Розслідуванням підпалу студійного комплексу телеканалу «Інтер», спільно з поліцією займеться прокуратура Києва. Розглядати слідству доведеться взаємовиключні версії. На «Інтері» впевнені, що підпал здійснили деякі радикально налаштовані активісти. За якими, доповнять в "Опозиційному блоці", стоять "сили, які втратили довіру людей". Активісти впевнені, що "інтерівці" підпалили самі себе, щоб приховати сліди свого співробітництва з сепаратистами на сході України. В нюансах розбиралися Вікторія Власенко і Валерій Калниш.
Вранці 5 вересня будівлю телеканалу "Інтер" на вулиці Дмитрівській у Києві мітингувальники заблокували. Близько 20 людей — хто у камуфляжі, а хто в штатському — встановили біля будівлі намети і привезли автомобільні покришки. На металевому паркані, що оточує будівлю, серед інших гасел протестувальники написали головну свою вимогу: "Інтер — на цвинтар".
Як розповів кореспонденту "РБК-Україна" один з організаторів акції протесту Олексій Середюк, в акції беруть участь представники організацій "Лівий берег", "Реванш", "Чорний комітет", "Україна — це ми", "кіборги", і "просто студенти". Сам він є бійцем батальйону "Свята Марія", а також представляє Всеукраїнський союз ветеранів АТО. Нагадаємо, що цей союз очолює Ілля Ківа, колишній начальник департаменту Нацполиции по боротьбі з наркозлочинності.
За словами Середюка, протестувальники хочуть домогтися закриття телеканалу або ж повної зміни його інформаційної політики. Якщо цього не станеться, говорить він, то акція стане безстроковою. "Ми сподіваємося, що завдяки нашим протестам власник телеканалу зрозуміє, що потрібно йти на компроміси з громадськістю, і поміняє інформаційну політику. Або хоча б відмовиться від російського телевізійного продукту у себе в ефірі. Ми не проти російської мови, але проти того, щоб на українські екрани потрапляли фільми. які спочатку проходять цензуру в Росії, -- каже Середюк. -- Насправді, більшість телеканалів і радіостанцій, навіть російських, вже пішли на компроміс. Наприклад, "Російське радіо" активно зайнялося волонтерством, коли почалася війна, і дуже допомагало нашим військовим. Але "Інтер" - єдиний такий "ватний" телеканал, який абсолютно не рахується з думкою громадськості"
Ще він каже, що протестувальники сподіваються, що під тиском громадськості СБУ почне розслідування щодо "Інтера": "Нацрада з телерадіомовлення не має повноважень відібрати в "Інтера" ліцензію. Навіть якщо вони приймуть таке рішення, почнуться суди, а з нашою судовою системою спочатку це програшний варіант для держави. Теоретично СБУ може пред'явити телеканалу звинувачення в шпигунстві і співробітництво з сепаратистами і вплинути на його закриття. Але для цього потрібна політична воля Президента, РНБО і, особливо, громадський тиск і резонанс. Якщо СБУ просто так "наїде" на центральний телеканал, ви уявляєте, як на нас подивимося світ?"
Світ подивився на те, що відбувається осудливо і без втручання СБУ. Йому, судячи з усього вистачило "наїзду активістів", яке відбулося напередодні, і в результаті якого вигоріл комплекс "Інтера" на вулиці Щусєва. Там знаходиться редакція "Національних інформаційних систем". Саме НІС займається виробництвом випусків новин для "Інтера", програм "Подробиці тижня" і "Чорне дзеркало". В результаті пожежі згоріло кілька поверхів і постраждало, щонайменше, сім осіб.
За версією Національної поліції, протестувальники почали спалювати покришки і кинули в приміщення димову шашку. Причина загоряння будівлі до цих пір не встановлена.
Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович засудила підпал офісу телекомпанії "Інтер". "Насильство ніколи не є прийнятною відповіддю на незгоду з редакційною політикою, навіть якщо репортажі розцінюються як провокаційні і спірні, - заявила Міятович. - Я вітаю швидкий запуск розслідування з боку влади. Я сподіваюся, що вони будуть робити все можливе, щоб забезпечити безпечне робоче середовище для співробітників "Інтера".
Засудили цей інцидент і в посольстві США в Україні. "Будь-який фізичний напад на ЗМІ є неприйнятним. Ми підтримуємо зусилля з розслідування підпалу на телеканалі "Інтер", уважно стежимо за його ходом", – повідомила прес-служба диппредставництва на своїй сторінці в Twitter.
