Незалежно від того, хто саме буде обраний мером Харкова, пропрезидентські сили зможуть "переформатувати" його під інтереси Президента Петра Порошенка. Якщо тільки мером не буде обраний представник "Опозиційного блоку", але це майже неймовірно.
Незалежно від того, хто саме буде обраний мером Харкова, пропрезидентські сили зможуть "переформатувати" його під інтереси Президента Петра Порошенка. Якщо тільки мером не буде обраний представник "Опозиційного блоку", але це майже неймовірно.
Найяскравіше ситуацію всередині Харкова політичного характеризує вислів представника "Євромайдан Харків" Ігоря Рассохи: "Я не бачу жодних ознак домовленостей серйозних людей. Я бачу, що ціла група серйозних людей серйозно вирішила боротися один з одним".
Незважаючи на наміри знайти і підтримати т. зв. "єдиного кандидата" від демократичних (патріотичних) сил на 1 вересня внутрішньої єдності немає.
Так, 28 серпня в Харкові пройшов перший тур Громадянського форуму, на якому були представлені чотири кандидати в "антикернеси". З них уваги заслуговують два - екс-губернатор Ігор Балута та неофіційний кандидат від пропорошенківських сил, нардеп Михайло Кобцев.
Попередньо, по праймеріз, Балута, який планує висуватися від нової, Волонтерської партії України, набагато обійшов Кобцева. Але навряд чи такий результат влаштує губернатора Ігоря Райнина.
Як підкреслив Райнін, ініціатива проведення форуму, щоб визначити такого кандидата належала йому і партії "Солідарність".
- Я виступив з пропозицією і мою пропозицію підтримала рада обласної організації "Солідарність" щодо того, що всі демократичні сили повинні об'єднатися і висунути єдиного кандидата. В першу чергу, це п'ять парламентських партій коаліції, які повинні узгодити єдиного кандидата і обов'язково отримати схвалення громадянського суспільства... Я глибоко переконаний, що якщо на регіональному рівні вдасться домовитися про єдиного кандидата, цей кандидат буде абсолютно конкурентоспроможний... Висування місцевих кандидатів на місцеві вибори розпочинається 21 вересня і закінчується 2 жовтня, і, безумовно, до цього часу буде визначено, я розраховую, що це буде єдиний кандидат від демократичних сил. Повторю, що позиція "Блоку Петра Порошенка "Солідарність" полягає в тому, що це повинен бути єдиний кандидат, - сказав Райнін.
Зрозуміло, в п'ять згаданих губернатором партій, Волонтерська партія України Балути не входить. Але навіть всередині цих парламентських партій в Харкові не все так гладко.
За тиждень до форуму представники "Самопомочі" заявляли, що до діалогу їх не запрошували.
- Обласна організація партії "Самопоміч" не вела і не веде ніяких консультацій про висунення єдиного кандидата від демсил на пост мера Харкова, - говорив голова обласної парторганізації Роман Семенуха.
Йому вторив керівник Харківської міської парторганізації Ярослав Маркевич.
- До "Самопомочі" ніхто не звертався: ні з офіційним, ні з неофіційним продовженням сісти і обговорити хоч якусь кандидатуру... Немає цього кандидата, якого нам пропонують хоча б обговорити, - запевнив Маркевич.
Регіональні організації "Народного фронту", "Радикальної партії" і "Батьківщини" теж не офіційно представили своїх кандидатів на посаду мера Харкова. А, після заяви Арсенія Яценюка про відмову НФ висувати окремим списком кандидатів на місцеві вибори, стало зрозуміло, що т. зв. "антикернес" повинен бути висунутий від БПП.
Інші партії провладного блоку в Харкові можуть розраховувати на узгодження кандидатів у міськраду і інші місцеві ради, і розподіл адміністративних посад - до і після виборів.
За кулуарними домовленостями усередині "Солідарності", про які стало відомо ЗМІ, пропрезидентськими кандидатами на посаду мера могли стати Олександр Давтян, лідер міської організації партії, нардеп від "Блоку Петра Порошенка Михайло Кобцев, а також заступник губернатора і його довірена особа Юлія Свєтлична.
Втім, кандидатуру Свєтличної серйозно не розглядали. Давтян прямих заяв на цю тему не робив. А Кобцев, у відповідь на повідомлення про просування його в мери главою Адміністрації Президента Бориса Ложкіна, вважав за краще відбутися жартами.
