ua en ru

Інвестиції в IT: ЄБРР інвестував в Depositphotos

Інвестиції в IT: ЄБРР інвестував в Depositphotos ЄБРР повірив у майбутнє української компанії
Після двох років кризи обсяг угод на українському IT-ринку почав відновлюватися. Сьогодні стало відомо про чергову з них: фотобанк Depositphotos залучає інвестиції від Європейського банку реконструкції та розвитку, а також фонду TMT Investments. Угода може стати сигналом для інших інвесторів - в Україну можна і потрібно вкладати.

Після двох років кризи обсяг угод на українському IT-ринку почав відновлюватися. Сьогодні стало відомо про чергову з них: фотобанк Depositphotos залучає інвестиції від Європейського банку реконструкції та розвитку, а також фонду TMT Investments. Угода може стати сигналом для інших інвесторів - в Україну можна і потрібно вкладати.

Фотобанк за мільйони

Український фотобанк Depositphotos підписав угоду на залучення 5 млн доларів інвестицій. Лід-інвестором раунду виступив Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який став міноритарним акціонером компанії. Со-інвестором став венчурний фонд TMT Investments, який до того ж є першим інвестором проекту.

Сторони підписали угоду ще в листопаді, а планують закрити операцію до кінця 2015 року.

Зазначимо, головний офіс Depositphotos знаходиться в США, а офіс розробки (R&D-центр) розташований в Києві. З 2009 року компанія стала значущим гравцем на ринку фотостоков.

"Бренд Depositphotos добре відомий на ринках, де компанія намагається стрімко захопити лідируючі позиції. Щомісяця база фотобанку зображень поповнюється 1,5 мільйонами нових файлів від кращих постачальників візуального контенту", - йдеться в прес-релізі Depositphotos.

Загальна колекція фотобанку включає сьогодні 40 млн зображень і відеороликів, доступних для продажу. За рівнем авторських відрахувань фотобанк є світовим лідером.

Угода може стати знаковим для всього українського ринку: ЄБРР - ключовий партнер та інвестор держави - визнав і підтримав вітчизняний ІТ-бізнес, передбачаючи його подальше зростання.

"Це показово, коли стратегічно важливий для країни партнер вірить в продукт, який створює міжнародна команда, але ядро цього проекту складають українці. Ми завжди знали, що будуємо цивілізований і досить успішний бізнес, а зараз ще більше віримо в майбутнє", - заявив співзасновник Depositphotos Дмитро Сергєєв.

Він вважає, що угода стане знаком для інших інвесторів і покаже, що в Україні є серйозні і прозорі проекти, в які можна інвестувати. За його словами, у ЄБРР дуже жорсткі вимоги і експертиза, і навіть вона це підтверджує.

Не перший знак

Втім, це далеко не перша знакова угода такого масштабу. Тільки за останні три місяці було оголошено про масштабні інвестиції в кілька компаній з офісами в Україні. Так, у вересні цього року американський сервіс для обміну повідомленнями, фото і відео Snapchat придбав одеську компанію Looksery. Looksery працює в галузі доповненої реальності дозволяє в режимі реального часу змінювати зовнішність користувача. За оцінками ЗМІ, сума операції склала близько 150 млн доларів. Поки що це найбільший проект в історії українських стартапів.

У жовтні шведська компанія Ericsson, яка працює по всьому світу, заявила про покупку своєї партнерської компанії Ericpol в Польщі. України ця угода теж торкнулася, так як у Львові перебував офіс розробки Ericpol, де загалом працює 170 працівників. Сума угоди не розголошувалася.

У листопаді Фонд розвитку України " (The Ukrainian Development Fund LP) американського фінансиста Джорджа Сороса заявив про купівлю частки в датському розробника Ciklum. Найбільший офіс розробки цієї компанії також знаходиться в Україні. Зокрема, Сорос до кінця 2015 року купить всю частку фонду Horizon Capital (це від 10% до 25%), а також частину акцій Majgaard Holdings Ltd, засновника компанії Ciklum Торбена Майгаарда.

Але якщо говорити про венчурні інвестиції в стартапи на різних стадіях, то угода з Depositphotos стала найбільшою за останній рік. Хоча деяким проектам з України вдалося подолати позначку в 1 млн доларів. Наприклад, в цьому місяці заснований українцями стартап для трейдерів TRData залучив 1,3 млн доларів інвестицій від групи венчурних інвесторів.

Початок одужання

Як говорить керуючий партнер фонду венчурних інвестицій Aventures Capital Євген Сисоєв, ринок відновлюється після кризи. У 2015 році обсяг венчурних інвестицій вийшов на рівень 2013 року, коли він складав близько 100 млн доларів.

За словами Сисоєва, в цьому році було закрито багато великих угод, які, тим не менш, не оприлюднювалися ні компаніями, ні їх інвесторами. У всіх випадках це були компанії, орієнтовані на глобальний ринок, але 80-90% їх працівників перебувають в Україні.

І хоча юридичні особи таких компаній, як правило, зареєстровані в США, інвестори зазвичай не висувають вимог щодо релокації співробітників. Більша частина капіталу пускається в розвиток бізнесу, в тому числі і в Україні.

У випадку з Depositphotos всі залучені кошти будуть витрачатися всередині країни. Це обов'язкова умова угоди. Основний свій дохід Depositphotos генерує за межами України, але більшість витрат компанії припадає як раз на український R&D-офіс.

Як розповів РБК Україна Дмитро Сергєєв, в Україні над проектом працює 260 людей. Але компанія все одно гостро потребу в кадрах, які можуть робити якісний продукт для всіх світових ринків.

"Тому ми будемо шукати їх тут, навчати і працювати звідси на весь світ. Як ми, власне, вже і робимо", - пояснив він.

Мова йде про розробників, фахівців з продажу, маркетологов. Крім того, залучені кошти підуть також на роботу з фотографами і представниками інших творчих професій.

На відміну від багатьох інших інвесторів, у ЄБРР є імунітет до проблем в Україні і взагалі до проблем у Східній Європі, на якій він сфокусований. Але більшість інвесторів все ж бояться війни, невизначеності і корупції.

"Наша угода - це класичний вхід фонду венчурних інвестицій з метою заробити. Це про бізнес, що радує найбільше", - підкреслив Сергєєв. Він впевнений: хто хоче заробити чесно, нехай приходить в Україну.