ua en ru

Гра престолів: "друзі президента" ділять Київ

Гра престолів: "друзі президента" ділять Київ Віталій Кличко задумався про відродження партії УДАР
Між командами президента Петра Порошенка і мера Києва Віталія Кличка наростають суперечності. За інформацією РБК-Україна, нардепи Ігор Кононенко (заступник голови фракції "Блоку Петра Порошенко"), який очолював на місцевих виборах штаб БПП, і Сергій Березенко (курирував взаємодію з регіонами) не задоволені великим впливом, яке зараз має на столицю екс-депутат Київради Вадим Столар. Його називають "сірим кардиналом" команди Кличка. Тим часом Кличко, який офіційно очолює партію президента "Солідарність", намагається зібрати заново своїх соратників по партії УДАР.

Між командами президента Петра Порошенка і мера Києва Віталія Кличка наростають суперечності. За інформацією РБК-Україна, нардепи Ігор Кононенко (заступник голови фракції "Блоку Петра Порошенко"), який очолював на місцевих виборах штаб БПП, і Сергій Березенко (курирував взаємодію з регіонами) не задоволені великим впливом, яке зараз має на столицю екс-депутат Київради Вадим Столар. Його називають "сірим кардиналом" команди Кличка. Тим часом Кличко, який офіційно очолює партію президента "Солідарність", намагається зібрати заново своїх соратників по партії УДАР.

Тіньовий контролер

РБК-Україна писало, що Вадим Столар виступав посередником між Кличком і керівництвом БПП на переговорах щодо злиття партії глави держави і Удару. У неформальних бесідах співрозмовники в Адміністрації президента і БПП стверджують, що зараз Столар контролює значну частину "тіньових потоків" столиці, насамперед, завдяки впливу на частини керівників комунальних підприємств (від 30%) і управління Київської міської державної адміністрації (КМДА) з благоустрою. До місцевих виборів команда президента мирилася зі сформованим порядком речей. Але зараз Кононенко і Березенко, схоже, вирішили змінити ситуацію.

Співрозмовник РБК-Україна, близько знайомий з Березенко розповів, що діяльністю Вадима Столара зацікавилося СБУ.

"Я не здивуюся, якщо найближчим часом його (Вадима Столара, - ред.) заарештують в рамках боротьби з корупцією", - сказав він.

Відзначимо, що якщо силовики дійсно взяли Столара "на олівець", то Ігор Кононенко як мінімум повинен бути в курсі цього. Адже він добре поінформований про ключових спецоперації СБУ і Генпрокуратури. Так, друг президента виявився одним з небагатьох людей в країні, хто був у курсі підготовки операцій по затриманню нардепа від Радикальної партії Ігоря Мосійчука та екс-заступника голови Дніпропетровської ОДА Геннадія Корбана.

Втім, сам Кононенко каже, що до Вадима Столара у нього претензій немає, а про те, що соратник Віталія Кличка "у розробці" йому нічого не відомо.

"А що зі Столар? Йому що, висунуті якісь звинувачення? Я про таке не чув. Зараз багато чого про всіх пишуть, мене он теж у чому тільки не звинувачують", - повідомив РБК-Україна Ігор Кононенко.

Тим часом голова КМДА Віталій Кличко, який влітку офіційно очолив партію "Солідарність", намагається знову згуртувати навколо себе частину фракції БПП у парламенті з числа нардепів, які пройшли в Раду за квотою його колишньої політсили УДАР. В останній місяць Кличко регулярно зустрічається зі своїми соратниками напередодні засідань фракції БПП, а на початку грудня "ударівці" провели неформальний виїзд на Закарпатті, де у колишньої партії мера раніше була одна з найбільш сильних парторганізацій на чолі з нардепом Валерієм Пацканом.

Ідеологом "реанімації" Удару співрозмовники РБК-Україна в оточенні Кличка називають Столара.

