Міністр екології Ігор Шевченко може цього тижня позбутись своєї посади. Більш детально РБК-Україна проаналізувало причини конфлікту голови Мінекології та прем'єр-міністра Арсенія Яценюка в статті "Чому прем'єр Яценюк пішов війною на міністра екології Шевченка". Вчора власкор РБК-Україна зв'язався з Шевченко по Facebook, щоб отримати коментар з приводу ситуації. Але коментар вийшов занадто розгалуженим та, з точки зору редакції, досить цікавим. Тож було вирішено дати його як невелике інтерв'ю.
Міністр екології Ігор Шевченко може цього тижня позбутись своєї посади. Більш детально РБК-Україна проаналізувало причини конфлікту голови Мінекології та прем'єр-міністра Арсенія Яценюка в статті "Чому прем'єр Яценюк пішов війною на міністра екології Шевченка". Вчора власкор РБК-Україна зв'язався з Шевченко по Facebook і домовився отримати коментар з приводу ситуації по телефону. Але коментар вийшов занадто розгалуженим та, з точки зору редакції, досить цікавим. Тож було вирішено дати його як невелике інтерв'ю.
"Він (Ляшко) лобіює інтереси олігархів, які йому платять за брудну компанію проти мене. В тому числі, йому особисто пообіцяли посаду міністра екології", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна міністр екології Ігор Шевченко.
РБК-Україна: Що стало причиною конфлікту між вами і прем'єром Яценюком?
Ігор Шевченко: Це конфлікт цінностей, це конфлікт між двома системами, між новою, яку я представляю, і старою совковою, корумпованою системою, яку представляє Яценюк, і він її хотів зберігати. Я для нього не зручний, я постійно на засіданнях Кабінету міністрів маю свою принципову точку зору в інтересах держави.
РБК-Україна: Але, наскільки я розумію, конфлікт з прем'єром розпочався не відразу, а з певного часу.
Ігор Шевченко: Він мав до мене претензії постійно, просто ці претензії не озвучувалися. Він мене три рази вже відправляв у відставку, вимагаючи, щоб я написав заяву, і я, звичайно, відмовлявся. Але зараз він вирішив, що це вже крапка, і він буде боротися зі мною.
Останнім приводом стала моя конференція разом з Сергієм Лещенком і Єгором Соболєвим з приводу непрозорого призначення комісії відбору кандидатів в Національне агентство з питань запобігання корупції. Я на засіданні Кабміну виступив з цього приводу і вийшов на прес-конференцію разом з депутатами і активістами.
Цього він (Яценюк) вже не зміг вибачити, і саме після цього почалася травля.
РБК-Україна: У своєму відео-зверненні ви закидаєте корупцію народним депутатам Миколі Мартиненку і Сергію Пашинському. Чи пропонували вони вам якісь кадрові призначення? Чи пропонували призначити когось на якісь місця?
Ігор Шевченко: Мені Мартиненко і Аваков пропонували Степана Лизуна призначити заступником міністра, який би відповідав саме за надракористування і вирішував би їхні питання по надракористуванню. Лизун був неодноразово заступником міністра екології і природних ресурсів.
РБК-Україна: Тобто, ваша відмова поглибила конфлікт?
Ігор Шевченко: Я б не сказав, що поглибила, але також була незадоволеність їхня. Він (Яценюк) так само мені нав'язував людину на керівника Геологічної служби України. Так само намагалися нав'язати мені людину на першого заступника Державної екологічної інспекції. Мені дзвонила міністр Кабінету міністрів (Ганна Онищенко, людина з команди Яценюка, - РБК-Україна) і настирливо пропонувала подати на призначення першого заступника Державної екологічної інспекції їхню людину. Я відмовив.
Кого ще... Перший заступник міністра Кабінету міністрів Олег Паракуда мені також пропонував людину на Державну службу геології і надр від них. Але ця людина була представником Віктора Януковича на президентських виборах у 2004 р. От таких мені кандидатів пропонували.
РБК-Україна: У соціальній мережі Facebook ви написали, що вважаєте Президента Петра Порошенка ефективним менеджером. І також написали у відповідь на моє питання, що ви впевнені, що вас не звільнять.
Ігор Шевченко: Я не впевнений. Це питання ще не вирішене. Немає консенсусу з цього приводу.
РБК-Україна: Ви маєте на увазі також, що Президент проти Вашого звільнення? Ви говорили про це з Президентом?
Ігор Шевченко: Я особисто не говорив з Президентом, але по фракціях я запитав. То це питання не вирішено.
РБК-Україна: А чи знаєте ви, кого замість вас бачить прем'єр на посаді міністра екології?
Ігор Шевченко: Не знаю.
РБК-Україна: В кулуарах парламенту ходять чутки, що це може бути Юрій Продан.
Ігор Шевченко: Я не чув ніяких кандидатур.
РБК-Україна: Ви також сказали, що прийняття рішення на Кабміні щодо вашої відставки нагадувало середньовічну інквізицію. Що ви мали на увазі?
Ігор Шевченко: Були три обвинувачувачі. Спочатку прем'єр-міністр мені навішав всіх гріхів, розповідав, що я корупціонер, без будь-яких висновків правоохоронних органів, без суду, без висновків суду, просто голослівно він мене звинувачував в корупції, що є неправдою. Це перше.
