ua en ru

Іменем нової Конституції: навіщо подружилися "Народний фронт" і "Оппоблок"

Іменем нової Конституції: навіщо подружилися "Народний фронт" і "Оппоблок" Ідея конституційної реформи стала жити новим життям (Фото: rada.gov.ua)

Не так давно, за інформацією кількох джерел РБК-Украина в різних політичних силах, переговори про можливість зміни Конституції отримали новий формат. Тепер лідери "Народного фронту" обговорюють концепцію державного устрою і з представниками основних акціонерів "Опозиційного блоку" – Ріната Ахметова і Сергія Льовочкіна.

До початку активної фази президентської кампанії залишилося всього кілька місяців. Після цього Україна зануриться в захоплюючий виборчий процес, який триватиме весь наступний рік. Адже відразу після президентських виборів навесні 2019-го почнеться підготовка до парламентських виборів восени того ж року. На тлі не найоптимістичнішої для чинного президента Петра Порошенка соціології і компромату, що почав виливатися в публічний простір, його партнери по коаліції з "Народного фронту" продовжують шукати своє місце в майбутньому розкладі. Останнім часом активізувалися розмови про можливу конституційну реформу, ініційовану Арсенієм Яценюком і Арсеном Аваковим ще минулого року. І в них з'явився несподіваний союзник в цьому починанні – "Опозиційний блок", з яким "фронтовики" не так давно примирилися. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.

Ще в минулому році, на тлі провалених згодом переговорів про створення єдиної партії влади перед президентськими і парламентськими виборами, керівники "Народного фронту" Арсеній Яценюк та Арсен Аваков виступили з ініціативою проведення в Україні чергової конституційної реформи.

"Фронтовики" вважають, що оптимальною для України є модель парламентської демократії з сильним "канцлером" на чолі уряду. А повноваження президента мають бути істотно урізані. Неформально в "Народному фронті" говорили про те, що підтримка цієї ідеї додала б електоральних балів чинному президенту Петру Порошенку. Мовляв, це був би перший голова держави, який урізав собі повноваження для блага країни.

Правда, Яценюк і Аваков вперлися в стіну нерозуміння на Банковій. Після цього був тривалий період взаємного шантажу і торгу в правлячій коаліції, про що неодноразово писало РБК-Україна.

Тепер ідея конституційної реформи стала жити новим життям.

Не так давно, за інформацією кількох джерел РБК-Украина в різних політичних силах, переговори про можливість зміни Конституції отримали новий формат. Тепер лідери "Народного фронту" обговорюють концепцію державного устрою і з представниками основних акціонерів "Опозиційного блоку" – Ріната Ахметова і Сергія Льовочкіна.

І це не зважаючи на системний конфлікт між "фронтовиками" і групою Сергія Льовочкіна і Дмитра Фірташа раніше. Варто зазначити, що в останні пару місяців з ефіру телеканалу "Інтер" зник негатив щодо "Народного фронту", яким раніше супроводжувався чи не кожен випуск новин.

"Ідея конституційної реформи має сенс у тому випадку, коли є хоча б 250-270 голосів. Тоді можна розмовляти і намагатися зібрати 300", - розмірковував у розмові з РБК-Україна співрозмовник, наближений до цих переговорів.

На даний момент сторони активно опрацьовують концепцію можливої реформи. Загальна думка – для України найбільш ефективною є парламентська модель, а президентські повноваження повинні бути урізані. Обговорювалося питання створення двопалатного парламенту, але від цієї ідеї нібито відмовилися, вважаючи, що однопалатного парламенту буде достатньо.

Крім того, проговорюються варіанти зміни правил виборів президента. Ідея проведення виборів глави держави у Верховній Раді підтримки всіх сторін не знайшла. Обговорюється варіант проведення виборів в один тур – хто більше набрав, той і президент.

Проте джерела, близькі до "Опоблоку" зазначають, що в самій концепції конституційних змін є "пробій". "У нас в 2014-му, під час Майдану, Конституція в редакції 2004-го року була повернута юридично спірним чином. А саме до неї передбачається вносити зміни. Теоретично наступний президент може цю ситуацію "відкотити", - говорить співрозмовник. В якості ідеального варіанту називається ухвалення повністю нової Конституції, але при існуючому розкладі це вкрай малоймовірно.

Представники правлячої коаліції, які підтримують конституційну реформу, кажуть, що головна її мета – "захист від дурня".

"Подивіться на соцопитування. Немає ніякої гарантії, що через рік президент не буде обраний якийсь комік, співак або просто фрік. Такі приклади є в європейських країнах. Наша країна може просто не витримати. Парламентська модель створить запобіжник від такого сценарію", - вважає співрозмовник в коаліції, близький до переговорів.

