ЄС. Парламент Ісламської Республіки пообіцяв прийняти закон про швидке припинення експорту нафти в Європу, не чекаючи набрання чинності ембарго.

Раніше член парламентського комітету з енергетики Емад Хоссейні повідомив, що парламент Ірану має намір накласти заборону на всі види експорту нафти в країни ЄС, яка триватиме від 5 до 15 років. За його словами, законопроект знаходиться у стадії розробки, однак планується заборонити експорт нафти в Євросоюз як мінімум на 5 років.

1 лютого Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад оприлюднив проект наступного бюджету країни, який не враховує можливі проблеми через введення нових санкцій проти Тегерана. Виступаючи в парламенті з проектом, Ахмадінеджад заявив, що бюджет обсягом перерахунку в 415 млрд дол. ґрунтується на прогнозованому зростанні податкових надходжень і дозволить подвоїти витрати на оборону. Він додав, що бюджет має на меті зменшити залежність Ірану від надходжень за продажу нафти.

Іран є другим серед членів Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК) після Саудівської Аравії. У 2010 р. Іран перебував на третьому місці в світі за обсягами експорту нафти після Саудівської Аравії і Росії. На частку країн Євросоюзу в даний час припадає близько 20% іранського експорту сирої нафти. Найбільшим же споживачем іранського "чорного золота" є Китай, що закуповує 20% нафти республіки. За інформацією ОПЕК, загальна вартість річного експорту іранської нафти становить 71,6 млрд дол.

У III кварталі 2011 р. 25% іранської нафти, що пішла на експорт, було закуплено країнами ЄС.

Компенсувати відсутність іранської нафти країнам ЄС можуть Саудівська Аравія та інші країни нафтового картелю. Раніше повідомлялося про переговори щодо додаткових постачань. У 2010 р. Євросоюз щодоби купував приблизно 450 тис. барелів іранської нафти, причому 70% цих поставок припадало на частку Італії та Іспанії.

Зазначимо, на тлі заяви Ірану про припинення експорту нафти в деякі країни ЄС нафту Brent торгується в Лондоні станом на 14:35 за київським часом на позначці 118,78 дол. за бар. При цьому справжньої реакції ринків на цю заяву ще не було.

Раніше аналітики попереджали, що у випадку якщо Іран таки припинить експорт нафти в країни ЄС, нафта може подорожчати до 150 дол. за бар.