Заміна найближчого

Співрозмовники РБК-Україна як в БПП, так і серед "ударівців" сходяться на думці, що зараз Вадим Столар в команді Кличка виконує функції, які раніше були у Віталія Ковальчука. Нагадаємо, нинішній перший заступник глави АП Ковальчук був заступником голови партії УДАР з 2010 по 2014 роки. Він відповідав за кадри, розвиток регіональних парторганізацій, очолював штаб "Удару" на парламентських виборах в 2012 році. Крім цього, Ковальчук коммуницировал з бенефіціарами Удару - власником Group DF Дмитром Фірташем і його бізнес-партнером Сергієм Льовочкіним.

Але навесні 2014 року Ковальчук несподівано розірвав стосунки з Кличком і перейшов у команду Петра Порошенка. Вже в цьому статусі він був присутній на знаменитій "зустрічі у Відні". Чому колишні партнери посварилися, достовірно не відомо. Близькі до Ковальчуку "ударівці", які разом з ним перейшли на роботу в АП стверджують, що Кличко порвав з стосунки з їхнім шефом на вимогу Фірташа і Льовочкіна. Мовляв, той став занадто самостійним.

"Ось саме тоді Льовочкін і знайшов заміну Віталію (Ковальчуку, - ред.) в особі Столара", - розповів один з екс-нардепів від Удару.

"Кличко завжди потрібен тренер. Ось зараз його тренує Столар", - заявив один з керівників фракції БПП.

Одразу декілька членів фракції "Солідарність" у Київраді стверджують, що після місцевих виборів Кличко всерйоз мав намір призначити Столара своїм заступником, на місце Павла Рябікіна, який звільнився з КМДА і зараз знаходиться на лікуванні закордоном.

У найближчому оточенні Кличка говорять про те, що перед місцевою виборчою кампанією Столар посварився і з ще однією впливовою людиною в оточенні мера - Ігорем Ніконовим. Втім, на відміну від Рябікіна, Ніконов після виборів зберіг посаду заступника Кличка. Його прийнято вважати людиною, близьким до Фірташа і Льовочкіна.

Співрозмовник РБК-Україна з оточення Березенко стверджує, що народний депутат і його старший партнер Кононенко залишилися незадоволені розподілом сил у столиці за підсумками місцевої кампанії.

"По суті, вони отримали лише посаду секретаря Київради Володимира І.прокопіва. Вони і Столар спочатку грали в гру "хто кого "кине". Схоже, зараз прийшов час це з'ясувати", - говорить співрозмовник видання.

Побічно це підтверджує регулярні інформаційні "атаки" на Вадима Столара. Так, у мережі активно циркулює інформація про те, що міністр інфраструктури Андрій Пивоварський подав у відставку через те, що на нього намагалися натиснути і просунути в міністерство якусь "схему від Столара".

А не так давно на одному з маловідомих сайтів з'явилося інтерв'ю того самого Вадима Титушко, який звинуватив Столара в організації "титушек" в Києві за часів Віктора Януковича. Не виключено, що таким чином команда президента намагається прозоро натякнути "сірому кардиналу" Кличка про те, щоб він відмовився від ідеї "реанімувати" УДАР " і поділився впливом на столичну "комуналку".

УДАР 2.0

На початку грудня Віталій Кличко провів вихідні в Закарпатті, куди з'їхалися два десятки нардепів-ударівців". Зустріч організували соратники мера столиці нардепи від БПП Валерій Пацкан та Роберт Горват. Її учасники розповідають, що Кличко намагався згуртувати навколо себе колишніх соратників, багато з яких були не в захваті від об'єднання з БПП.

"Після об'єднання з БПП люди стали розбігатися. Частина в регіонах пішла в інші партії, в Раді теж багато хто почав жити новим життям, от Віталій і намагався нас згуртувати. Він розуміє, що його з цим злиттям "кинули", і в БПП він "весільний генерал". Звичайно, його це не дуже влаштовує", - пояснив один з учасників зустрічі.