"Протеже (глава АП Борис Ложкін, - РБК-Україна), звичайно, притягнутий за вуха. Але, як сказано вище, моя позитивна характеристика, нівелює ці "милі неточності". Десь у глибинах самосвідомості, я, можливо, і ставив собі це питання - про мерські амбіції. Але після такої публікації зобов'язуюсь задуматися по-дорослому, адже стільки позитивних якостей у мене", - написав Кобцев.
У підсумку саме Кобцев представив свою програму на громадському форумі.
Але, незважаючи на прагнення губернатора обмежити кінцеве коло суб'єктів своїми кандидатами і/або парламентськими партіями, претензії інших, частково провладних партій також поширюються на посаду харківського мера.
Наприклад, про свій намір балотуватися в мери Харкова чітко заявив екс-глава МінАП Ігор Швайка (ВО "Свобода").
Аналогічний намір висловили і депутати Харківської міськради Дмитро Маринін і Анатолій Родзинський, побічно пов'язані з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.
Останнім повідомленням від Родзинського, який висуватиметься від партії "Контролюй Владу", була інформація про об'єднання з партією "Народний контроль".
Також і Швайка, і Маринін в бесіді з кореспондентом РБК-Україна підтвердили свій намір висуватися в мери.
Таким чином, у першому турі виборів мера Харкова можуть бути висунуті, як мінімум чотири кандидати проти чинного міського голови Геннадія Кернеса. І ці кандидати цілком здатні відтягнути голоси у претендента на посаду мера від Райніна. А один із них, Ігор Балута, може пройти у другий тур.
Балута з'явився в політколах Харкова, коли губернатором був Арсен Аваков. І Балуту, незважаючи на гарні родинні зв'язки, розглядали виключно як протеже майбутнього міністра внутрішніх справ.
Як начальник одного з управлінь облдержадміністрації, Балута себе особливо нічим не проявив. І після призначення губернатором він здавався - і був людиною "м'якотілою", без якоїсь "родзинки".
Але, на відміну від нинішнього губернатора, який впорався, використовуючи вираз Президента Петра Порошенка, з "псевдосепаратистськими виступами" 2015 року, Ігор Балута очолював ОДА в 2014 році. А тоді ці виступи явно не носили характер "псевдо", і існувала реальна ймовірність розширення т. зн. ДНР-ЛНР на Харків та інші області України.
Таким чином, захоплення будівлі ОДА, "коктейлі Молотова" на вул. Римарській, недостатньо чітка позиція міського керівництва, діяльність "Оплоту" у Харкові, "котли" і перші хвилі мобілізації випали саме на долю Балути, а не Райніна. Тому імідж Балути в частині демкругів, які підтримали Євромайдан, позитивний. А його електоральна підтримка не менша, ніж у кандидата від БПП.
Бо вже ведуться активні переговори щодо зняття небажаних суперників пропрезидентського кандидата - в обмін на якісь преференції.
Виходячи з такого розкладу, перемога чинного мера Кернеса бачиться дуже ймовірною. "Я підтверджую, що піду на вибори з упевненістю у своїй перемозі", - заявив Геннадій Кернес.
До речі, його вже підтримала місцева організація партії "Відродження". Заснована в 2004 році Георгієм Кірпою, сьогодні ця політсила, на думку експертів, входить в коло впливу колишнього губернатора Дніпропетровської області, олігарха Ігоря Коломойського.
Поки що конкуренти не можуть зняти його з виборів. Тому, можливо, буде розіграний варіант з реєстрацією його кандидатом, як це зараз робиться у відношенні місцевих організації "Опозиційного блоку" або Волонтерської партії України. Не виключений варіант зняття Кернеса з виборів у ході кампанії - під будь-яким зручним приводом.
Втім, крім "єдиного антикернеса" для діючого мера цілком реальну небезпеку становлять Юрій Сапронов і, не виключено, нардеп Олександр Фельдман.
Багато, звісно, залежить від якості PR-кампанії Кернеса. Якщо його, як на минулих виборах мера, будуть позиціонувати як другого-третього секретаря райкому КПРС, то його розрив з конкурентом у другому турі може виявитися таким же, як з Аваковим під час мерської кампанії в 2010 році. Тоді розрив між Аваковим і Кернесом на користь останнього склав менше 1%.
Тому команді Кернееса вже зараз варто підготуватися до оскарження в судах їх результатів з боку конкурентів.