Другий аргумент прихильників парламентської моделі – захист прозахідного вибору України і просування в ЄС і НАТО. "Ми відправляли людей помирати, в тому числі, і за прозахідний вибір. А тепер що, здаватися на милість фріку або потенційному диктатору?", - говорить джерело.

З боку "Оппоблоку" також вважають, що ідея конституційної реформи може отримати міжнародну підтримку. "На цей формат, швидше за все, погодяться учасники "Нормандської четвірки" і США. Чому? Бо в нього легко вбудовується "Мінськ" і взагалі будь-який мирний план щодо Донбасу", - говорить співрозмовник, близький до цієї політичної сили.

Суттєвою перешкодою для реалізації цих планів – позиція команди чинного президента Петра Порошенка.

Ще минулої осені, коли "Народний фронт" починав розкручувати ідею з конституційною реформою, Порошенко у своєму посланні до Верховної Ради недвозначно заявив він не дасть перетворити президента на "англійську королеву".

Зараз в його найближчому оточенні стверджують, що у ініціаторів і учасників цих переговорів нічого не вийде. "Ми знаємо про такі переговори. Нехай розслабляться. Без нас нічого не вийде, і ми проти урізання президентських повноважень", - говорить співрозмовник в команді Порошенка. Втім, в даному випадку є інше важливе питання – з чим президентська команда збирається йти на вибори? Поки найбільш робочим варіантом там називають церковну тему – потенційне надання автокефалії для української церкви від Вселенського патріархату.

Учасники переговорів також неофіційно стверджують: і Порошенко, і його основний конкурент Юлія Тимошенко збираються йти на вибори за "джек-потом" – сильною президентською владою. При цьому, не дивлячись на результати соцопитувань, співрозмовники в абсолютно різних політичних силах відзначають впевненість президентської команди у власних силах і майбутній перемозі.

"І Порошенко, і Тимошенко резервують великі гроші на вибори. А потім почнеться війна "захисту результатів". Але якщо вибори будуть нечесними, переможцю можуть просто не дати скласти присягу. Це поганий сценарій", - каже джерело з числа учасників переговорів.

Інший співрозмовник також стверджує, що фальсифікація або скупка голосів – непідйомне завдання. "Якщо хтось розраховує перетворити виборчі комісії у фортеці – я хочу на це подивитися. Це у Януковича в 2012-му не виходило, коли було по 300 "беркутівців" на комісію. А зараз що, хтось думає, що патрульна поліція одягне шоломи і почне захищати чийсь результат? Не смішно. Це все не пролізе, розженуть мокрими ганчірками", - вважає джерело в правлячій коаліції.

Вся ця історія накладається на політичну невизначеність. Згідно з останніми соцопитуваннями, у всіх потенційних кандидатів у президенти дуже маленький розрив і немає явного лідера. У той же час, є тенденція до зниження рейтингу чинного президента.

Функціонери Верховної Ради відзначають, що ніхто з потенційних "нових облич" не вистрілив і не став на чолі списку кандидатів, а всі співаки та актори чітко "припаркувалися" один за одним. Це дає політикуму підстави вважати, що президента абсолютної більшості і так не буде.

У той же час, зростають шанси на перемогу Анатолія Гриценка, якого багато виборців сприймають як нове обличчя, не дивлячись на посади, які він обіймав раніше. Правда, ці шанси більш реальні в тому випадку, якщо він буде підтриманий іншими потенційними кандидатами на зразок Святослава Вакарчука та Андрія Садового. У той же час, одним із завдань Банкової буде перешкоджання цьому сценарію і спроби посварити опозиціонерів між собою. З чим, до речі, опозиціонери і самі зазвичай непогано справляються.

Основна боротьба, на думку більшості опитаних РБК-Україна стейкхолдерів, розгорнеться між Порошенком і Тимошенко. Враховуючи можливі наслідки такої боротьби, головне завдання учасників переговорів щодо реформи Конституції – схилити до цього сценарію чинного президента, який є одним з основних "акціонерів" нинішньої Верховної Ради.

Власне, навіть за умови підтримки конституційної реформи з боку всіх нардепів, окрім представників "Батьківщини" та БПП, без, як мінімум, розколу в президентській фракції ніяк не обійтися. До того ж, розколу дуже істотного.

Завдання схилити Порошенка до урізання власних повноважень не таке просте. Адже на кону сильна президентська влада, настільки приваблива для будь-якого українського політика, який має більше 5% рейтингу.