Вчора біля "Інтера" було відносно спокійно. За протестувальниками спостерігало кілька десятків поліцейських. Час від часу вони зганяли з проїжджої частини активістів, журналістів і роззяв, які знімали акцію на телефони. Але припиняти поліцейські не стали. "Якщо не буде порушень громадського порядку, вдаватися до якихось дій ми не будемо", - повідомив журналісту РБК-Україна керівник Шевченківського управління Нацполиции в Києві Герман Приступа. За його словами, поліція буде стояти біля каналу стільки, скільки триватиме сама акція.
Після пожежі в студійному комплексі медіа-група Inter Media Group, яка володіє телеканалом "Інтер", звернулася до президента України Петра Порошенка з закликом втрутитися в ситуацію, забезпечити розслідування та безпеку роботи ЗМІ. Крім того, представники "Інтера" звернулися із заявою про скоєний злочин в Генеральну прокуратуру, Службу безпеки України, Міністерство внутрішніх справ і Національну поліцію.
Порошенко відреагував на інцидент і доручив генпрокурору Юрію Луценку взяти розслідування інциденту під особистий контроль. Крім того, глава держави доручив міністру внутрішніх справ Арсену Авакову докласти максимальних зусиль для забезпечення правопорядку на вулицях Києва, і в цілому в Україні, і тримати ситуацію під контролем.
Судячи з усього, слідчі ГПУ будуть розслідувати дві взаємовиключні версії. Згідно з версією "Інтера", пожежа виникла в результаті підпалу будівлі активістами. "Нападники зробили кілька пострілів і здійснили підпал будівлі", - йдеться в заяві, оприлюдненій на сайті медіагрупи. Відкритим залишається питання, хто стоїть за цими активістами.
В "Опозиційному блоці" впевнені, що напад на телеканал – це спроба рейдерства. "Ми заявляємо, що це – не тільки кримінальний злочин, але і напад на свободу слова та основи демократії, з метою рейдерського захоплення телеканалу, - йдеться в заяві партії, значну роль в якій грає один із власників телеканалу Сергій Льовочкін. - Втратили довіру людей сили рейдерсько-політичними методами розчищають шлях до власності "першої кнопки" країни. Для атаки на телеканал були використані публікації в соцмережах, а тепер ці сили перейшли до відверто кримінальних дій. Вони намагаються силовими методами віджати телеканал, не беручи до уваги навіть життя журналістів".
У ОБ натякають, що за нападом стоїть "Народний фронт" Арсенія Яценюка. У представників його політичної сили, зокрема, у члена політради партії Арсена Авакова і народного депутата Миколи Княжицького, власника телеканалу "Еспресо", з "Інтером" давні рахунки.
За чотири дні, на своїй сторінці у мережі Фейсбук Аваков написав: "Антиукраїнська, антидержавницька позиція телеканалу "Інтер" - скільки ще потрібно фактів і доказів?! Нацрада по телебаченню - де Ви?! Чи політична кон'юнктура і кланові інтереси так здавили вам горло, що забули навіщо вас створили? Звертаюся до СБУ. Шановні колеги - пауза затягнулася - ваша пряма відповідальність відреагувати на оприлюднені факти! Ідеолог інформаційної політики Інтера, громадянин Росії Шувалов - повинен бути висланий з країни. Щодо Льовочкіна та його політичних викормишів на російські гроші - необхідно неупереджене розслідування і публічне оголошення результатів! Терабайти наявних фактів неможливо підробити, як і не можливо приховати і замовкнути!"
У Миколи Княжицького претензії до каналу виникли набагато раніше. Ще в 2010 році він, тоді керівник телеканалу ТВі, знаходився в судовому процесі, в якому "Інтер" вимагав визнати незаконним рішення Нацради з телебачення і радіомовлення про виділення 33 частот телеканалу ТВі і 26 частот "5 каналу". На цьому конкурсі "Інтер" отримал 20 частот і вважав це несправедливим.
В 2014 році, після Революції гідності, саме Микола Княжицький запропонував відібрати в "Інтера" ліцензію на мовлення, на тій підставі, що були порушені норми профільного закону, ті які забороняють іноземним громадянам і особам без громадянства створювати телерадіоорганізації. Частотний ресурс телеканалу Княжицький пропонував передати в громадське користування і створити на його основі "другий телевізійний канал громадського телебачення України".
У травні минулого року, коли Нацрада розглядала питання про продовження на 10 років ліцензії "Інтера", Микола Княжицький всіляко вимагав цього не робити. "Фракція "Народний фронт" вимагає терміново припинити це беззаконня. Ми не допустимо мовлення цього каналу з невідомими засновниками і створенням в Україні агресора", – заявляв тоді народний депутат, вимагаючи, щоб частоти "Інтера" були виставлені на конкурс.