Друге - виступив віце-прем'єр Валерій Вощевський, який зачитав якісь зроблені урядовим відділенням, якимись фахівцями невідомими, також висновки по роботі міністерства. І просто розповідав неправдиву інформацію про те, що ми якісь законопроекти не внесли, хоча ми їх внесли, що ми те не зробили, хоча ми все це робимо; що ми не виконуємо вимоги по Асоціації України та ЄС, хоча ми напевне одні з найкращих з міністерств по програмах Асоціації, по законопроектах. І все це було заготовано, все це була театральна постановка, розіграна як по нотах з самого початку.
Потім виступив керівник Національного агентства з питань державної служби Костянтин Ващенко. Це він почав розказувати про ці мої польоти, це все з припущеннями: можливо, за оцінками... Все суб'єктивно, жодного доказу не було приведено членам уряду. І на цій підставі: от ми вважаємо, що він корупціонер, його треба звільнити.
Вони пропонували: подай у відставку, вказували на етику, ще на щось. Хоча вони самі - де вони живуть, на чому вони їздять, у що вони одягаються? Нехай переглянуть свої декларації. Той же міністр культури В'ячеслав Кириленко почав мені розказувати, що я повинен подати у відставку. Міністр спорту Ігор Жданов там почав розказувати, який я такий-сякий. Хай вони покажуть, де вони живуть і за які статки це купили. Я можу відзвітувати за кожну копійку свою і за все майно, яке є в моїх деклараціях. А чи можуть вони?
РБК-Україна: Тобто ви можете спростувати звинувачення Олега Ляшка щодо польотів у Ніццу?
Ігор Шевченко: Я спростовував неправдиву інформацію Олега Ляшка про те, що він сказав, що під час пожежі я відпочивав у Монако і Ніцці. Це нісенітниця, це неправда і це я не тільки спростовую публічно, а ще подаю позов у суд на Олега Ляшка за наклеп. Я в Монако не був і під час пожежі, я знаходився в Києві з першої секунди.
Я був за кордоном, це так, я був у Берліні. Потім не міг з Берліну вилетіти, тому що там був фінал футбольного матчу (Ліги Чемпіонів, - РБК-Україна), аеропорти були заповнені і в мене не було зворотного квитка. Я не знав яким чином потрапити на роботу в понеділок, і знайшов свого знайомого, який в той час був у Європі. Він запропонував мене підвезти, бо він вилітав з Ніцци в той час. Чи його це літак чи не його літак, я не знаю, я не перевіряв юридично. Я не знав, хто власник цього літака.
РБК-Україна: Тобто, це була така одноразова поїздка на літаку Оніщенка? Я правильно зрозуміла?
Ігор Шевченко: Неправильно. Я вам ще раз повторюю, я не знаю чий це літак. Він просто летів в цьому літаку і запропонував довести мене до Києва, щоб я потрапив у понеділок на роботу. І за кілька годин до початку пожежі я вже був у Києві на роботі. Все, що кажуть, що я під час не займався пожежею, а десь відпочивав, це неправда, на це є докази, реальні докази. А те, що говорить Олег Ляшко, не відповідає дійсності.
РБК-Україна: Чим ви поясните дії Олега Ляшка? Чиї інтереси він лобіює?
Ігор Шевченко: Він лобіює інтереси олігархів, які йому платять за брудну компанію проти мене. В тому числі, йому особисто пообіцяли посаду міністра екології, він про це казав мені особисто, я про це навіть писав.
РБК-Україна: А інтереси кого саме з олігархів він лобіює?
Ігор Шевченко: А як Ви думаєте кого саме він лобіює?
РБК-Україна: Я не знаю. Він каже, що ви лобіюєте інтереси Оніщенка. А ви можете сказати інтереси кого лобіює він?
Ігор Шевченко: А я кажу, що він інтереси Коломойського (Ігор Коломойський, співвласник групи "Приват", екс-губернатор Дніпропетровської області, - РБК-Україна) лобіює. Це видно по тому, що я почав процес по анулюванню ліцензії "Укрнафти" - і почалася ця кампанія. Вона співпала також з тим процесом анулювання ліцензії "Укрнафти" за несплату 5 млрд грн контрактів, рентних платежів за нафту, що видобуває "Укрнафта", яку контролює Коломойський.
От вам чіткий зв'язок. Я почав цей процес, а Ляшко якраз почав це все. А те, що Яценюк має на мене зуба, в тому числі, за комісію антикорупційну...
Друге - це те, що по "Укрнафті" пан Коломойський має претензії, що йому не хочеться, щоби анулювали ці ліцензії.
Третє - пан Ляшко має види на цю посаду. Він мені особисто про це казав.
РБК-Україна: А чи плануєте ви з цього приводу зустрічатися з Президентом?
Ігор Шевченко: Якщо запросить Президент, то зустрінуся звичайно.
РБК-Україна: А самі до нього не будете проситись на прийом?
Ігор Шевченко: Я думаю, що якщо потрібно, то він мене запросить. Президент в курсі цієї справи. Йому достовірну щоденно дають інформацію, він знає.
Спочатку його прем'єр-міністр ввів в оману. Прем'єр-міністр прийшов і сказав Президентові, що я саме під час пожежі був в Монако і Ніцці. Отак прем'єр-міністр обманює Президента.
Звичайно, що Президент був розлючений такою ситуацією, але коли йому доповіли, що це неправда, то він змінив свою позицію, почав мене підтримувати.
Не знаю, яка зараз буде ситуація політична, але я в пості написав, що на нього тиснуть, на нього тиснуть політично. Я його зрозумію, якщо він прийме політичне рішення, я прийму це тому, що я поважаю Президента і вважаю його ефективним менеджером.
Якщо він вирішить, що так краще для країни, то я піду, але по рішенню парламенту.
Спілкувалась Тетяна Шпайхер, власкор РБК-Україна