Шанси пройти в другий тур Юрія Сапронова, екс-віце-губернатора при Михайлові Добкині, оцінити складно. Достовірних даних про соцопитування по Харкову немає, сама кандидатура Сапронова харків'янам маловідома.
А його привабливість як "антикернесовського кандидата" не влаштовує не тільки Геннадія Кернеса, але і далеко не всіх виборців, які не допускають Кернеса.
Як політик, Сапронов слабкий і недалекоглядний, надмірно гонористий і поривчастий. Кандидат і людина надзвичайно цікава, але недостатньо ефективний для проведення власної, позапартійної виборчої кампанії.
Сапронову вже зараз закидають підтримку Віктора Януковича і попередньої партії влади, не підтримку Євромайдана і нинішньої влади, а також якісь госппорушения в роботі його підприємства.
Не до кінця зрозумілі і мотиви самовисування Юрія Сапронова. Групу своїх однодумців у міськраду він не веде. Можливі кулуарні домовленості з іншими гравцями, але Сапронов їх категорично заперечує.
У цьому плані здається більш прагматичною позиція народного депутата Олександра Фельдмана. Переговори про його, якщо не висунення від "Солідарності", то про якийсь виборний і післявиборчий союз велися.
Але йде Олександр Фельдман від партії "Наш край" під загальногуманними гаслами, на кшталт, "пам'ятай про школу, пам'ятай про сім'ю, пам'ятай про рідне місто". Тут варто зазначити, що в Києві проект "Наш край" веде заступник голови Адміністрації Президента Віталій Ковальчук.
І в кулуарах стверджують, що в цей проект збираються лідери місцевих думок, щоб відтіснити представників "Опозиційного блоку". Однак, наприклад, у Київській області під прапори "Нашого краю" зібралися мери та інші локальні діячі, які прекрасно себе почували, в тому числі, в Партії регіонів.
Як нардеп зі стажем, він всю свою парламентську діяльність спрямовував на боротьбу з расовою і національною нетерпимістю. Його проект "Екопарк" з непоганим зоопарком і безкоштовним входом явно зміцнив його популярність в Харкові.
Проте днями нардеп зробив цікаву заяву, що більше нагадує ультиматум, причому ультиматум, адресований швидше, переговірникам від влади, ніж партіям, які вийшли з Партії регіонів. В мери він висуватиметься в разі "спроби деструктивних сил прийти до влади".
Кого саме Фельдман вважає деструктивом - не уточнюється. Але формального приводу з боку міської влади він не отримував.
Фельдман проявляє обережність, мабуть, розраховуючи провести своїх людей в місцеві органи влади і в подальшому укласти союз з яким завгодно переможцем.
Але хто б не переміг у другому турі виборів мера Харкова, вони ніколи не стануть опонентами Президента Петру Порошенку і губернатору Ігорю Райніну - поки ті будуть в силі.
Опозицію президентської влади в Харкові можуть скласти тільки екс-губернатор Михайло Добкін ("Опозиційний блок"), Алла Александровська (КПУ). Але ймовірність обрання мером Добкіна або висунення Александровської - гранично мінімальні.
Схоже, проблема нинішньої влади полягає в тому, що пошук єдиного кандидата в мери Харкова йде за принципом "Хто завгодно, лише б не Кернес" - з імітацією демократичності, без серйозних пропозицій і програм у соціально-економічній сфері.
Замість планомірної роботи з виборцем ми бачимо найбільший прапор України на будівлі облдержадміністрації, а також регулярні прояви вірнопідданість з боку молодих активістів.
Замість значущих дій для кишень харків'ян, в кращому випадку, пропозицію рятуватися від жебрацтва шляхом отримання субсидій. Замість конкретних програм - тезисну і таку, що не співвідноситься з реальними економічними показниками програму регіонального розвитку.
І все більше чуємо нічого не значущі слова і гасла, парадну статистику, за чим ховаються "розклади", "договорняки", особисті інтереси серйозних людей, що прагнуть у скрутний час не просто вижити, а отримати вигоду.
А в той же час, хто б не був обраний мером, включаючи самого Геннадія Кернеса, йому доведеться вирішити три харківські проблеми, які зараз вийшли на перше місце.
- Особиста безпека харків'ян.
- Зайнятість населення.
- Бюджетна економія.
Як саме кандидати в мери мають намір вирішити ці проблеми - це і хочуть замість гасел бачити харків'яни.