В день, коли був підпалений "Інтер" він написав на своїй сторінці у мережі Фейсбук: "Переконаний, що усі гітлерівські ідеї Шувалова- Льовочкіна про самопідпал Офісу Столярової не врятують першого від депортації, а другого від відповідальності за зраду".
Вчора ж, Микола Княжицький, а також інші народні депутати від НФ звернулися в СБУ зажадавши протягом доби відкрити кримінальну справу за антидержавній діяльності телеканалу.
Співробітники "Інтера" самі підпалили свою будівлю, вважають активісти, котрі заблокували роботу телеканалу. "Нашим співвітчизникам, незалежно від того патріоти вони чи ні, шкода потерпілих. А підпал — це спосіб викликати жалість", - розмірковує Середюк.
"Я впевнена, що підпал влаштували самі співробітники "Інтера". Вони боялися, що активісти потраплять в будівлю і спробували замести сліди свого співробітництва з сепаратистами", - вважає активістка Олександра Федюшкина, яка бере участь у блокаді "Інтера".
Народний депутат України з фракції партії "Народний фронт" Антон Геращенко не настільки категоричний, але дає зрозуміти, що керівництво НІС повело себе трохи дивно як для потерпілих. І він, і прес-секретар глави МВС Артем Шевченко відзначають, що співробітники "Інтера" не відразу надали правоохоронцям доступ до необхідних речовим доказам, які б допомогли у розкритті злочину.
"Прибула на місце слідчо-оперативна група попросила надати записи з відеокамер спостереження, однак ці записи на вимогу слідчих надані не були. Для цього потрібно 4-5 годин, щоб підготувати всі необхідні процесуальні документи, і це викликає питання", - зазначив Геращенко.
Сервери, на яких знаходяться відеозапису будівлі, виявилися пошкоджені. Тому зараз слідчі вивчають не тільки причини пожежі на "Інтері", але й причини пошкодження серверів.
Певна логіка в міркуваннях опонентів "Інтера" є. Як відомо, нещодавно розгорівся скандал з публікацією електронного листування колишньої співробітниці "Інтера" Марії Столярової, з якої випливає, що телеканал координував свої дії з сепаратистами на сході країни.
Є і ще одна лінія. Мажоритарний власник телеканалу – бізнесмен Дмитро Фірташ – зараз знаходиться у Відні. Нещодавно конституційний суд Австрії відмовив йому у клопотанні щодо визнання незаконним угоди про екстрадицію між Австрією і США. Американське правосуддя, підозрює Фірташа в корупції і вимагає видати його США. Тепер, після рішення КС, в американській юстиції, яка не могла видати бізнесмена, який крім цього опротестував цю можливість у суді, розв'язані руки. Напевно, США подасть апеляцію на рішення суду першої інстанції. Можна припустити, що Дмитро Фірташ буде вибудовувати лінію захисту на політичній складовій, наприклад, що насправді всі його переслідування, навіть за участю США, носять характер політичного переслідування. Підтвердженням цього може стати факт нападу на незалежний телеканал радикалами, що мають відношення до діючої влади.
Зараз директор компанії "Національні інформаційні системи" Олександр Пилипець на всі вимоги шумляча під офісом «Інтера» активістів відповідає коротко: "Не дочекаєтеся".
Він розповів РБК-Україна, вже вранці 5 вересня мовлення з телекомплексу на Щусєва був відновлений. "Ми продовжимо працювати повною командою. Те, що сталося, ще більше нас згуртувало", - повідомив він. Звинувачення в самопідпалі він вважає "маячнею": "Ну які документи можуть бути в студії? У міжнародному відділі, координуючим нашу роботу в Брюсселі, США, Лондоні?!".
Тепер справа за слідством. За інформацією РБК-Україна, розслідуванням інциденту займеться столична прокуратура. На думку голови Національної поліції Хатии Деканоїдзе, ситуація навколо телеканалу "Інтер" шкодить країні, а не окремим людям. "Дуже сподіваюся, що буде нормальне, спокійне співпрацю для того, щоб ми зрозуміли, хто був винен у ситуації, яка сталася", – заявила вона.
Схожу думку на нараді з керівниками силових відомств висловив і президент. "Неприпустимо вриватися і підпалювати будівлі - це не має ніякого відношення до патріотів. Сьогодні це не менше, або навіть більше шкодить Україні, ніж будь-які контакти з провокаторами", - сказав Петро Порошенко.