За його словами, крім іншого, в Закарпатті обговорювалися перспективи відродження Удару. Поки що на рівні депутатської групи всередині фракції БПП.

Нагадаємо, за підсумками дострокових парламентських виборів у Раду за квотою Кличко пройшло 38 осіб. Втім, деякі з них "ударівцями" були лише формально, а деякі соратники Кличка, відмовилися вступати в БПП, як наприклад, Єгор Фірсов та Віктор Чумак.

Тим не менш, однодумці Кличка стверджують, що в парламенті на нього продовжують орієнтуватися від 15 до 20 членів фракції БПП. Формально вони об'єднані в групу всередині фракції, яку очолює нардеп Тарас Кутовий.

Офіційно колишня партія Кличка не була ліквідована і продовжує існувати на папері.

"Ще на з'їзді, присвяченому об'єднанню, я запитав у Кличка - УДАР ліквідовано, він відповів - ні, мовляв, партія буде "заморожена". Але в законі про політичні партії такого поняття немає. Тобто, зараз УДАР формально продовжує існувати", - підкреслив нардеп Павло Різаненко.

Після Закарпаття Кличко знову почав проводити регулярні зустрічі з підтримуючими його парламентаріями.

"Останній раз зустрічалися в минулий четвер, у нас на 10:00 було засідання фракції, а до цього, в 9 ранку ми пили каву з Кличком обговорювали порядок денний і т. д.", - розповів Різаненко.

У той же час перспективи відродження самостійного життя Удару він не коментує, мовляв, в парламент він пройшов як мажоритарник, а членом партії Кличко ніколи не був.

При цьому "ударівці" запевняють: про їх вихід з БПП і відродження самостійного життя партії Кличка мова не йде. "Ми члени БПП, у нас немає таких планів", - заявив РБК-Україна Тарас Кутовий.

З ким ти?

Курс на "реанімацію" Удару вигідний як Кличко і його оточення, так і Фірташа з Льовочкіним. Адже, якщо Кличко вдасться згуртувати соратників всередині БПП, це дозволить йому лобіювати прийняття коаліцією необхідних йому законів. Зокрема, зміни до закону, що регулює сферу містобудування і перегляд норм відрахувань з бюджету столиці до держбюджету. Крім того, зараз мер Києва домагається, щоб команда президента виконувала кадрові домовленості.

"Нам обіцяли посади голови Київської облдержадміністрації та управління СБУ по Києву та області. Після виборів президент змінив "сбушника", а по губернатору питання поки що відкрите", - розповів один з близьких до Кличка нардепів, не згадуваний вище.

Зазначимо, що чинний глава Київської ОДА Володимир Шандра свою посаду навесні 2014 року так само отримав за квотою Удару, а восени минулого року зміг втриматися в кріслі завдяки підтримці мера столиці і його кума - нардепа від БПП Артура Палатного. Нагадаємо, тоді на посаду Шандри метил Лев Пацхаладзе, але в підсумку його призначили першим заступником голови області. Втім, зараз відносини у Шандри і Палатного зіпсувалися.

"Артур любить, щоб все було просто - він сказав, і це було зроблено. А Шандра намагається і "вашим і нашим", - заявив соратник Кличка, правда, прізвище ймовірного наступника він не назвав.

Крім того курс на "автономію" всередині БПП Кличко дозволить підготуватися до можливих дострокових парламентських виборів. Президент неодноразово заявляв, що не погодиться на проведення перевиборів і виступає за збереження коаліції. Тим не менше, практично всі інші великі політичні гравці виступають за "перезавантаження" парламенту. В тому числі і Сергій Льовочкін. Екс-глава АП відомий тим, що прагне "розкладати яйця в різні кошики", тому "реанімація" Удару йому на руку,- як мінімум, щоб мати можливість розхитувати ситуацію в БПП зсередини.